Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot strzyżony liściasty

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot strzyżony liściasty

Maglime 14:06, 18 kwi 2021

Dołączył: 13 kwi 2019
Posty: 75
Gardenarium napisał(a)
Za późno odpowiadam, ale odpowiedziałabym żeby ciąć, bo stracisz rok na zagęszczenie żywopłotu od dołu. Tnij nawet teraz.


Ok. To ciacham. Tak na 20cm od ziemi będzie dobrze?
Gardenarium 21:19, 18 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeju, słąbo to widać, są gęsto posadzone nie wiem ile ciachnąć z boku zdjęcie i nie widać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Maglime 08:28, 19 kwi 2021

Dołączył: 13 kwi 2019
Posty: 75
Gardenarium napisał(a)
Jeju, słąbo to widać, są gęsto posadzone nie wiem ile ciachnąć z boku zdjęcie i nie widać.


Posadzone co 23cm. Może tu lepiej widać.
Gardenarium 19:37, 20 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeszcze gorzej, potrzeba na wprost. Czyli prostopadle do linii żywopłotu zrobić zdjęcie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Maglime 17:34, 22 kwi 2021

Dołączył: 13 kwi 2019
Posty: 75
Gardenarium napisał(a)
Jeszcze gorzej, potrzeba na wprost. Czyli prostopadle do linii żywopłotu zrobić zdjęcie.

Przycielam na ok. 40cm i zastanawiam się czy nie ciachac mocniej.
Zelda 21:04, 12 cze 2021

Dołączył: 12 cze 2021
Posty: 1
Witam.

W ubiegłym roku na nowokupionej działce posadzilismy żywopłot z buka.
Sadzonki w większości ładnie się przyjęły, po zimie kilka uzupełnilismy ponieważ były podgryzione przez nornice.

W tym roku po wybudowaniu domu została dosypana ziemia i buki teraz są trochę niżej.
Już doczytałam, że zabójstwem byłoby przysypywac je ziemią.
Co można zrobić by im nie zaszkodzić?
kuzikowa 11:39, 12 kwi 2022

Dołączył: 10 cze 2021
Posty: 6
Dzień dobry,
sporo czasu minęło od ostatniego wpisu w tym wątku ale może jeszcze ktoś tu zagląda

W tym tygodniu sadzimy graby z gołym korzeniem. Wiem, że lepsza jest jesień ewentualnie wczesna wiosna ale zrobiliśmy ogrodzenie i nie chcieliśmy tracić tych kilku miesięcy i czekać do jesieni.
Ze szkółki dostałam taką informację, cytuję:

" Przycinanie żywopłotów z drzew liściastych:

Żywopłoty z roślin liściastych przycinamy co najmniej dwukrotnie w ciągu roku. W przypadku grabu i buka (formujemy po około 3 miesiącach od posadzenia) by krzewy się dobrze przyjęły i nabrały sił. Strzyc równomiernie dwa razy do roku z boku i z góry zaczyna je się dopiero, gdy dorosną do około 50-60cm wysokości, i nie wcześniej jak po okresie około 3 miesięcy od posadzenia (jeśli posadzimy na wiosnę możemy przyciąć pierwszy raz w lipcu)robimy to na przełomie czerwca i lipca (upewniając się że sadzonki są już przyjęte).
Przycinamy wtedy tegoroczne pędy o połowę ich długości (oraz wyrównujemy cały żywopłot z góry). Powtórnie - po zakończeniu wzrostu jesienią. Skracamy wtedy wszystkie pędy wyrośnięte od poprzedniego przycinania na długość 10-15 cm.
Należy pamiętać, aby przycinanie wykonywać w dni pochmurne ma to wpływ na usychanie końców nowo obciętych pędów. "

I przyznam, że teraz nie wiem czy faktycznie czekać do lipca z przycięciem, czy przyciąć jeszcze teraz od razu po posadzeniu.
Gardenarium 12:56, 17 kwi 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
MNie się ta instrukcja nie podoba, znaczy jak w kilka miesięcy po posadzeniu się przyjmą i urosną, to właśnie to wszystko musimy ściąć????

No nielogiczne to jest.

A moja rada brzmi, skoro rośliny z gołym korzeniem mają zredukowane korzenie, to korzysten jest także zd]redukowanie ich korony, czyli części z liścmi którymi tracą wilgoć. Łatwiej się przyjmą jeśli nie będą wyparowywać wody poprzez liscie... Ja przycinam po posadzeniu. Od razu krzewią się niżej i rok mamy do przodu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zokox 15:02, 23 kwi 2022

Dołączył: 23 kwi 2022
Posty: 4
Witam,
jest to mój pierwszy wpis na tym forum, ale czytam i inspiruję się od dawna. W dniu wczorajszym zakupiłem sadzonki grabu (60-80cm) i planuję posadzić w dwóch rzędach w odległości co 25cm aby utworzyć żywopłot.
Jak widać na zdjęciach pojawiają się już listki stąd moje pytanie kiedy wykonać pierwsze cięcie?
Bardzo proszę o poradę


Gardenarium 21:26, 25 kwi 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pierwsz cięcie wykonaj zaraz po posadzeniu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies