Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

Joanna___ 17:34, 07 lis 2016

Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 452
Dzięki Karol.W sumie 2 świerki z 32 u mnie tak wyglądają jak u Kasi a podkrzesywać ich nie planuję.
____________________
Gardenarium 15:25, 08 lis 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Co świerk zrobi - nie wiadomo.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kasya 19:26, 02 sty 2017


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41863
pytanie przenioslam do wlasciwego wątku
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Gardenarium 19:32, 02 sty 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Masz wątek następujący

http://www.ogrodowisko.pl/watek/2665-choinka-zywa-po-swietach-postepowanie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kasya 19:47, 02 sty 2017


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41863
Gardenarium napisał(a)
Masz wątek następujący

http://www.ogrodowisko.pl/watek/2665-choinka-zywa-po-swietach-postepowanie


dziekuje, juz tam rowniez wstawilam pytanie
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Gardenarium 08:58, 03 sty 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trzeba przeczytać wątek i odpowiedź jest.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kris2682 12:10, 05 sty 2017

Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 56
Witam
Mam pytanie może dziwne ale co tam. Mam posadzone w zeszłym roku świerki serbskie wysokość ok 50 cm. Na Podkarpaciu nasypało śniegu i w miejscach gdzie bardziej wieje drzewka są pod metrowa zasnął. Czy coś im się może stać? Zapowiadane są u nas mrozy w okolicy -20.
Zastanawiam się co im może bardziej zaszkodzić. Ogarniać je jakoś? Trochę ich tam mam.
Gardenarium 15:40, 05 sty 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie odgarniaj, nic im nie będzie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Buncol 22:39, 17 sty 2017

Dołączył: 17 sty 2017
Posty: 2
Witam serdecznie
Z przyjemnością przeczytałem niemal cały wątek na temat Świerków Serbskich.
Niestety nie znalazłem nic na temat najbardziej interesujacej mnie odmiany mianowicie Świerku Serbskiego Aurea.
Słyszałem ze Aurea to piękna i najszybciej rosnaca odmiana Świerka Serbskiego(a właśnie na tym mi zależy).
W związku z czym mamy pytania i będę bardzo wdzięczny za odpowiedź
1. Gdzie w okolicach Warszawy można kupić Świerki Aurea. W internecie ceny zaczynają się od 100 zł do 200ł za sztukę. Może Państwo widzą gdzie można trochę taniej kupić.
2. Czy zasada sadzenia taka sama jak innych serbów (ziemia odkwaszona, słoneczne miejsce, płytki wykop) itd
3. Czytałem o przycinaniu aby serb zgęstniał. To znaczy ze mam uciać górny przewodnik? Są inne przewodniki niż ten idący do góry?
4. Czy faktycznie Świerki Serbskie Aurea przyrastają 1 metr na rok jak mozna w internecie przeczytać?
Gardenarium 23:43, 17 sty 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Posadziłam w swojej historii jeden. Nie widzę w ogóle w sprzedaży. Nie ma. Posadzenie jednego bez sensu. Najszybciej raczej nie rośnie, najszybszy jest zwykły świerk serbski.

1 - nie wiem
2 - zasada taka sama, tylko określenie "płytki wykop" nie podoba mi się - raczej "nie za głęboko zakopać bryłę", szyjka korzeniowa czy nasad pnia, ma być na poziomie gruntu. Jak zrobisz "płytki wykop" to się świerk przewróci. Jeśli bryła będzie duża to i wykop będzie odpowiedni i nie płytki.
3 -nie - to nie znaczy przyciąć wierzchołek, raczej skraca się przewodniki ale na gałęziach bocznych. Trudno nazwać je przewodnikami ale są takie wierzchołkowe - pojedyncze na środku. Albo tniesz jak leci nożycami szpalerowymi, zależy co chcesz osiągnąć z tego świerka. Z reguły takiego rarytasu nie tniesz, tylko celebrujesz jego urodę naturalną
4 - napisali bzdury, wiadomo że wielkość przyrostu zależy od warunków jakie im zapewnisz, wody, pożywienia. Kto takie bzdury wypisuje? U jednego urośnie pół metra a o innego wcale, bo nie będzie podlewał.

Serbski nawet zwykły rzadko kiedy urośnie aż metr w rok, nie znam takiego okazu a posadziłam setki tych świerków.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies