Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

Gardenarium 09:27, 18 lut 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie wiem, gdzie mieszkasz.Ja pod Warszawą jeszcze nie tnę. Za wcześnie, idą mrozy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
neverland 19:41, 20 lut 2018


Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 32
Też czekam na ostre cięcie serbów, wydaje mi się że już w marcu jak się ociepli będzie najlepszy moment
blackstork 10:31, 21 lut 2018


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Zastanawiam się nad cięciem serbskich świerków, ale nie wiem czy przycinając główny przewodnik nie spowoduje, że przestaną piąć się do góry. Zależy mi by jak najszybciej zbudować ścianę osłaniającą od frontu działki. 5 posadzonych 3 lata temu serbów ma ok. 2 metrów, ale czubki nie idą równo, jedne bardziej wybijają drugie mniej i po prostu zastanawia mnie fakt, czy takie wyrównujące czybki cięcie ma sens. Jak rozumiem najlepiej ciąć przed wypuszczeniem odrostów czyli tak marzec-kwiecień?
____________________
Wojtek - Ogród etapami
Gardenarium 11:08, 21 lut 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja tnę i wtedy nie rośnie "spiczasto" tylko na kilka wierzchołków. No i są równe i szerokie na górze a nie puste.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
leon60 11:54, 21 lut 2018


Dołączył: 04 maj 2013
Posty: 20181
Danusiu co może być przyczyną powyginanych przewodników ?
Część moich serbów ma takie wiotkie czubki a teraz dodatkowo ciężki śnieg bardzo je ponaginał... czy cięciem jakoś mogę je naprostować czy tylko opalikować i czekać ?



____________________
Ola - Moja codzienność *** Wizytówka
Gardenarium 12:03, 21 lut 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może przenawożone były, przez co długo rosły i nie zdążyły zdrewnieć przed zimą?

Teraz nie naginaj bo soki nie krążą i możesz złamać. Potem będziesz prostować jak się ociepli.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
leon60 12:54, 21 lut 2018


Dołączył: 04 maj 2013
Posty: 20181
Gardenarium napisał(a)
Może przenawożone były, przez co długo rosły i nie zdążyły zdrewnieć przed zimą?

Teraz nie naginaj bo soki nie krążą i możesz złamać. Potem będziesz prostować jak się ociepli.

W kwietniu chyba dostały po odrobinie azofoski nie sądzę bym przenawoziła, z nawożeniem to jestem raczej ostrożna
____________________
Ola - Moja codzienność *** Wizytówka
Gardenarium 13:31, 21 lut 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To dobrze. Myślę, że w takim razie sezon był długi, rosły i nie zdążyły zdrewnieć. Mimo, że nie były nawożone. Wyginanie oznacza świeże, miękkie gałązki i przewodnik.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Martka 13:59, 24 lut 2018


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Gardenarium napisał(a)
Ja tnę i wtedy nie rośnie "spiczasto" tylko na kilka wierzchołków. No i są równe i szerokie na górze a nie puste.


Ja też w tym roku planuję uciąć świerki serbskie na jedną wysokość, zależy mi dokładnie na tym efekcie o którym piszesz, Danusiu. Czy jest jakaś zasada, o ile skrócić przewodnik, o jakąś część jego długości, czy to po prostu nie ma znaczenia?
Gardenarium 11:48, 25 lut 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jedyną zasadą jest ta, którą sobie sama ustalisz
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies