Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Początkująca ogrodniczka i jej milion pytań i rozterek..... :-)

Pokaż wątki Pokaż posty

Początkująca ogrodniczka i jej milion pytań i rozterek..... :-)

renatamama3 21:34, 18 sty 2014


Dołączył: 26 sie 2012
Posty: 5071
witam Zuza u Ciebie ,ale masz tych arów ,sporo tego.pozdrawiam krajankę też ze skarpą
____________________
Ogród przy lesie - początek 2012/2013
Zuza 21:36, 18 sty 2014


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 267
I teraz plan:
Strefa 3 już wcześniej wklejana. przed rabatą borówkową powstanie rabata hortensjowo-bukszpanowa (lub z czymś podobnym)
Strefa 3 jest tak:

będzie tak:

Strefa 2
to koniec rabaty borówkowej, jest tam studnia (woda zbierana z dachu) i jąchcę zasłonić.
Jest tak:

a chcę żeby było tak

i najbardziej kłopotliwa strefa 1. Tam jest strefa dzieci- trampolina, domek dziecięcy z piaskownicą, latem basen i na codzień zabawki. Zastanwiam się czy nie wydzielić tej strefy np w sposób pokazany na projekcie i zaznaczonym na planie czyli "żywopłot" i wejście zaznaczone czyms na pniu. Minusem takiego rozwiązani jest spore utrudnienie w koszeniu (pan mąz będzie nieszczesliwy) plusem wyraźne wydzielenie strefy dziecięcej w ogordzie. Co Wy na to?
jest tak

a może być np tak

p.s. na obrazku jest pergola bo program nie ma trampoliny ale oczywiście chodzi o trampolinę
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1564-poczatkujaca-ogrodniczka-i-jej-milion-pytan-i-rozterek bardzo, bardzo proszę Was o pomoc :-)
Zuza 21:39, 18 sty 2014


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 267
przerzucam post z poprzedniej strony, żeby było łatwiej




Wracam do projektowania. Zrobiłam jako taki plan ogrodu- tzn cześci południowej bo częśc przed domem mam mniej więcej zaplanowaną i ogarniętą. Skarpa zarasta choć będzie wymagała zmian ale to na razie odkładam- wszystkiego na raz nie zrobię
Zatem plan i widok oddający mniej więcej ten sam obszar

i mniej więcej zdjęcie


mam nadzieję, że wszystko jest w miarę jasne.
I po kolei choć od końca- rabata dookoła miejsca ogniskowego będzie miała kształ okręgu z wejściem od północy (tam gdzie będzie ścieżka) i dodatkowym wyściem od zachodu (tam gdzie dzieciaki gonią do trampoliny.
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1564-poczatkujaca-ogrodniczka-i-jej-milion-pytan-i-rozterek bardzo, bardzo proszę Was o pomoc :-)
wiunia 22:37, 18 sty 2014


Dołączył: 21 wrz 2012
Posty: 4422
Dobrze Ci idzie Zuza, podglądam i też myślę o swoich rabatach do zrobienia wiosną, już się boję, że nie będę mogła sie zdecydować co i gdzie, tak mam i męczy mnie to okrutnie Pozdrawiam serdecznie!
____________________
Ukojenie dla zmysłów.....taki ma być mój ogródek
Asia 00:05, 19 sty 2014


Dołączył: 20 sty 2013
Posty: 330
Dzięki za wizytę, Zuza ja mieszkam w Sierczy ale mamy blisko do siebie patrząc na Twoje zdjęcia tak myślałam bo widoki identyczne mamy
____________________
Kwiaty i ja - nierozłączna z nas para
Zuza 09:57, 19 sty 2014


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 267
Wiunia- oj wiem o czym mówisz, ja mam ciągle mętlik w głowie i bezsenne noce przez ogród

Asia- to rzeczywiście jesteśmy sąsiadkami! Synuś mój chodzi do przedszkola w Sierczy- tego przy klasztorze

A ja myślę i myślę. Najbardziej myślę o tej rabatce przy kąciku dzieciowym. Zastanawiam się czy obsadzać i ewentualnie czym? Najbardziej by mi pasował berberys ale przy kąsiku dziecięcym kolczaste rośliny to nie najlepszy pomysł. Dobrze wyglądałby żywopłocik z bukszpanu ale ten z kolei baaaaaardzo długo rośnie. No i nie wiem- robić tam ten "żywopłocik"? Czy nie robić?
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1564-poczatkujaca-ogrodniczka-i-jej-milion-pytan-i-rozterek bardzo, bardzo proszę Was o pomoc :-)
Zuza 11:10, 19 sty 2014


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 267
no i wymyśliłam, że jednak zrobię tę rabatę- będzie miała kształt mniej więcej taki jak na poprawionym planie (chodzi o tę rabatę w prawym górnym rogu przy trampolinie). Wydaje mi się, że fajnie "złamie" prostokątny kształt ogródka.


teraz pozsotaje tylk okwestia obsadzenia jej- myślę, że jednak postawię na "płot" z iglaków podsadzonych czymś niższym kulistym
coś w ten deseń choć dobór roślin jest przypadkowy

a tu pokazane jak to mniej więcej będzie wyglądało na większym obszarze- już tylko sam żywopłot bo jeszcze nie wiem co będzie rosło przed


no to teraz pozostało mi cierpliwie czekać aż mądre głowy mnie tu odwiedzą i podpowiedzą czy dobrze kombinuję? Czy to w ogóle ma sens? I co tu posadzić
Pozdrawiam wszystkich i bardzo czekam na pomysły!
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1564-poczatkujaca-ogrodniczka-i-jej-milion-pytan-i-rozterek bardzo, bardzo proszę Was o pomoc :-)
Syla 14:33, 19 sty 2014


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
Witaj Zuza , ja co prawda nie z Wieliczki ale z bliska Twarda zawodniczka widzę z Ciebie i wiesz co chcesz ..... Jeśli mogę coś wtrącić to pomyśl nad włączeniem drzew w rabaty.... zdecydowanie ułatwi Ci to życie związane z koszeniem .....
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
Zuza 21:03, 19 sty 2014


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 267
Witaj Syla. To cenna uwaga- oczywiście postaram się tak poprowadzić rabaty żeby włączyć w nie jak najwięcej drzew. Chociaż powiem szczerze, że nie jestem do końca przekonana do drzew owocowych- zabawy z tym dużo, chorują, na razie nie owocują. Nie wiem czy zostaną w ogrodzie. Mamy borówki, maliny i poziomki. Może zostanie czereśnia a reszta? No zobaczymy....

Dalej nie wiem z czego zrobić ten żywopłot przy zakątku dzieciowym
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1564-poczatkujaca-ogrodniczka-i-jej-milion-pytan-i-rozterek bardzo, bardzo proszę Was o pomoc :-)
Syla 22:43, 19 sty 2014


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
Zuza napisał(a)
Witaj Syla. To cenna uwaga- oczywiście postaram się tak poprowadzić rabaty żeby włączyć w nie jak najwięcej drzew. Chociaż powiem szczerze, że nie jestem do końca przekonana do drzew owocowych- zabawy z tym dużo, chorują, na razie nie owocują. Nie wiem czy zostaną w ogrodzie. Mamy borówki, maliny i poziomki. Może zostanie czereśnia a reszta? No zobaczymy....

Dalej nie wiem z czego zrobić ten żywopłot przy zakątku dzieciowym


cis jest piękny jako żywopłot ale drogi i wolno rośnie .... a myślałaś o pęcherznicy może być żółta lub bordowa - nie kłuje można ją formować jako żywopłot ,szybko rośnie ..... lub choina kanadyjska - rośnie przyzwoicie i podobnie wygląda jak cis do formowania super .... podsyłam obrazek.... Skasuję jeśli przeszkadzać będzie

____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies