Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

kami 20:48, 15 mar 2017

Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 563
ok
kemotd 19:00, 03 kwi 2017


Dołączył: 23 cze 2013
Posty: 29
Kilka lat temu posadziłem prawie 40 serbów wzdłuż płotu, docelowo miał to być 3 metrowy żywopłot. problem polega ze kilka sztuk bardzo powoli rośnie, są ,mniejsze o przeszło połowę od pozostałych. sądziłem że to stanowisko mniej słoneczne to powoduje. dziś postanowiłem jedną sztukę tych mniejszych zamienić z większym miejscami. Przy odkopywaniu zauważyłem że wokoło rosną grube korzenie drzew od sąsiada ( chyba jakaś olcha)dopiero teraz zwróciłem uwagę ze te mniejsze drzewa rosną właśnie wzdłu tego miejsca gdzie są akurat te drzewa. na zdjecicah te mniejsze swierki, wykopane korzenie i drzewa sąsiada. czy to może być powodem i jest jakaś rada ? myślę na d przesadzeniem tych większych na miejsce tych mniejszych, może one sobie lepiej już poradzą ?

anna_t 20:33, 03 kwi 2017


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
witam, na kilku sztukach moich serbów zauwazyłam brązowienie igieł tak w srodku gałazki, nie od brzegów. czy cos im dolega czy przesadzam? czy jeśli grasuje tam nornica to może być powód?
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Mazan 15:36, 04 kwi 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ketmotd

Widoczne na ostatniej fotce rozjaśnione końcówki. Możliwy brak wody.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 15:42, 04 kwi 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Anna_t

Zastanawiam się czy igliwie nie jest już fizjologicznie dojrzałe /stare/ i po prostu czas mu opaść. Młode przyrosty mają rozjaśnione końcówki igliwia co może oznaczać brak wody - kto wie czy to nie jest robota nornicy.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
koculka 17:48, 06 kwi 2017


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 125
Gardenarium napisał(a)
Nie ponieważ na wiosnę mogą nie ruszyć, bo skoro donice stoją na wierzchu, to mogą przemarznąć korzenie. Mogły też być przesuszone jesienią i teraz cierpią z powodu suszy fizjologicznej.

Ja bym kupowała o normalnej porze a najlepiej gdy widać, że puszczają młode przyrosty. Co nagle to po diable.


Znów chciałabym skorzystac z Pani wiedzy i zapytac czy świerkom serbskim posadzonym od wschodu zaszkodzic moze cień ambrowca posadzonego od południa? Zauwazyłam, że gdy Pani sadzi duze drzewo to w zasiegu jego "cienia" sadzone sa cieniolubne iglaki,a dopiero potem serby, stąd moje pytanie. Dlatego zastanawiam się czy posadzic świerki od samego rogu działki czy może jednak zostawić miejsce na na przykład aureospicate lub choinę.
anna_t 21:29, 10 kwi 2017


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
Mazan napisał(a)
Anna_t

Zastanawiam się czy igliwie nie jest już fizjologicznie dojrzałe /stare/ i po prostu czas mu opaść. Młode przyrosty mają rozjaśnione końcówki igliwia co może oznaczać brak wody - kto wie czy to nie jest robota nornicy.


Pozdrawiam

dziękuję Ci za odpowiedź
na tujach mam to samo, gałązki brązowieją w środku od nerwa..brak wody tak? załącze nawodnienie codziennie
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Mazan 14:07, 11 kwi 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Anna_t

Sprawdź czy nie masz tam nieproszonych gości.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
blackstork 15:34, 17 maj 2017


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216

Dzień dobry,
Chciałbym zapytać, czy moje świerki warto jeszcze przyciąć, czy już nie. Jeśli tak to w którym miejscu.





____________________
Wojtek - Ogród etapami
szkutnik 09:59, 22 maj 2017

Dołączył: 13 mar 2017
Posty: 6
Poszukuje odmiany de ruyter, jak by ktoś widział w jakiej szkółce (do 100km od Bielska Białej)to proszę o informacje.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies