Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot strzyżony liściasty

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot strzyżony liściasty

Gardenarium 20:05, 07 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przed grabem pasują hortensje bukietowe np. Vanille Fraise, Phantom i inne.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Janina 08:28, 08 lis 2013


Dołączył: 23 paź 2012
Posty: 1398
Dziękuję Danusiu za odpowiedż.Posadzić je w rzędzie przed grabami na całej długości? a co przed nimi, ta rabata będzie półkolista, zaokrąglona w narożniku.Żywopłot stanowi kąt prosty, posadzony z dwóch stron od południa dłuższy bok i od wschodu kawałeczek . Czy pasowałby tam ten bukszpan w formie bonsai np.na placyku żwirowym na brzegu rabaty a za nim hortensje?
____________________
Ogródek Janiny Wizytówka
Gardenarium 08:53, 08 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pokaż to w swoim wątku na rysunku i daj mi link do tego miejsca na pryw. wiadomość Podpowiem
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pszczelarnia 14:27, 13 sty 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Gardenarium napisał(a)
Cenię bardzo jako materiał na żywopłoty liściaste graba i buka za to że ładnie wyglądają nawet zimą za sprawą poplątanych gałązek i częściowym utrzymywaniu liści (brązowych), które odpadają w momencie wypuszczania nowych.

Poniżej grab (Carpinus)









Danusiu, co ile cm jest ten grab posadzony? Kiedy wykonujemy cięcie grabów i buków żywopłotowych?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardenarium 17:24, 13 sty 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Co pól metra.

Cięcie wykonujemy: http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/243-lisciaste-zywoploty-szpalery-i-tunele

Pielęgnacja żywopłotów liściastych strzyżonych

Najbardziej istotnym zabiegiem w prawidłowym utrzymaniu żywopłotu przez wiele lat jest cięcie.

Pierwsze cięcie wykonujemy po posadzeniu na wysokości około 40 cm od poziomu gruntu. Warto wiedzieć, że większość roślin żywopłotowych ma pokrój wzniesiony, dlatego trzeba je zachęcić do rozgałęziania i wypuszczania pędów bocznych poprzez przycinanie przewodnika.

W następnym roku wczesną wiosną rozpoczynamy formowanie żywopłotu. Podstawa powinna być szersza niż góra, ponieważ w przeciwnym wypadku żywopłot mógłby się odkształcić. Ściany nie powinny być całkiem pionowe, a lekko pod kątem. Jeśli tniemy boki pionowo, góra będzie cieniować dół.

W czerwcu wykonujemy drugie cięcie. Po cięciu stosujemy nawożenie, podlewanie i ściółkowanie. Częstotliwość przycinania zależy od rodzaju krzewu i pożądanego stopnia schludności, jaki sobie założyliśmy.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
groszek 10:44, 14 sty 2014

Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 5
Do podcinania drzewek przydadzą nam się pilarki łańcuchowe, które charakteryzują się doskonałym połączeniem mocy, lekkości i sterowności, dzięki którym są one idealne do okrzesywania oraz pielęgnacji roślin, drzewek oliwnych oraz drzew owocowych.
justi 17:30, 14 sty 2014


Dołączył: 29 maj 2011
Posty: 6263
ach jak bardzo mnie zauroczyły te żywopłoty liściaste
swoje watpliwosci i plany zostawiłam w wątku o grabach, ale moze powinnam bardziej tu, nie udaje mi sie kopiowanie calego postu ze zdjeciami wiec zostawiam link

http://www.ogrodowisko.pl/watek/436-grab-carpinus?page=5

edit: wyczytalam ze jednak graby wygrywaja
____________________
Justyna - ogród w Alei Lipowej
wiunia 23:51, 17 sty 2014


Dołączył: 21 wrz 2012
Posty: 4422
Danusiu przejrzałam wiele zdjęć i postów o żywopłocie z grabów ale nadal nie wiem jak je lepiej posadzić: w jednym rzędzie co 25 cm czy jednak w dwóch również co 25-30cm odl. między rzędami 20 cm? zależy mi na żywopłocie gęstym ale nie bardzo szerokim, będzie otaczał ogród z dwóch boków w raczej miejscu reprezentacyjnym (między innymi przedogródek), ma udawać za jakiś czas płot i chronić przed pieskami z okolic, zającami i innymi nieproszonymi gośćmi no nie potrafię się zdecydować.Na zdjęciach widzę, że te posadzone w jednym rzędzie wyglądają pięknie nawet bez liści jak są już starsze i mają takie grubsze konary i sadzone są co pól metra ale czy dadzą mi oczekiwany efekt? Z kolei dwa rzędy to może być dla mnie zbyt szeroki i taki "zwalisty"żywopłot, moja działka ma tylko 600m2. Proszę Cie o radę bardzo, bardzo mocno!
____________________
Ukojenie dla zmysłów.....taki ma być mój ogródek
Gardenarium 01:25, 18 sty 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wiunia, sadź w jednym rzędzie ale gęsto, nawet gęściej niż pól metra i wtedy osiągniesz pożądany efekt.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Borbetka 05:36, 18 sty 2014


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Wiunia, masz namiar na graby? Planuję za płotem kawałek posadzić. Chciałabym mieć kolor jesienią i zimą, a tam idealny półcień na graba.
____________________
borówcowy wizytowka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies