Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Śliwa wiśniowa - Prunus cerasifera "Nigra"

Pokaż wątki Pokaż posty

Śliwa wiśniowa - Prunus cerasifera "Nigra"

kamcia 21:18, 03 mar 2017


Dołączył: 02 maj 2014
Posty: 515
Danusiu kupiłam ją po kwitnięciu, więc sama jestem ciekawa jak zakwitnie. Danusiu, a nie wydaje Ci się, że ma za mało tych listków od miejsca szczepienia tak do połowy korony?, czy w tym roku będzie ich więcej, jakoś tak łyso wyglądała
____________________
Kamcia ogródkowe rewolucje
Gardenarium 14:28, 05 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie wydaje mi się.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
koculka 16:49, 15 mar 2017


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 125
Witam! mam posadzonych kilka brzóz Doorenbos a w odległosci ok 9 m grujecznik. Czy mogę pomiędzy wsadzić śliwę Nigra czy może lepiej śliwę Pissardi. A może coś węższego? A może wogóle nic? Jest to strona południowa gdzie nie ma żadnych drzew w okolicy a chciałabym nieco cienia.
Gardenarium 19:59, 16 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Myometis 16:02, 03 kwi 2017


Dołączył: 15 cze 2016
Posty: 22
Związek Szkółkarzy podaje tak:
Nigra: "Dorasta do 9-10 wys."
Pissardi: "dorastające do 5 m wys. i 3 m szer"

spotkałam się już z tak dużą rozpiętością przekłamań danych nt. wysokości różnych drzew, że chcę to z Wami skonsultować.

Potrzebuję śliwę, która porośnie wysoko (6-8 m) czy faktycznie wybrać Nigrę czy to kompletnie nie ma znaczenia bo nikt nie widział śliwy 10 metrowej?
Ewentualnie na jak wysoką koronę mogę liczyć od punktu szczepienia?

(a może zamiast śliwy wybrać jakiś czerwonolistny klon lub dąb? zależy mi na wysokości korony)

help
____________________
Metodą prób i błędów Myometis ogród buduje
inka74 18:45, 21 kwi 2017


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Niestety powracam z tematem mojej Nigry, która już w sierpniu zaczęła zrzucać liście - zdjęcia 2 strony wcześniej. Nie wypuściła ani jednego listka do tej pory. Większość pędów bocznych jest zaschnięta. Duże gałęzie są żywe. Na jesieni pryskałam miedzianem. Teraz topsinem. Nic to nie dało. Wiśnia jest już duża. Ma 4-5 metrów wysokości. Proszę o podpowiedź
Co to może być i jak z tym walczyć. Zamieranie pędów? Tak wyglądają jej gałązki.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Mazan 20:30, 21 kwi 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Inka74

To brunatna zgnilizna drzew pestkowych, czyli monilioza. Należy wyciąć suche gałęzie i zastosować opryski: przed kwitnieniem, w fazie pąka miedzianem, w trakcie kwitnienia, w pełni kwitnienia również oraz 2 - 3 tygodnie po kwitnieniu topsinem, szczególnie po silniejszych opadach.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
inka74 20:44, 21 kwi 2017


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Hmm... Walerek problem w tym że nie ma fazy pąka. Wszystkie gałęzie wyglądają jak ta. Pąki zaschnięte. Boczne odrosty i końce też. Tylko główne gałęzie są żywe. Czy mam ją ogłowić? Miedzian i Topsin już dostała. Jak widać bez rezultatu. Czy należy oprysk powtórzyć?
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Mazan 21:00, 21 kwi 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Iwonko, ona zachorowała ub.r. wiosną w czasie kwitnienia lub jeszcze wcześniej, dlatego podczas stosowania śor przypominam, żeby dostosować zabiegi do cyklu rozwojowego patogena lub korzystać z uproszczonych /siłą rzeczy/ terminów podawanych przez odpowiednie służby - najlepiej gminne. To, że są drzewkami ozdobnymi to wymysł człowieka, natura widzi to inaczej.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
inka74 11:03, 22 kwi 2017


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Ja wiem, że to, że ozdobna nie znaczy, że zupełnie innym prawom podlega niż owocowe. Niestety. Tak dobrze nie ma. I nie ma drzew, które nie chorują. Jedne mniej. Drugie bardziej. Mnie się akurat to bardziej trafiło.

Żeby być dokładną. Ścinam teraz wszystkie porażone gałęzie do momentu aż widzę czysty środek (bez tej ciemnej kropki). Ucięcia zabezpieczam maścią ogrodniczą. Całość pryskam miedzianem teraz i za 2-3 tygodnie. Potem topsinem. I czekam. Popraw mnie proszę jeżeli coś namieszałam. Matko, z tej Nigry nic nie zostanie ( płakać mi się chce
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies