Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot strzyżony liściasty

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot strzyżony liściasty

Gardenarium 23:24, 23 cze 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rośliny-krzewy o bordowych lub żółtych liściach, trawy ozdobne, hortensje bukietowe najlepiej te ciemno przebarwiające się jak Vanille Fraise.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Rodaczysko 23:54, 07 lip 2020

Dołączył: 07 lip 2020
Posty: 1
Witam Was! Właśnie ogarniamy działeczkę zakupiona na ogródkach działkowych i zastanawiamy się teraz nad żywopłotem (sadzenie na jesień). Z tyłu myślałam nad grabem lub ligustrem. Choć ten drugi ma chyba szybszy przyrost w ciągu roku, który lepiej? Natomiast na przodzie myślałam o mieszanym: żylistek, pęcherznica ( zielona i bordo), jaśminowiec. Kwiaty ładne, kolorowy od wewnątrz działki i zewnątrz, ale w jakich odległościach sadzić, ile sadzonek na metr i czy to w ogóle ma sens?
Karol99 17:21, 08 lip 2020


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Wybrałbym grab, ze względu na lepszą reprezentację, długowieczność, chociaż zadbany ligustr też potrafi być ładny.
Mieszany żywopłot odradzam, wprowadzi chaos, będzie problem z cięciem.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
agnieszka82 17:20, 30 gru 2020


Dołączył: 22 lis 2020
Posty: 23
Kochani, od późnej jesieni zaczytuję się w Ogrodowisku i oglądam Wasze piękne ogrody. Remont domu prawie na ukończeniu więc teraz czas na metamorfozę ogrodu Przed pierwszym mrozem wywaliliśmy stary żywopłot że świerka posadzony przez teścia, teraz zastanawiam się co posadzić nowego. Jak widać na zdjęciu jest dość wąsko (8 m od płotu do domu), przez to nie chce też wysokiego żywopłotu. Podoba mi się buk Dawyck Gold posadzony niezbyt ciasno (za płotem Pola których sąsiadka nie chce sprzedać ) Przed bukami chciałabym posadzić trawy i hortensje Vanilla Fraise.
Moje pytanie czy uda mi się utrzymać tego buka na wysokości maksimum 2-2,5 metra i czy dobrze będzie wyglądał z trawami i hortensjami? Kiedyś myślałam o tuji Szmaragd, ale ten buk mnie zauroczył.




____________________
Agnieszka Kiedyś będzie pięknie, czyli beskidzka mama w ogrodzie
Gardenarium 13:42, 01 sty 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Buk może być do gołego pnia obcięty, więc może się to udać, ale będzie wymagało co jakiś czas odmładzania. Niżej niż 250 cm aby było miejsce.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
agnieszka82 21:22, 01 sty 2021


Dołączył: 22 lis 2020
Posty: 23
Dziękuję Pani Danusiu za szybką odpowiedź. Mam jeszcze tylko rozsterkę czy hortensje i trawy fajnie będą wyglądały z bukowym żywopłotem oraz czy w związku z tym że działka jest długa i wąska zrobić mieszany żywopłot? Np. tam gdzie szerzej to świerk serbski itp. czy po całości jednolity, a nasadzenia przed nim różne?
____________________
Agnieszka Kiedyś będzie pięknie, czyli beskidzka mama w ogrodzie
Gardenarium 15:26, 02 sty 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja bym obstawiała jednolity a różne nasadzenia. Hortensje dobrze wyglądają gdy tło mają bordowe, wiec polecam buk o bordowych liściach.

Działka długa i wąska..ok. Możesz podzielić na odcinki i mieszany nie mieszany jedno to drugie inne, tylko jeden odcinek np 1/3 jedna roślina żywopłotowa w ilości potrzebnej, potem kawałek czegoś innego, ale zaplanowane, podzielone a nie przypadkowe.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
agnieszka82 18:29, 02 sty 2021


Dołączył: 22 lis 2020
Posty: 23
Tak też chyba zrobię z tym mieszaniem. Bardzo podoba mi się ten buk bordowy, ale miejsce jest przez większość dnia zacienione i chciałabym jakoś rozjaśnić. Jeszcze rozważam cis i hortensje z trawami + kilka buków bordowych lub śliwowisni Pissardi w większych odstępach.
____________________
Agnieszka Kiedyś będzie pięknie, czyli beskidzka mama w ogrodzie
Gardenarium 19:56, 02 sty 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rozjaśnić możesz ognikiem szkarłatnym który ma żółte owoce zimą, super to wygląda. Cisem na pewno nie rozjaśnisz a raczej wprost przeciwnie, cis ma bardzo ciemne igły, chyba że jest odmiany Aurea.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
agnieszka82 20:48, 02 sty 2021


Dołączył: 22 lis 2020
Posty: 23
Ognik piękny, tylko na zdjęciach widziałam pomarańczowe, a nie żółte owoce i niestety ale nie przepadam za tym kolorem i raczej go nie planuję w ogrodzie. Widziałam taki żółty cis David i właśnie tego rozważałam ale jeszcze mam czas do namysłu
____________________
Agnieszka Kiedyś będzie pięknie, czyli beskidzka mama w ogrodzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies