Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Początkująca ogrodniczka i jej milion pytań i rozterek..... :-)

Pokaż wątki Pokaż posty

Początkująca ogrodniczka i jej milion pytań i rozterek..... :-)

Zuza 19:35, 24 lut 2012


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 267
Witam Kochani!
Postanowiłam założyć wątek bo widzę tu grono przyjaznych duszyczek, które nie tylko kochają wszelkie "roślinki" tak jak ja ale są przede wszystkim życzliwe i pomocne.
Od jakiegoś juz czasu zaglądam tutaj i podziwiam (nieraz z zapartym tchem) Wasze ogrody.
Mam nadzieję, że pomożecie mi urzeczywistnić moje marzenie o przyzwoitym ogrodzie- a będzie co robić- oj będzie

Na początek kilka słów o moim kawałku ziemi. Cała działka ma 20 ar (25mx80m) ekspozycję południowo- zachodnią (w zasadzie jest zorientowana na godz. 13 ). Dom, garaż i podjazd zajmują około 4 a więc ogródka jako takiego zostaje 16 ar do ogarnięcia. Ogród jest w pięknym, malowniczym miejscu z pięknym widokiem na Pogórze Wielickie. Plusem działki jest stosunkowo dobra, wiele lat uprawiana gleba (III klasa użytków rolnych) i duża ilość słońca. Sporym minusem są potworne wiatry (potrafiły przewrócić piaskownicę, w ktorej było ponad 100 kg piasku) albo ogromne donice z ziemią Do tego ogródek ma spory spadek co zasadniczo utrudnia aranżację. Mam jeszcze pod tarasem sporą skarpę, która jest moją zmorą. a na którą się zawzięłam i kiedyś będzie wyglądała ładnie Dookoła są głównie pola więc wszystkie mozliwe chwasty sieją się jak szalone. Poza tym ponieważ było to pole orne nie było tu ani jednej roślinki, drzewka itp.
Nie mam zbyt wiele zdjęć ale postaram się coś tam wkleić.
Oczywiście głównym problemem jest brak kasy więc roslinki, które kupuję są malutkie i dużo wody w Wiśle musi upłynąć żeby zaczeły zdobić.
Ponieważ dom jeszcze nie jest skończony (brak elewacji i kostki na podjeździe i ścieżkach) na razie cała para idzie w dom a ogródek musi czekac na lepsze czasy- choć staram się żeby było chociaż przyzwoicie- bo do "pięknie" to jeszcze długa droga Ale pocieszam się, że jestem "ogrodniczką" młodą stażem i wiekiem więc mam jeszcze czas (daj Boże) na stworzenie ogrodu marzeń

To na początek kilka zdjeć:
widok z tarasu


po prawej sąsiedzi mają cudowny ogród- naprawdę aż miło popatrzeć i piwko przy ognisku z sąsiadami wypić
moja pierwsza roślinka w ogródku

moje nieszczeście- czyli skarpa- proszę nie krzyczeć za agrowłokninę ale skarpa jest tak stroma, że nawet ciężko na niej stanąć żeby plewić - nie mówiąc o jej rozmiarze

tu lepiej widać- ciągnie się jeszcze z lewego i prawego boku domu- wierzę, że kiedyś zarośnie i wtedy nie będzie już tej wstrętnej maty- brrr

widok na południow-wschodnią cześc ogródka- teraz wzdłuż ogrodzenia rośnie.... 20 krzaczków borówki amerykanskiej- już nawet w zeszłym roku owocowały dwa krzaczki

jest i rabatka różna- zaraz o niej więcej bo mam sporo pytań

i jeszcze kilka róznych rabatek
(ta jest przy samym wjeździe)
jest jeszcze rabatka iglaczkowo-wrzosowo-azaliowa ale zdjęć nie mam
Postaram się w najbliższym czasie wrzucić plan ogodu żeby mniej więcej pokazać co tam u mnie jest a co jest w planach
Co jeszcze rośnie w moim ogródku? 2 jabłonie (a raczej patyki, z których kiedyś może będą drzewa) ligol i nie pamiętam co jeszcze, 2 wiśnie pandy i 1 vega (albo na odwrót) 3 czereśnie- Burlat a dwóch pozostałych nie pamiętam ale z tego co piszecie to raczej marne szanse żeby miały dużo owoców, gruszka konferencja i klapsa, śliwki opal i węgierkę, 20 borówek w róznych odmianach, jeżynę bezkolcową. Mam też trochę iglaczków, rozchodników, krzewow i bylin ale razem ze zdjęciami postaram się na bieżąco wklejać.

A teraz do tych co przebrnęli przydługasny wstęp mam kilka pytań:
1) Rabatka różana- chcę wywalić agrowłókninę (to oczywiście wpływ czytania "ogrodwiska" ) ale co dalej? Zamówiłam już 6 szt bialej róży okrywającej i nie wiem co jeszcze warto byłoby tam zadarniającego dodać? Kiedy mam ciąć róże? Nie cięłam ich na jesien zgodnie z zaleceniami, nie okrywałam tylko zrobiłam kopczyki i teraz nie wiem czy już mam przycinac czy za wcześnie?
2) Czy przycinać już wrzosy czy za wcześnie?
3) Co z drzewkami owocowymi- przycinać nie ma co bo to na razie patyki same ale czy nie trzeba by już czymś ich opryskać?
4) Na miedzy chcę posadzić maliny- jak przygotować podłoże? Rozumiem, że roundup w miejscu gdzie będą rosły owoce to raczej kiepski pomysł?
5) Odkrywać już lawendę czy za wcześnie?
6) Obcinać kocimiętkę?
7) Sadzić już poziomki?
8) W donicach mam clematisy ale wiem ,zę lubią mieć "nóżki" w cieniu- co można by im dosadzić żeby ładnie kwitło i zdobiło?

Wiem, że wiekszość pytan jest co najmniej idiotycznych ale naprawdę na razie "po omacku" działam
Bardzo Was proszę o wyrozumiałość i pomoc
Pozdrawiam serdecznie z wyjątkowo dzisiaj wietrznego zakątka niedaleko Wieliczki
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1564-poczatkujaca-ogrodniczka-i-jej-milion-pytan-i-rozterek bardzo, bardzo proszę Was o pomoc :-)
alinak 20:27, 24 lut 2012


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
witaj Zuza . widzę że nie próżnujesz i od razu chcesz wiedzieć wszystko . no dobra :

1- do róż żeby nie plewić kup sobie wg. uznania ze dwa gatunki . podaję do wyboru moje typy : szałwia . lawenda i najbardziej zadarniająca kocimiętka . dobrze wygląda przetacznik kłosowy( ale to nie pokrywa )
można też dać róże okrywowe ....ale czy to nie za dużo . przelicz ilość róż i zobacz czy nie będzie przeładowania .
- róże tniemy jak się zrobi ciepło ...teraz jeszcze mogą być przymrozki w marcu . tnij gdzieś ok. 15 marca . wtedy wypuszczą już jakieś pąki i będziesz widziała gdzie trzeba ciąć , ja tnę dopiero jak są już pąki liściowe

2- wrzosy w zasadzie już możesz jak mieszkasz na zachodzie ( podaj nam gdzie mieszkasz , to ułatwi doradzanie ). jak w górach to jeszcze poczekaj ze dwa tyg.

3 -z młodymi drzewkami nic nie rób . ewent . brzoskwinię jak masz to opryskaj miedzianem na kędzierzawość . innym jedynie możesz pnie pomalować wapnem .

4 - maliny -nie randapuj miejsca . przykryj już folią . trawa zdechnie za dwa- trzy tygodnie i możesz sadzić. maliny nie są wymagające . jak masz kompost to użyj do sadzenia . sadź w rzędach żebyś mogła obkosić

5 Z lawendą podobnie jak z resztą . zależy gdzie mieszkasz - po odkryciu musisz ją obciachać jak wrzosy

6-- kocimiętkę trzeba obciąć . podobnie jak lawendę .

7 -- poziomki potrzebują ciepłej ziemi . w kwietniu posadź jak będzie ciepły

8-- do clematisów podsadź co ci się żywnie podoba ...tylko kolor kwiatów dopasuj na wypadek gdyby razem zakwitły . ja mam tawułkę . ale może być brunera wielkolistna , hosty . fiolki rogate może być tez barwinek ( tylko się bardzo rozrasta ). fajnie pasuje żółta trzmielina lawenda bodziszki co ci pasuję do reszty kompozycji a co nie ma większego systemu korzeniowego niż powojnik
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
moni 20:29, 24 lut 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
praca wre widać na zdjęciach ze już coś jest
____________________
Mona
Zuza 20:44, 24 lut 2012


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 267
alinak jesteśmy prawie sąsiadkami bo ja mieszkam niedaleko Wieliczki
1) Kocimiętka rośnie u mnie jak szalona więc to chyba dobry pomysł Czyli na razie róż nie ruszam
2) wrzosów też w takim razie nie ruszam
3) brzoskwini nie mam
4) tak własnie myślalam bo jakoś nie wierzę że ten roundup nie zostaje w glebie przynajmniej jakiś czas
5) czyli lawendy nie ruszam- choć i tak z dwóch już mi wiatr zerwał osłonki
6) kocimiętkę zatem obetnę
7) z poziomkami poczekam
8) u mnie te clematisy są w pelnym słoncu więc może to być tylko coś co to słoneczko lubi- myślalam o czymś o białych kwiatach (clematisy są w różnych kolorach) i najlepiej jesli będzie to wieloletnie.....

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi
Moni- witam
no coś tam się dzieje ale jeszcze dłuuuga droga przede mną

a powiedzcie proszę kiedy w takim razie mam opryskać drzewka owocowe i kiedy nawieźć- powinnam mieć już gotowy kompost- mam nadzieję? Nada się?
a do czego wykorzystać popiół z kominka, ktory pieczołowicie zbieralam całą zimę?
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1564-poczatkujaca-ogrodniczka-i-jej-milion-pytan-i-rozterek bardzo, bardzo proszę Was o pomoc :-)
alinak 20:53, 24 lut 2012


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
no nie wierzę .... a wiesz że tak myślałam ..'a może ona z południa '. poczekaj jeszcze z pracami ok. 2 tyg. ja też powoli ruszam , ale na razie obcięłam brzozę , wierzbę . to można. z trawami , różami , wrzosami czekam na ciepło
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
alinak 20:54, 24 lut 2012


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
a lawendy nie okrywam . no chyba że masz jakąś wrażliwą - Francuzką

popiół wysyp pod róże i clematisy.
w kwestii nawożenia owocowych nie wypowiadam się , bo ja tylko daję w koło kompost , albo miksturę z guana gołębiego . sztucznymi nie nawożę . gruszę pryskam na rdzę z pocz . marca na+ 5 st. czyli już można .
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
kaisog1 20:56, 24 lut 2012


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Witaj

Widzę skarpę iiiii.... mnie wzdryga Bo sama mam okropnie stromą działkę i ból głowy co z tym zrobić

Podpowiem Ci co do popiołu bo mnie Alinka wyszkoliła - dawaj pod powojniki

Ja tyż jestem ogrodniczką ze starzem, który zmieści sie w mysiej norce ale podobnie jak Ty wierzę, że mi się uda i będę miec ogród marzeń. Wbrew pozorom rosliny bardzo szybko rosną więc nie ma się co przejmowac, że kupujesz małe - ja tyż tak robię

Powodzenia
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
alinak 21:02, 24 lut 2012


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
aha powojniki możesz sobie w marcu podlać jednorazowo miksturą z nadmanganianu potasu i czosnku .

przepis ; na wiadro (8l. ) wody rozpuść 7 -8 tabletek nadmanganianu potasu ( takiego do kapania dzieci )
i pałę czosnku. zmieszaj dobrze i podlej . to na uwiąd powojników dobre
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
Gardenarium 00:29, 25 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pytania:


1) Rabatka różana- chcę wywalić agrowłókninę (to oczywiście wpływ czytania "ogrodwiska" ) ale co dalej? Zamówiłam już 6 szt bialej róży okrywającej i nie wiem co jeszcze warto byłoby tam zadarniającego dodać? Kiedy mam ciąć róże? Nie cięłam ich na jesien zgodnie z zaleceniami, nie okrywałam tylko zrobiłam kopczyki i teraz nie wiem czy już mam przycinac czy za wcześnie?
2) Czy przycinać już wrzosy czy za wcześnie?
3) Co z drzewkami owocowymi- przycinać nie ma co bo to na razie patyki same ale czy nie trzeba by już czymś ich opryskać?
4) Na miedzy chcę posadzić maliny- jak przygotować podłoże? Rozumiem, że roundup w miejscu gdzie będą rosły owoce to raczej kiepski pomysł?
5) Odkrywać już lawendę czy za wcześnie?
6) Obcinać kocimiętkę?
7) Sadzić już poziomki?
8) W donicach mam clematisy ale wiem ,zę lubią mieć "nóżki" w cieniu- co można by im dosadzić żeby ładnie kwitło i zdobiło?

Odpowiedzi

1. Poczytaj tutaj http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/178-kompozycje-z-rozami-w-roli-glownej

2.Za wcześnie, przytniesz jak się ociepli trochę, za mokro jeszcze jest.
3.Jeśli to jabłonki to patyk możesz skrócić o 1/3
4.Podłoże odchwaścić, przekopać, dołożyć kompostu i sadzić
5.Nie wiem jaka u Ciebie pogoda, ale jak 10 stopni to odkrywaj. Ja w ogóle nie przykrywałam
6.Obcinać, po przekwitnięciu też obcinać.
7.Nie sadzić, poczekaj do kwietnia
8.Lawendę?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mala_Mi 08:20, 25 lut 2012


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Witaj na ogrodowisku
Sąsiadce taką skarpe obroso w 3 lata, że agro wogle nie widać i jest pięknie
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies