Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

Buncol 22:21, 18 sty 2017

Dołączył: 17 sty 2017
Posty: 2
Dziękuję za odpowiedź
Co do wzrostu oczywiście rozumiem że wszystko zależy od uprawy, ale jesli mamy dwa gatunki uprawiane w tych samych warunkach to jeden będzie rósł szybciej a drugi wolniej. I właśnie wszędzie czytałem że Świerki Serbskie rosną szybko a wśród samych świerków Serbskich najszybciej rośnie Aurea.
Jedne źródła podają 0,5 metra na rok, inne 1 metr na rok.

Wiem ze jest to rzadki w Polsce świerk zapewne przez swoją cenę.

Czy są inne świerki mające jasne żywe kolory jak aurea, które dość szybko rosną?
Gardenarium 07:21, 19 sty 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jest świerk kaukaski odmiana Aurea, ale on ma żółte młode przyrosty. Nie rośnie szybko.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
koculka 20:27, 21 sty 2017


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 125
Udało mi się znaleźć szkółke leśna w kórej leśniczy sprzedaje ok 2 m świerki serbskie w doniczkach po okazyjnej cenie, bo to juz ostatnie sztuki. Czy bardzo ryzykowane jest kupienie ich o tej porze? Wygladaja zdrowo, donice 20 litrowe. Korzenie poprzerastane na zewnatrz. Stoją u niego na polu więc pomyslałam,że do wiosny mogą stac u mnie
Zaryzykować kupno?
Gardenarium 21:57, 21 sty 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie ponieważ na wiosnę mogą nie ruszyć, bo skoro donice stoją na wierzchu, to mogą przemarznąć korzenie. Mogły też być przesuszone jesienią i teraz cierpią z powodu suszy fizjologicznej.

Ja bym kupowała o normalnej porze a najlepiej gdy widać, że puszczają młode przyrosty. Co nagle to po diable.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Martka 08:09, 01 mar 2017


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Witam, wzdłuż zachodniej linii działki chciałabym mieć szpaler ze świerka serbskiego. Długość 25m.
Mam takie plany:
- przesadzanie za tydzień, 11 marca, świerki kopane ze szkółki (nie za wcześnie???)
- nasadzenia co 1,2 m i w odległości 1 m od ogrodzenia (za ogrodzeniem u sąsiada szpaler z żywotników)
- gleba: mam gliniastą, planuję w dołkach zmieszać ziemię ogrodową z torfem odkwaszonym i do tej mieszanki dodać ok. 1/3 gleby rodzimej
- obficie podlać
- rabata będzie lekko podwyższona (15cm nad trawnikiem)
- na rabatę ściółka z kory przekompostowanej

Czy nie popsuję drzewek?

Jestem dość początkującym ogrodnikiem, będę wdzięczna za poradę.


 

Gardenarium 10:15, 01 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Co będzie 11 marca to nikt nie wie może być surowa zima i zaspy
Więc nie wiem czy nie za wcześnie, nie piszesz w jakim rejonie mieszkasz ani jaki jest stan gleby. U mnie np. stoi woda, więc za wcześnie i to bardzo.

Termin zależy od temperatury, stanu gleby, prognoz i ryzyka, jakie czyni ogrodnik, bo z terminami to nie wie nikt.

Skoro ziemia gliniasta to jest jeszcze bardzo zimna, piaski szybciej się nagrzewają i odprowadzają wodę. W marcu to ja nawet nie myślę o sadzeniu

Czy nie popsujesz drzewek? Mogą być już popsute w szkółce, bo np. źle je wykopali, zbyt poobcinali np. korzenie. Tego tez nie wiem. Poczytaj jak się prawidłowo sadzi, wtedy nie popsujesz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Martka 19:23, 02 mar 2017


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Dziękuję za pomoc! Wszystkie dotychczasowe wskazówki zaczerpnęłam z forum, którego efekt synergetyczny mnie wciąż zadziwia... Mieszkam pod Warszawą, u mnie gleba już przeschła, minikoparka nie zapadnie się. Ale racja, warunki pogodowe mogą być nieobliczalne. Wstrzymam się, szkoda byłoby każdego drzewka.
Martka 19:13, 14 mar 2017


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Posadziliśmy! Daliśmy sobie porządnie w kość, 28 drzewek to już masa... Pilnowałam, aby drzewka nie były wsadzone głębiej niż poziom rabaty. Dostały po 2-3 worki 50 l żyznej ziemi zmieszanej z odkwaszonym torfem. Teraz pozostaje podlewać i czekać, by się przyjęły. Rozpakowywanie siatki jest dość mozolne, jest na to jakiś patent?
kami 19:30, 14 mar 2017

Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 563
"nasadzenia co 1,2 m i w odległości 1 m od ogrodzenia (za ogrodzeniem u sąsiada szpaler z żywotników)"
Czy to nie za gęsto? Sama będę męczyła sadzenie i w sumie nie wiem.
Martka 20:27, 15 mar 2017


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Jestem początkującym ogrodnikiem, więc przeczytałam ten wątek od A do Z, opieram się na opiniach Forumowiczów i Założycielki tego forum. Odległość świerków zależy oczywiście od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli szpaler, to 1-1,2m jest w sam raz. Za tą radą poszłam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies