Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Żwirek, ale co dalej?

Pokaż wątki Pokaż posty

Żwirek, ale co dalej?

coli 14:59, 06 kwi 2011


Dołączył: 22 mar 2011
Posty: 660
A mozecie mi podpowiedziec ile okolo kg zwiru potrzeba na 1 m2 rabaty? Czytalam gdzies, ze ok 50 kg.
____________________
Karolina - Wizytówka - Mój ogród będzie kiedyś piękny :)
Gardenarium 00:46, 08 kwi 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
coli napisał(a)
A mozecie mi podpowiedziec ile okolo kg zwiru potrzeba na 1 m2 rabaty? Czytalam gdzies, ze ok 50 kg.


Jeśli grubość będzie miała 5 cm żwiru to 100 kg na 1 m2.

Powierzchnia razy grubość warstwy razy 2.
Przykład 1m2 x 0,05 = 0,05 m3 x 2 tony = 0,1 tony= 100 kg.

1 m3 żwiru to około 2 tony
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
coli 09:05, 08 kwi 2011


Dołączył: 22 mar 2011
Posty: 660
dziekuje
____________________
Karolina - Wizytówka - Mój ogród będzie kiedyś piękny :)
Paryszanka 21:18, 17 kwi 2011

Dołączył: 17 kwi 2011
Posty: 1
Dołączam się do głosu.

Ja z kolei mam niewielkie paseczki przed domem, na których wymyśliłam sobie skomponować rabatę żwirową. Strona południowa, ale z nieco wysuniętym garażem, przez co o wschodzie słońca rabaty są zacienione.

I tak, na tej bardziej nasłonecznionej dalej od garażu mam goździki, bukszpany, turzyce, coś czego nie pamiętam a sadziłam z korzenia, różę i lawendę--- nie wiem, czy nie za dużo tego wszystkiego?

Na drugiej, która częściowo biegnie wzdłuż garażu zasadziłam winorośl, a w pojemnikach figę (totalny eksperyment) i begonię wiecznie kwitnącą (o ile czegoś nie pomyliłam w nazwie). Begonię miałam 2 lata temu i pięknie, bujnie się rozrosła i rozkwitła bez jakichś większych nakładów pracy. Z całą resztą będę miała do czynienia po raz pierwszy. Również dwa lata temu obok winorośli (wysadzonej w tym roku) posadziłam cebulowe, których jak dotąd nie wykopywałam, tak sobie siedzą. Czy można je teraz, przy okazji przerabiania rabaty, po przekwitnięciu wykopać, a później wysadzić do pojemników? Słyszałam, że nawet jak przekwitną, to liści nie powinno się ścinać przez całe lato - do czego się nie zastosowałam i w zeszłym roku przejechałam równo kosiarką, jako że rosną w trawie. W miejscu w którym rosną, chciałam postawić ławeczkę. A może je zostawić i liczyć na to, że się same poprzebijają przez żwirek?


Jakiej grubości warstwę żwirku powinnam zastosować?

Będę wdzięczna za wszelką pomoc. Pozdrawiam
Gardenarium 14:38, 19 kwi 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Paryszanko, żwirek powinien mieć grubość od 3 cm do 5cm tyle raczej powinno wystarczyć

Cebulowe mogą nie kwitnąć przez to ścięcie liści ;( Jakby zakwitły trzeba poczekać aż liście zżółkną i dopiero wykopywać. Jesienią sadzimy do donic. Ja też tak mam m.in tulipany i lilie.
Rabatkę z lawendą ograniczyłabym do max 3-5 gat. Czy możesz pokazać zdjęcie tego miejsca?
Łatwiej będzie coś doradzić
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anna_lastowska 21:00, 30 cze 2011


Dołączył: 21 paź 2010
Posty: 502
Kochani, powiedzcie, czy ma sens sąsiedztwo kory i żwirku.
U Danusi widziałam, że je łączy, ale na niewielkich obszarach.
Ja planuje rabatę na otwartej przestrzeni i zastanawiam się czy wiatr nie będzie mi nawiewał kory na żwir - a Kopciuszkiem nie jestem
____________________
ania Zielonym do góry czyli trudne początki***Zielonym do góry - przerabiamy rabatę
Sebek 21:06, 30 cze 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Aniu - u mnie sąsiaduje i niestety kora wpada do żwirku - szczególnie podczas burz. Danusia oddziela je ekobordem i w sumie spełnia to swoją rolę. Wiatr na pewno kory nie przedmucha (oczywiście jeśli nie ma włókniny), jednak gorzej z jakimś gwałtownym deszczem.
Zależy też jaki chcesz żwirek i korę - jeśli drobny, a korę grubszą to jest problem, ale jeśli jakiś gruby żwir i drobną korę to jak coś to kora przeciśnie się pod żwir i widać nie będzie. Chyba wiesz o co mi chodzi?
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
anna_lastowska 22:28, 30 cze 2011


Dołączył: 21 paź 2010
Posty: 502
Dzięki, Seba
Mówisz, że bord by rozwiązał problem ?
____________________
ania Zielonym do góry czyli trudne początki***Zielonym do góry - przerabiamy rabatę
Sebek 22:49, 30 cze 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Mieszania się na pewno tak. Danusia teraz zastosowała u siebie na nowych rabatach - widziałaś ?
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
anna_lastowska 10:08, 01 lip 2011


Dołączył: 21 paź 2010
Posty: 502
Już tak - dzięki
Jak mi deszcz pozwoli skończyć , to pokażę efekty...
____________________
ania Zielonym do góry czyli trudne początki***Zielonym do góry - przerabiamy rabatę
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies