Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot strzyżony liściasty

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot strzyżony liściasty

Malinka_Koci... 22:54, 11 lis 2019


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 1
Witam wszystkich buko- i grabo-żywopłotów fanów . Zakupiłam na wiosnę sadzonki buka z gołym korzeniem na około 40 metrów żywopłotu który to posadziłam starannie w dziury w agrowłókninie. Moja działka to stary sad otoczony łąką a problem to... krety . Jestem ogólnie bardzo wyrozumiałą ogrodniczką i nie przeszkadzają mi krecie kopczyki pojawiające się tu i tam ale cały pas buczkowy wygląda jak pogórze sudeckie. Najgorsze, że wszystko przykryte włókniną. Nie wiem czy to po prostu udeptywać w miarę powstawania nowych kopczyków i czy krety nie zniszczą bukowych korzonków? Czy ktoś miał podobny problem?

Ostatnio ogarnęło mnie żywopłotowe szaleństwo i zakupiłam kolejnych kilkaset sadzonek buka i pęczek grabu do wypróbowania i z ciekawością czytam posty. Od kilku kat jestem właścicielką dużej zaniedbanej działki na malowniczej wsi ze starym sadem i chwasto-łąką, które nam zamiar ambitnie przerobić na wymarzony ogród (oczywiście koncepcja nieustannie ewoluuje, stąd około 500 sztuk bukowych sadzonek !

Pozdrawiam i czekam na porady dotyczące buszujących w żywopłocie kretów
____________________
Kasia
Gardenarium 13:58, 12 lis 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Buk nie znosi zbyt głebokiego posadzenia a w szmacie tym bardziej o to łatwo. Ja szmaty nie kładę i tobie też radzę tego nie robić. To nie jest dobry kierunek uprawy roślin
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aniael228 13:02, 25 lis 2019

Dołączył: 25 lis 2019
Posty: 1
Ja mam pytanie o nożyce do żywopłot jakie polecacie? bo miałam już dwie pary rożnych i przy wszystkich mam wrażenie że robiły się tępe po kilku użyciach i zamiast ciąć to rwały te gałęzie.
Gardenarium 22:46, 30 lis 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Żywopłoty mają twarde gałązki i ostrza się tępią. Polecam mocne nożyce szpalerowe do cięcia, najlepiej z taką przekładnią, wtedy mało siły trzeba włożyć, żeby łatwo ciąć.

Zalecam ostrzenie gdy się stępią.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
wiunia 17:08, 31 gru 2019


Dołączył: 21 wrz 2012
Posty: 4422
Danusiu mam żywopłot grabowy posadzony w 2014 roku z pojedynczych witek z gołym korzeniem. Cięty regularnie. Jest bardzo ładny od samego dołu, gęsty itp. jednak w sezonie 2019 zauważyłam, że w pewnych miejscach mimo jednakowego cięcia robią się na górze takie dziury, przerwy. Jednym słowem rośnie nierównomiernie. Nie wiem co może być tego powodem. Gdybym chciała przyciąć go do tych pustych miejsc to musiałabym cały żywopłot skrócić o prawie połowę, a w większości jest naprawdę gęsty i równy. Co innego mogę zrobić, aby podgonić wzrost tych kilku miejsc?
Bardzo proszę o jakąś radę
____________________
Ukojenie dla zmysłów.....taki ma być mój ogródek
wiunia 17:19, 31 gru 2019


Dołączył: 21 wrz 2012
Posty: 4422
Kilka fotek z dzisiejszego dnia
____________________
Ukojenie dla zmysłów.....taki ma być mój ogródek
wiunia 17:34, 31 gru 2019


Dołączył: 21 wrz 2012
Posty: 4422
Dodam, że wiosną posadziłam śliwę wiśniową "Nigrę" przed żywopłotem, która po dwóch dniach zaczęła więdnąć, więc przesadziłam w inne miejsce i odżyła nie wiem czy to przypadek? Wcześniej przed grabami przez trzy lata rosły trzy posadzone jednakowej wielkości Amanogawy i tylko jedna rozwija się pięknie dwie pozostałe musiałam usunąć, bo rosły bardzo arahitycznie, ciągle jakby były zwiędnięte. Natomiast lawenda w ty samym miejscu tuż obok co roku jest piękna. Czy to coś w ziemi jest nie tak czy zwykły przypadek, że drzewka ( oraz żywopłot) w tym miejscu źle rosną? Taka sytuacja jest też miejscu, gdzie przed żywopłotem rośnie śliczny srebrny świerk ale to tłumaczę poborem przez świerk większej ilości dobroci z ziemii przez co żywopłot cierpi.
Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz proszę o jakąś podpowiedź jak zaradzić tym dziurom w żywopłocie...
Wioletta
____________________
Ukojenie dla zmysłów.....taki ma być mój ogródek
martuha 21:41, 11 sty 2020


Dołączył: 19 maj 2012
Posty: 104
Malinka_KociaMama napisał(a)
Witam wszystkich buko- i grabo-żywopłotów fanów . Zakupiłam na wiosnę sadzonki buka z gołym korzeniem na około 40 metrów żywopłotu który to posadziłam starannie w dziury w agrowłókninie. Moja działka to stary sad otoczony łąką a problem to... krety . Jestem ogólnie bardzo wyrozumiałą ogrodniczką i nie przeszkadzają mi krecie kopczyki pojawiające się tu i tam ale cały pas buczkowy wygląda jak pogórze sudeckie. Najgorsze, że wszystko przykryte włókniną. Nie wiem czy to po prostu udeptywać w miarę powstawania nowych kopczyków i czy krety nie zniszczą bukowych korzonków? Czy ktoś miał podobny problem?

Ostatnio ogarnęło mnie żywopłotowe szaleństwo i zakupiłam kolejnych kilkaset sadzonek buka i pęczek grabu do wypróbowania i z ciekawością czytam posty. Od kilku kat jestem właścicielką dużej zaniedbanej działki na malowniczej wsi ze starym sadem i chwasto-łąką, które nam zamiar ambitnie przerobić na wymarzony ogród (oczywiście koncepcja nieustannie ewoluuje, stąd około 500 sztuk bukowych sadzonek !

Pozdrawiam i czekam na porady dotyczące buszujących w żywopłocie kretów


Kasiu, u mnie kret buszował w świeżo posadzonym żywopłocie z Brabantów. Chyba spodobała mu się pulchna ziemia. Miałam co kilka dni 1-2 nowe kopce. Zmartwiłam się, bo sadziliśmy 1,5 metrowe rośliny, więc szkoda by było. Zastosowaliśmy parę razy karbid, ale zwykle tylko zadeptywałam kopce. Kret się wyniósł a rośliny nie ucierpiały, więc może u Ciebie też nie zrobi szkody. Daj znać.
____________________
Między sosnami*** Mój zielony salonik :)
Gardenarium 20:11, 15 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
wiunia napisał(a)
Danusiu mam żywopłot grabowy posadzony w 2014 roku z pojedynczych witek z gołym korzeniem. Cięty regularnie. Jest bardzo ładny od samego dołu, gęsty itp. jednak w sezonie 2019 zauważyłam, że w pewnych miejscach mimo jednakowego cięcia robią się na górze takie dziury, przerwy. Jednym słowem rośnie nierównomiernie. Nie wiem co może być tego powodem. Gdybym chciała przyciąć go do tych pustych miejsc to musiałabym cały żywopłot skrócić o prawie połowę, a w większości jest naprawdę gęsty i równy. Co innego mogę zrobić, aby podgonić wzrost tych kilku miejsc?
Bardzo proszę o jakąś radę


Nie umiem poradzić, drzewo to drzewo, rośnie jak chce. Możesz naginać i przywiązywać gałęzie, żeby wypełniły puste miejsca. Pokaż jakieś zdjęcie tej dziury.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
wiunia 21:59, 15 sty 2020


Dołączył: 21 wrz 2012
Posty: 4422
Gardenarium napisał(a)


Nie umiem poradzić, drzewo to drzewo, rośnie jak chce. Możesz naginać i przywiązywać gałęzie, żeby wypełniły puste miejsca. Pokaż jakieś zdjęcie tej dziury.



To jest jakieś rozwiązanie jutro w ciągu dnia zrobię fotkę te powyżej robiłam po ciemku
Danusiu dziękuję za odpowiedź
____________________
Ukojenie dla zmysłów.....taki ma być mój ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies