Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot strzyżony liściasty

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot strzyżony liściasty

Maglime 16:58, 03 kwi 2021

Dołączył: 13 kwi 2019
Posty: 75
Czy to jeszcze pora żeby sadzic żywopłot grabowy? Jakie wysokie sadzonki kupić żeby uzyskać szybki efekt na 1,5m?
Gardenarium 10:42, 05 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najlepiej prowadzić od małego, wtedy jest rozgałęziony od dołu i równy. Kupowanie wysokich grozi tym, że żywopłot będzie nierównomiernie zagęszczony. Ja mam taki z dużych i nie jestem zadowolona bo każdy egz. w swoją stronę i rozważam wywalenie go w ogóle.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Maglime 17:56, 05 kwi 2021

Dołączył: 13 kwi 2019
Posty: 75
Gardenarium napisał(a)
Najlepiej prowadzić od małego, wtedy jest rozgałęziony od dołu i równy. Kupowanie wysokich grozi tym, że żywopłot będzie nierównomiernie zagęszczony. Ja mam taki z dużych i nie jestem zadowolona bo każdy egz. w swoją stronę i rozważam wywalenie go w ogóle.

Dziękuję Pani Danusiu. Czy jednak warto kupić wyższą sadzonki z lepiej rozwiniętą bryłą korzeniową A po prowadzeniu przyciąć nisko? Czy z takiej wysokiej sadzonki szybciej będzie rósł zywoplot czy nie ma sensu przepłacać.
Zewo 23:31, 05 kwi 2021

Dołączył: 05 kwi 2021
Posty: 1
Pani Danusiu, prośba o poradę. Przed Świętami posadziłem żywopłot z buka z gołym korzeniem, przeplatany pospolity z purpurowym w odstępach 25 cm, w jednym rzędzie. Sadzonki buka purpurowego mają ok. 50-70 cm wys. i są w większości dość ładnie i nisko rozkrzewione, a buka pospolitego to dość cienkie badyle o wys. 70-100 cm i wiele z nich w dolnej części (do 30-40 cm) nie posiada w ogóle gałązek, a jeśli już to pojedyncze. Buki mają na razie tylko pąki i ew. zeszłoroczne suche listki. Zależy mi na gęstym żywopłocie od samego dołu na docelową wys. ok. 2 m. Pytanie, czy teraz to ciąć wszystko i na jaką wysokość. Niektóre portale radzą słabiej rozkrzewione egzemplarze nawet na 15-20 cm nad gruntem ciąć. W takim przypadku zostałby w wielu przypadkach jedynie kikut głównego pędu, bo część sadzonek rozkrzewia się powyżej 40 cm. Druga kwestia czy ciąć wszystko równo w poziomie, czy te lepiej rozkrzewione (purpurowe) wyżej i czy skracać też niezależnie od poziomu cięcia boczne odrosty (jak mocno?). No i czy przy zapowiadanym mrozie w nocy -4 st.C warto teraz ciąć, czy czekać aż będzie cieplej. Poniżej zdjęcia nasadzeń. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Gardenarium 18:36, 06 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Uciąć nisko. Na 15 cm. Dlatego zalecam kupować małe egz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Maglime 12:32, 08 kwi 2021

Dołączył: 13 kwi 2019
Posty: 75
Witam. Kupić siewki graba na żywopłot 80cm czy szkółkowane 80cm? Jest jeszcze opcja w doniczce 1m.
Gardenarium 07:44, 10 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Maglime napisał(a)

Dziękuję Pani Danusiu. Czy jednak warto kupić wyższą sadzonki z lepiej rozwiniętą bryłą korzeniową A po prowadzeniu przyciąć nisko? Czy z takiej wysokiej sadzonki szybciej będzie rósł zywoplot czy nie ma sensu przepłacać.


Moim zdaniem nie ma sensu przepłacać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:46, 10 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Maglime napisał(a)
Witam. Kupić siewki graba na żywopłot 80cm czy szkółkowane 80cm? Jest jeszcze opcja w doniczce 1m.


Tego nie wiem, za mało informacji jak każda z nich wygląda? To jest ważne a nie że szkółkowane czy w doniczce. Szkółkowane właśnie oznacza, że w doniczce.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Maglime 07:42, 15 kwi 2021

Dołączył: 13 kwi 2019
Posty: 75
Udało mi się wczoraj posadzić zywoplot grabowy. To chyba ostatni moment na sadzenie bo niektóre wypuszczają już listki. Czy ciąć teraz żywopłot czy pod koniec maja? Obłożyć ziemię korą czy skoszoną trawą? Ziemia jest gliniasta i trzyma wilgoć.
Gardenarium 10:04, 18 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Za późno odpowiadam, ale odpowiedziałabym żeby ciąć, bo stracisz rok na zagęszczenie żywopłotu od dołu. Tnij nawet teraz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies