Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot strzyżony liściasty

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot strzyżony liściasty

Madzenka 09:11, 18 sty 2014


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Wiunia ja sadziłam co 25 cm , max 30 cm w jednym rzędzie i wg mnie jest to optymalna odległość dla żywopłotu grabowego. Zrobiłam inspekcję żywopłotom holenderskim i niemal wszystkie tak są sadzone.
Docelowo z powodu intensywnego cięcia pnie przestają stopniowo grubieć, zachowują się jak bonzaj
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
wiunia 10:08, 18 sty 2014


Dołączył: 21 wrz 2012
Posty: 4422
Gardenarium napisał(a)
Wiunia, sadź w jednym rzędzie ale gęsto, nawet gęściej niż pól metra i wtedy osiągniesz pożądany efekt.



Dzięki serdeczne to już wiem co robić niech tylko zrobi się cieplej zaraz biorę się do sadzenia!
____________________
Ukojenie dla zmysłów.....taki ma być mój ogródek
wiunia 10:24, 18 sty 2014


Dołączył: 21 wrz 2012
Posty: 4422
Moniko zostawiłam Ci wiadomość na pw.
____________________
Ukojenie dla zmysłów.....taki ma być mój ogródek
wiunia 10:25, 18 sty 2014


Dołączył: 21 wrz 2012
Posty: 4422
Marzenko - dziękuję bardzo za informację
____________________
Ukojenie dla zmysłów.....taki ma być mój ogródek
aga_szsz 10:34, 29 sty 2014


Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 2924
A ja mam pytanie, na jaką odległość sadzić żywopłot od płotu? Jak go potem ciąć od strony sąsiada??? Nie chciałabym zabierać u siebie zbyt dużo miejsca.
Czy może sąsiad sam niech się martwi, jak mu coś przez siadkę wyrośnie? ...
____________________
Minimalizm z odrobiną romantyczności
Pszczelarnia 11:09, 29 sty 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Ja sąsiadowi przerośnie przez siatkę, to też Twój problem, ponieważ żywopłot powinien być zadbany, tzn. cięty ładnie z dwóch stron i siatka też malowana, konserwowana - ja to nazywam, że musi być podejście do ogrodzenia i do cięcia.
Zrób tak, żeby można było swobodnie wejść miedzy ogrodzenie a żywopłot i ciąć.
Czyli dla docelowej szerokości żywopłotu. 70 cm (do metra) przy żywopłocie ciętym tj. cis, dodatkowa odległość dla osoby tnącej dałabym 40 - 50 cm.

Żywopłoty liściaste są zwykle szersze.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 11:12, 29 sty 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Marzena2007 napisał(a)
Wiunia ja sadziłam co 25 cm , max 30 cm w jednym rzędzie i wg mnie jest to optymalna odległość dla żywopłotu grabowego. Zrobiłam inspekcję żywopłotom holenderskim i niemal wszystkie tak są sadzone.
Docelowo z powodu intensywnego cięcia pnie przestają stopniowo grubieć, zachowują się jak bonzaj


Marzeno 25 - 30 cm to za gęsto. Wszystkie zanalizowane przeze mnie stare żywopłoty mają min. 45 cm. Gałązki muszą mieć miejsce na rozrośnięcie się. 45 to nie dużo, bo dzielisz i tak na pół.

Szkółkarze rasowi radzili mi nawet rzadziej. Ale znalazłam consensus.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
aga_szsz 12:20, 29 sty 2014


Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 2924
Pszczelarnia napisał(a)
Ja sąsiadowi przerośnie przez siatkę, to też Twój problem, ponieważ żywopłot powinien być zadbany, tzn. cięty ładnie z dwóch stron i siatka też malowana, konserwowana - ja to nazywam, że musi być podejście do ogrodzenia i do cięcia.
Zrób tak, żeby można było swobodnie wejść miedzy ogrodzenie a żywopłot i ciąć.
Czyli dla docelowej szerokości żywopłotu. 70 cm (do metra) przy żywopłocie ciętym tj. cis, dodatkowa odległość dla osoby tnącej dałabym 40 - 50 cm.

Żywopłoty liściaste są zwykle szersze.


To było pytanie retoryczne...
Moi sąsiedzi niczym się nie interesują, ani ogrodzeniem, ani żywopłotem,
najbardziej lubią to, co się dzieje za nim...

Czyli przy liściastym, np. grabowym wystarczy jakieś 1,20 m od płotu? Jak dla mnie, przy tak wąskiej działce (ok 15m) to strasznie duża odległość...
____________________
Minimalizm z odrobiną romantyczności
Pszczelarnia 13:07, 29 sty 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Sadzisz graby min. 80 cm od płotu. Utrzymujesz na szerokość 50 cm i zostaje Ci 30 cm na przestrzeń roboczą- techniczną. To wersja oszczędnościowa z powodu małej przestrzeni.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
aga_szsz 13:21, 29 sty 2014


Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 2924
Pszczelarnia napisał(a)
Sadzisz graby min. 80 cm od płotu. Utrzymujesz na szerokość 50 cm i zostaje Ci 30 cm na przestrzeń roboczą- techniczną. To wersja oszczędnościowa z powodu małej przestrzeni.



Upsss!
To trochę muszę się wylaszczyć, żeby wcisnąć się w tą "przestrzeń roboczą"

Dzięki!
____________________
Minimalizm z odrobiną romantyczności
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies