Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot strzyżony liściasty

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot strzyżony liściasty

dyha 22:54, 01 sie 2013


Dołączył: 09 lip 2013
Posty: 263
Basiaw napisał(a)
Sebku, grabowe są piękne, ale grab ma spore wymagania glebowe a u mnie piaseczek 6 klasy, ciężko by mu było. Tutaj np. pęcherznica dobrze sobie rosnie, ale ona za szeroko rośnie, wzdłuż płotu mam jej trochę wplecionej, ale na taką "poprzeczkę" rozdzielajacą strefy w moim małym ogrodzie byłaby za szeroka. Nie mam doświadczenia z ligustrem, na ile wąski żywopłot można z niego wyprowadzić?

Jeśli posadzisz ligustra w jednym rzędzie i będziesz go formowała na wąski "pasek" to powinien zdać egzamin jako "przegroda". Zawsze możesz mu robić silne cięcie i trzymać go na wysokościach jakie Tobie pasują. To samo z szerokością. Poza tym - koszt chyba najmniejszy. Ja robię sadzonki non-stop ligustra bez żadnego owijania w folię i bez przechowywania ich w piwnicach czy lodówkach. Poprostu przed przycięciem (maj-czerwiec) skubię (odcinam, odłamuję) zaczynające brązowieć odrosty i wtykam w mokrą ziemię do szkółki w odstępach 5-8 cm. Później tylko lać, lać wodą i na jesieni są ukorzenione. To najprostszy i najefektywniejszy sposób. Zrobiłem już tak dziesiątki tysięcy sztuk. Graby - oczywiście są piękne. Wiele osób je tutaj poleca, jednak ktoś zauważył, że kiedyś robi się z niepozornej roślinki dość gruby i twardy pniaczek. Gałązki też nie każda maszyna obetnie - to też wiem. Napewno nie chciałabyś robić tego nożycami. Pozdrawiam cieplutko
____________________
Według własnych pomysłów Ligustr nie tylko jako ogrodzenie
iwona83 13:04, 12 wrz 2013

Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 14
Witam,
chciałabym posadzić grab pospolity na żywopłot.
Mam do wyboru wys.5cm oraz od 60-80cm.
Pytanie dotyczy tego, w jakich odległościach je posadzić w jednym jak i drugim przypadku?

Z góry dziękuję za pomoc.
Madzenka 21:17, 12 wrz 2013


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
iwona83 napisał(a)
Witam,
chciałabym posadzić grab pospolity na żywopłot.
Mam do wyboru wys.5cm oraz od 60-80cm.
Pytanie dotyczy tego, w jakich odległościach je posadzić w jednym jak i drugim przypadku?

Z góry dziękuję za pomoc.

Żywopłot grabowy sadź co 25-30 cm. Poleciłabym wysokość 60-80 cm, bo z takich 5 cm to nie wiem kiedy sie wzmocnią i urosną. Ja kupowalam o wysokości 1,2 m i od razy przycięliśmy o 1/3 po posadzeniu aby się mocno rozkrzewiały. Sadziliśmy żywopłot w maju.
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
wietrzyk 17:08, 17 wrz 2013


Dołączył: 07 lip 2013
Posty: 1774
Pozwólcie, że też pokażę mój grabowy żywopłot
Sadzony był w dwóch etapach. Pierwsza część w listopadzie ubiegłego roku (200szt), a druga na początku września tego roku (50szt). Zdecydowałam się na krzaczki wysokości 60-80cm w pojemnikach. Przyjęły się wszystkie i te posadzone w ubiegłym roku na wiosnę puściły bardzo ładnie młode pędy. Przycinałam dwa razy w tym roku, a te świeżo posadzone zaraz po sadzeniu. Sadziłam w jednym rzędzie, ale tak trochę "zygzakiem", co 25cm. Wykopany wcześniej rów trochę zaprawiłam obornikiem w kulkach. Póki co rosną bardzo ładnie




"stary"




"młody"
____________________
Joanna ogród w Puszczykowie
Wrzos 18:56, 18 wrz 2013


Dołączył: 31 maj 2012
Posty: 128
Pokażę swój żywopłot ze śliw wiśniowych Pissardi - może kogoś zainspiruje pozytywnie lub negatywnie.
Na trawę proszę nie patrzeć, bo to nie trawnik. Ukończenie ogrodu wstrzymuje nierzetelny fachowiec od kostki.
Po posadzeniu


Po upływie roku i kilku cięciach
Pszczelarnia 14:00, 16 paź 2013


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Odznaczam obecność. Jestem prawie wyedukowana.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardenarium 15:24, 16 paź 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A ja się będę "czepiać" tego plastiku którym śliwy wiśniowe są wyłożone
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Wrzos 23:56, 20 paź 2013


Dołączył: 31 maj 2012
Posty: 128
Plastik/szmata jest tymczasowo. Gdy rośliny będą dosadzane i trawnik założony maty znikną na 100%. Ogrodowisko kochane edukuje.
Pszczelarnia 13:08, 21 paź 2013


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Żywopłot z buka czerwonego w ogrodzie w Appeltern - Holandia (zdj. Magdy), przekopiowałam, bo może kogoś zainspirują?


____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Janina 17:11, 07 lis 2013


Dołączył: 23 paź 2012
Posty: 1398
Posadziłam żywopłot grabowy w dwóch rzędach na mijankę, będzie tłem mojej rabaty.Rabata jest duża ma 12m dł. a 4 szr. nie mam pojęcia co na niej posadzić, co pasuje do tego żywopłotu.Wsadziłam na tej rabacie duży bukszpan około 2m dostałam od jednej pani, która chciała go wyrzucić bo jest dość zaniedbany.Moim zdaniem nadaje się na bonsai, nie wiem czy on tam pasuje ale nie miałam go gdzie wsadzić.
____________________
Ogródek Janiny Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies