Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot strzyżony liściasty

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot strzyżony liściasty

Gardenarium 16:22, 28 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
ZbigniewG napisał(a)


podpowiedzi znajdziesz w wątku o żywopłotach

budleja zdecydowanie nie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Madzenka 13:12, 11 maj 2013


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Wklejam aktulane zdjecia mojego żywopłotu grabowego. Sadzony był w maju 2013 roku i miał wysokosć po przycięciu 60 cm. Aktulnie 1,8 m

czerwiec 2012

Maj Wiosna 2012

____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Madzenka 13:16, 11 maj 2013


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Holenderskie żywopłoty grabowe - ok 3 m - 4 maja


Pokazuję na zbliżeniu pnie tak wysokiego żywopłotu dla wszytskich osób obawiajacych sie, ze to będą bardzo szerokie pnie

i z dalszej perspektywy



____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Ninoja 07:51, 12 maj 2013


Dołączył: 16 sty 2012
Posty: 185
Fantastyczne!
Ciekawi mnie czy z bukowego żywopłotu również można uzyskać taki szybki efekt.
Dopiero posadziłam żywopłot bukowy na froncie i marzy mi się równie wysoki za rok.
____________________
Pozdrawiam Patrycja Ogród na torfowisku / Skalniak i przedogródek na torfowisku
Madzenka 09:49, 12 maj 2013


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Ninoja napisał(a)
Fantastyczne!
Ciekawi mnie czy z bukowego żywopłotu również można uzyskać taki szybki efekt.
Dopiero posadziłam żywopłot bukowy na froncie i marzy mi się równie wysoki za rok.


Mam jednego buka w ogrodzie i widzę, że rośnie trochę wolniej niż graby i póżniej o ok 2 tyg wypuszcza młode listki. Ale wg mnie żywopłot bukowy jest ładniejszy (piekniejsze liście). W Holandii obserowałam jakie są żywopłoty, bukowych jest również pełno i są piękne. . W weekend majowy były jednak jeszcze brązowe- dopiero gubiły listki a grabowe były już zielone.
Trzeba się jednak liczyć z tym, że jest bardziej wrażliwy niż grab na szkodniki i podmokły teren a taki mam u siebie. Dlatego zdecydowałam się na graby, które są bezproblemowe.
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Pszczelarnia 11:07, 05 cze 2013


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Kiedy mogę zacząć formować posadzony w zeszłym roku żywopłocik z buka czerwonego. Kiedy go ciąć?

Kiedy ciąć żywopłot z buka (fagus sylvatica) posadzonego jesienią?

Wiosną nie cięłam czekając na przebudzenie.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardenarium 14:03, 05 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trzeba było ciąć wiosną, przed wypuszczeniem liści, teraz poczekaj do końca czerwca. Pokazywałam jak ścinam swojego buka w marcu

Pielęgnacja żywopłotów liściastych strzyżonych

Najbardziej istotnym zabiegiem w prawidłowym utrzymaniu żywopłotu przez wiele lat jest cięcie.

Pierwsze cięcie wykonujemy po posadzeniu na wysokości około 40 cm od poziomu gruntu. Warto wiedzieć, że większość roślin żywopłotowych ma pokrój wzniesiony, dlatego trzeba je zachęcić do rozgałęziania i wypuszczania pędów bocznych poprzez przycinanie przewodnika.

W następnym roku wczesną wiosną rozpoczynamy formowanie żywopłotu. Podstawa powinna być szersza niż góra, ponieważ w przeciwnym wypadku żywopłot mógłby się odkształcić. Ściany nie powinny być całkiem pionowe, a lekko pod kątem. Jeśli tniemy boki pionowo, góra będzie cieniować dół.

W czerwcu wykonujemy drugie cięcie. Po cięciu stosujemy nawożenie, podlewanie i ściółkowanie. Częstotliwość przycinania zależy od rodzaju krzewu i pożądanego stopnia schludności, jaki sobie założyliśmy.

Żywopłoty graniczne mogą być strzyżone (przeważnie wykonane z jednego gatunku) lub swobodnie rosnące (możliwe mieszanie gatunków roślin), stanowiące mniej formalne wykończenie. Żywopłoty formalne z reguły nie mają możliwości zakwitnąć, natomiast nieformalne często mają długi okres kwitnienia, jeśli zostały wykonane z kwitnących krzewów typu Spirea, Philadelphus czy Weigela.

Najbardziej przyjazne dla przyrody są rodzime krzewy, zwłaszcza owocujące, szerokie i gęste. Można je zaplanować tak, aby były ozdobne przez cały rok.

Buk (Fagus sylvatica) - doskonały na żywopłoty i konstrukcje, ponieważ tworzy gęstą masę zielonych lub purpurowych liści, które jesienią zmieniają kolor na miedziany i utrzymują się zimą. Doskonała alternatywa dla żywopłotów iglastych. Ma stosunkowo szybki wzrost, na poziomie około 30-60cm rocznie. Buk lubi słońce lub półcień i rośnie dobrze prawie na każdej glebie dobrze zdrenowanej (kwaśnej lub zasadowej), nie nadaje się jedynie na ciężką glinę lub w miejscach wilgotnych, gdzie bardziej polecam grab. Mimo, że nadaje się do wietrznych miejsc, to jednak zimą może stracić liście w okolicach narażonych na bardzo silne, mroźne wiatry. Z buka tworzy się formalne żywopłoty, gdyż dobrze się zagęszcza po cięciu.


Mamy artykuł pomocny

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/243-lisciaste-zywoploty-szpalery-i-tunele
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mirela 11:32, 13 cze 2013


Dołączył: 30 sie 2012
Posty: 523
Czym najelpiej ściółkujecie żywopłoty ? Mam długi żywopłaot z młodych buków (50cm) i musiałabym go czymś wyściółkować. Wiem, ze można korą, ale wtedy najlepiej zrobić kancik oddzielający korę od trawy ? Czy można po prostu rzucic samą korę ? Możecie pokazać Was zywopłoty jak to wyglada ?
____________________
Walczę z ogrodem...
Gardenarium 09:04, 15 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz ściółkować korą, kancik wskazany, bo ładniej wygląda, ale niekonieczny, musu nie ma, ale wtedy brzydko wygląda, zaniedbany będzie.

Można zrębki, można kamyki, można kompost.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Topola 13:10, 28 cze 2013


Dołączył: 27 cze 2013
Posty: 233
No to, żeby wprowadzić trochę zamieszania w tym temacie napiszę o moim żywopłocie. Dlaczego zdecydowałem się na wzbudzający liczne kontrowersje żywopłot z ałyczy? Powód był prozaiczny: z tyłu działki odgrodzeni byliśmy betonowym płotem sąsiada. Żeby szybko przysłonić tą ponad 50 metrową betonową ścianę zdecydowaliśmy się na ałyczę, bo: nie ma praktycznie żadnych wymagań, rośnie bardzo szybko i jest chyba najtańszym sposobem na tani, szybki i gęsty parawan. Po 3 latach żywopłot ma wysokość około 2 metrów, a jest systematycznie strzyżony 3 razy w roku. Przy regularnym cięciu nie kwitnie i nie zawiązuje owoców.
Poniżej fotki z 2010 i 2013:

i 2013

____________________
Już nie działka - już ogród (u Topoli)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies