Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Małe marzenie...

Pokaż wątki Pokaż posty

Małe marzenie...

ela_ela 12:14, 25 mar 2012

Dołączył: 19 lut 2012
Posty: 26
Witam!
To jedyna strona i forum o ogrodach, które potrafi mnie wciągnąć na kilka godzin. Sama ogrodu jeszcze nie mam - przynajmniej na jawie Mam za to 47 arową działkę, na której w maju rozpoczynam budowę domku. Będzie to mój wymarzony domek i wymarzony ogród. Działka ma dość nietypowy kształt - 22m szerokości i 219m długościZlokalizowana jest na górce z 5% spadkiem terenu i przepięknym widokiem. Na zdjęciu widać działkę z czerwca, zaraz po kupnie, jeszcze ze zbożem i słupami elektrycznymi (do usunięcia).

Mam już w głowie co chciała bym mieć w swoim ogrodzie, już widzę jego różne zakątki ale nie mam pomysłu jak to połączyć. Brakuje mi pomysłu na szkielet ogrodu, np. ogólny układ ścieżek tak aby wszystko polączyć i tylko wypełnic poszczególnymi elementami (drzewkami, rabatami, trawnikiem, sadem, warzywniakiem). Wiem, że na końcu działki, w jej najniższej części będzie sad - tak aby wysokie drzewka nie zasłaniały nam widoku. Przed sadem chciała bym posadzić krzewy owocowe (maliny, pożeczki itp.), a przed krzewami warzywa. W tej samej okolicy planuje urządzić szklarnię i kompostownik. Zaraz za domem strefę rekreacyjną z trawnikiem i placem zabaw dla dzieci (ale niezbyt wyeksponowanym), dalej to już tylko ogród - rabaty, altana, labirynt z bukszpanu, pergole, fontanna itd. (uwielbiam angielskie i francuskie ogrody). Wszystko co tylko mi się zamarzy

Nie wiem tylko jak to połączyc w całość I dlatego postanowiłam założyć ten wątekMam nadzieję na pomoc przy wymyślaniu koncepcji, na komentarze tego co uda mi się wymyśleć oraz na fachowe porady ponieważ do tej pory kontakt z ogrodem miałam tylko pomagając w ogrodzie babci i tesciowej (pielenie itp.), sama nigdy ogrodu nie prowadzilam

Zdaję sobie sprawę, że założenie takiego ogrodu zajmie mi parę lat. Dlatego chciała bym mieć już teraz koncepcję, tak aby nie sadzić nic chaotycznie tylko w miarę uplywu lat wypelniać plan zgodnie koncepcją, którą stworzę. Wiem, że najlepiej było by zatrudnić architekta krajobrazuNiestety, z jednej strony nie mam za bardzo na to funduszy, a z drugiej strony ciężko było by mi oddać w cudze ręce moje marzenie

Zapraszam do odwiedzania mojego wątku i proszę o komentarze
____________________
ela_ela 12:18, 25 mar 2012

Dołączył: 19 lut 2012
Posty: 26
Zapomniałam dodać, że działka jest niemal stworzona pod ogródJest usytuowana na południowym zboczu i ma ziemię III klasy, która bardzo dobrze trzyma wilgoć
____________________
isia33 12:54, 25 mar 2012


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 1451
Ooo, jestem pierwsza Jak miło, że nasza podkarpacka grupa na O. stale się powiększa. Daj więcej zdjęć terenu, wymiary i Twoje plany.
____________________
Iwona Raczkujący ogród Iwony
Joanka 12:57, 25 mar 2012


Dołączył: 02 lut 2011
Posty: 9820
Jestem druga

Witaj, ale imponujące wymiary działki. Można poszaleć i to baaaaaardzo

Będę wpadać i śledzić zmagania nie tylko ogrodowe na bieżąco
____________________
Joanna Ogrodowy zawrót głowy, czyli początki przygody mojego życia
Mala_Mi 14:06, 25 mar 2012


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
I ja też Podkarpacie
Działka marzenie
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Gardenarium 19:09, 25 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja z centrum, ale też witam. Taki wąski ogród fajnie jest podzielić na "pokoje" - odrębne wnętrza o różnym charakterze, które sprawią, że ogród nie będzie takim "jamnikiem".

Popatrz na angielskie ogrody w stylu Arts & Crafts, m.in. te poniżej.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/192-ogrody-angielskie-wollerton-old-hall-garden



http://www.ogrodowisko.pl/szukaj?utf8=%E2%9C%93&q=snowshill

Pooglądaj plany tych ogrodów, prawie we wszystkich artykułach mamy je narysowane. Znajdziesz tutaj inspirację.



Artykuły o ogrodach angielskich masz tutaj http://www.ogrodowisko.pl/tag/ogrody-angielskie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ela_ela 22:03, 25 mar 2012

Dołączył: 19 lut 2012
Posty: 26
Dziękuję za miłe przyjęcieBałam się, że moja obecność na forum pozostanie niezauważona.

Dziękuje za rady, zwłaszcza za zwrócenie uwagi na plany ogrodów - przeglądając stronę sama jakoś na nie nie trafiłam, a bardzo mi pomogą. Podoba mi się pomysł z pokojami wydzielonymi ściankami i przejściami z żywopłotu. Mam już w głowie dwa takie pokoje. W pierwszym fontanna na środku, a do okoła wyznaczone ścieżkami cztery kwadraty z bukszpanu, wewnątrz nich labirynt i kwitnące kwiaty (może wypełnię je różami jeżeli będą chciały rosnąć w takim towarzystwie). Dookoła pokoju wysoki żywopłot, z tego pokoju przejście w żywopłocie do drugiego, w którym chciała bym urządzić takie prostokatne oczko wodne obłożone kamieniem jak w Wollerton Old Hall Garden i chyba dobrze by było ułożyc je w poprzek działki tak jak w tym ogrodzie.

Trochę to chaotycznie brzmi bo ciężko mi opisac dokładnie jak to ma wyglądać, a mam już ten obraz w wyobraźniZmagam się teraz z programem SketchUp, w którym wrysowałam już domek, a teraz staram się wrysować ogród. Rozglądałam się za programami do projektowania ogrodów ale widzę, że nie są lepsze od tego. Można w nich co prawda wstawiać konkretne rośliny, ale efekt końcowy prawie taki sam.

Jeszcze raz dziękuję za miłe przyjecie i pozdrawiam wszystkich serdecznie - zwłaszcza krajanki
____________________
EdytaW2 09:41, 26 mar 2012


Dołączył: 27 lut 2012
Posty: 12
Witaj, mam podobną kiszkowatą działkę, ale ziemię kamienistą i suchą jak pieprz
Bardzo podoba mi się koncepcja pokoi, bo dzięki nim kiszka się optycznie zgubi, uważam że trafioną decyzją jest to, że uwzględniasz rodzimą tradycję nasadzenia drzewek owocowych, porzeczek i malin. Trzymam kciuki. Powodzenia.
____________________
ela_ela 17:34, 26 mar 2012

Dołączył: 19 lut 2012
Posty: 26
Witam
Jeżeli chodzi o sad owocowy to nie wyobrażam sobie ogrodu bez niego. Większość dzieciństwa spędziłam u dziadków, którzy mieli duży niemal 100-letni sad z jabłoniami, gruszami, orzechami. Między drzewami posadzono pożeczki. Dodatkowo dookoła domu wydzielono drewnianymi płotami małe ogródki z pozostałymi drzewami owocowymi (czeresnie, wiśnie, śliwki - różne gatunki), malinami, jeżynami, kwiatami. Strzyżeniem trawy zajmowały się owieczkiPo prostu zamykało się je w różnych ogródkach
Dopiero niedawno zdałam sobie sprawę jak ten układ był dobrze pomyślany
____________________
ela_ela 10:47, 01 kwi 2012

Dołączył: 19 lut 2012
Posty: 26
Witam, nic się nie odzywam ale to dlatego, że cały czas pracujęw pracy, przy przygotowaniach do budowy, no i oczywiście nad projektem ogroduPomyślałam sobie, że zacznę chyba tworzyć ogród "po kawałku" bo całością jakoś mi nie idzieZaczynam od tzw. przedogródkaSprobóję jeszcze dziś coś wrzucićPozdrawiam
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies