Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowy spektakl trwa ...

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowy spektakl trwa ...

mira 19:02, 07 gru 2019


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Długie to podsumowanie się robi, ale takie sobie wymyśliłam.
Trudno mi się oderwać od kwietnia. Był wyjątkowo piękny.
Moim najgorszym miesiącem zawsze był kwiecień.

Ogrodniczo tez go specjalnie nie lubię bo stale jestem podenerwowana że czego nie zrobię, coś za późno, ucieka za szybko, pogoda nie ta, długo się wlecze do tej zieloności i takie tam.

maj

1 maja uwielbiam.
Na pochód już nie muszę chodzić za to zawsze idę rano na obchód ogrodu i wyśpiewuję glorię i dziękuję Opatrzności za to, że mam ten skrawek ziemi.
W ramach dziękczynienia działam ku dobru przyrody stosując bioróżnorodność.


Robię bukiety z tulipanów, przyglądam się uważnie i szukam miejsc na nowe cebulowe.



A teraz uwaga!!!
Jeśli do kogoś nie przyszedł Mikołaj to spokojnie jeszcze czas

w ub roku do mnie przyszedł w kwietniu a w maju już miałam taką brameczkę tylko jeszcze do nikąd


Było tak mokro w kwietniu,że dalie dopiero sadziłam 1-go maja i chyba ich nawet nie podlewałam bo uznałam ,że mają mokro i obawiałam się wygnicia


3-ci maja to święto więc jakoś udaję że się obijam, zawsze można fotki robić

a takie kiełki są fajne



____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 19:16, 07 gru 2019


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
week majowy to popularne grile, spotkania
u mnie sałowe party



a w moim kąciku zaczyna się coś dziać


powstają od tyłu domku półki na doniczki plastikowe których mam sporo, taka mała hurtownia


posadzę kiedyś wszystkie możliwe białe tulipany

epimedia to moja nowa miłość, fajne, nadal się trzymają

____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 19:31, 07 gru 2019


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Uwielbiam moje wyjazdy ogrodowe. Jej to jest jak narkotyk jak powietrze.
Zawsze jednak mi żal tego czasu bo coś w ogrodzie ucieknie. No ale....

Tak więc dzień przed wyjazdem robię dokładny obchód ogrodu, zapisuję w oku co gdzie, robię fotki, pakowanie i myk !

Tym razem wyjazd do Niemiec na uzgodnione wcześniej lilaki i nie tylko.

Kiedy wracam znów robię obchód i nie mogę uwierzyć że w ciągu 4 dni !!! ogród tak się zmienił.

Kuklik - och jak miło z Izą się gadało .


Azalie - jak ja lubię ten moment zwłaszcza jak jest nowa



rabata bylinowa i czas czosnków


Jest mokro ale zimne sa bardzo noce - to niepokoi


tulipany wczesne zostały pożarte przez bujnie rosnące floksy



____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 19:41, 07 gru 2019


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
maj na całego, sporo wody


brunera i biała serduszka - najbardziej mi się podoba ale najbardziej wrażliwa na przymrozek


świdośliwa - drzewko dskonałe - na razie - owocki uwielbiam -



jeszcze nie wiemy jaki nas czeka pokaz głogu który od kilku lat przymierzamy się wyciąć

orlikowo też już działa
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 19:56, 07 gru 2019


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
dawno o bratkach nic nie było - ten sezon im sprzyjał, zimny maj był łaskawy dla bratków i tulipanów za to w ogrodzie warzywnym to dobre nie było


Róże też się cieszyły


opady i zimno spowodowały że nie decedowałam się rychło na wysadzenia - tak wiec do domu było coraz trudniej wejść


pomidory też znalazły poczekalnię i jak się okazało na długo i dobrze zrobiłam


Kokoryczki niech się mnożą - ktoś chce wywalić ? przyjmę
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 20:08, 07 gru 2019


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
czosnki - rezygnuję z nich ale bułgarskie muszą być


i przyszedł czas na głóg - pierwszy raz tak obficie zakwitł od kilkunastu lat po raz pierwszy, staliśmy jak kwitł, robiliśmy zdjęcia wołaliśmy sąsiadów - nie wiemy o co chodzi - a miał być wycięty, może słyszał?




wody w maju nie brakowało - całkiem odmiennie niż w ub roku - to maj wtedy był suchy straszliwie suchy, po suchym kwietniu - wolę zimno i mokry maj
ogród też


czas azalii


____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 20:21, 07 gru 2019


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
czas irysów - koniec maja
nie rezygnuję z nich - zrobiłam zmianę - generalnie odmłodziłam, wykopałam z różnych miejsc , pogrupowałam kolorami, dokupiłam i posadziłam w kupie czy dobrze ? nie wiem

lubię jak tak gdzieś sterczy taki



Kończy się maj - dalie bardzo słabo startują, warzywa nie przyrastają - mogłam okryć żeby nocami nie marzły, pomidory pikowane 3 razy bo czekały az do końca maja na wysadzenie do gruntu.

Jeszcze nie wiedziałam że czerwiec będzie całkiem bez deszczu, upalny jak nigdy, komary będą koszmarem a ja dostane informację że jednak ekipa programu z mają chętnie by pojawiła się w czerwcu.

Pomidory odjeżdżają


żal mi maja - to już koniec czasu seledyności



tu był dłuuugi remont ja cierpliwa jestem ale już potrzebowałam dojść do wody


____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 20:21, 07 gru 2019


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
CDN

czerwiec
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
ElzbietaFranka 20:31, 07 gru 2019


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13957
mira napisał(a)


Widziałam dzięki.No przed zalaniem kompost trzeba ochronić tyle że jakoś mi to nie grozi sądząc po ilości opadów - muszę być czuja jednak bo w maju u mnie opady były solidne to aż za dużo - no jest na kolejny rok konieczność pomyślenia o tym.

Kiedyś na kompoście sadziłam dynie i to był dobry sposób bo podlewałam dynie i tym samym kompost się nawilżał hmmm sporo ludzi tak robi,

Widziałam w Anglii komposty nakryte plandekami ale argumentacja była inna żeby nie wysechł, miał ciepło.
A i w tym roku widziałam u Kondzia tez tak okryty kompost z tą argumentację właśnie - no ale to nie wyklucza argumentu że kompost może zostać zalany.

Tak jest dla mnie wniosek - Po napełnieniu skrzyni pryzmę otulić.

Dzięki Elu że pokazujesz różne zakątki - ja uważam że kompostownia to serce ogrodu albo nie

sercem jest ogrodnik a mózgiem kompost ?





Tyle stron aby trafić na twoją odpowiedź.
To przykrywanie działa w jedną i drugą stronę. Chodzi oto aby rozkład następował w jednakowej temperaturze i stałej wilgotności. To jest najlepsze dla kompostu.
Kiedyś kompost przerzucam 2-3 razy do roku i tak prawdę mówiąc na nie wiele to się zdało gdyż był odkryty. Np rok 2013 był bardzo mokry kompost nie przykryty i zamiast kompostu miałam gnoj. Od 5 lat mam daszek nad kompostem i rewelacja rozkłada się bardzo dobrze nie zbryla sie taki w sam raz.
W tym roku wrzuciłam dużo liści i trawy więc jest pełno i muszę przykryć.

Ja sobie nie wyobrażam ogrodu bez kompostu. Tyle wszystkiego mam, że co tydzień musiała bym zamawiać wywóz zieleniny.

Ja tam uważam, że każdy sobie musi sam wypracować metodę kompostowania co dla niego lepsze jak robic. Każdy coś innego wrzuca co się przekłada na szybkość rozłożenia. W każdym razie trzeba przykrywać lepiej mu służy.

Chciałam jeszcze zajrzeć na wcześniejsze strony do ciebie dużo się tam dzieje, ale rozpisalam sie i nie da rady.

Widze, że podsumowujesz rok. Dla mnie był to rok nie dobry bardzo bardzo suchy wszystkie rośliny szybko przekwitały nie ktore nawet ważyły się na sloncu.
Mam działkę gdzie słońce operuje od wschodu do zachodu nie mam specjalnie dużo cienia. Rośliny nie mają zacienienia. W brzozach róż czy innych roślin nie posadzę - nie będą rosły. Nawet oczko wodne do godz 14.oo jest w pełnym słońcu woda gorąca jak na Kanarach. Jak tak będzie w przyszłym sezonie to będę musiała jakieś żagle oceniające porobić.

Już kończę pozdrawiam miłej niedzieli.
U nas trochę pada ale ciepło jak na grudzień 7 stopni ale wietrznie.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Pszczelarnia 23:09, 07 gru 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Wpiszę się teraz, bo zapomnę. Twoje wejście do domu / ogrodu uwielbiam. I azalie. I nawierzchnie masz super w całym ogrodzie.

Co to za białe jest? U Ciebie wszystko jakoś tak ładnie przycięte / prowadzone jest.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies