Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Tweety 17:05, 23 wrz 2021

Dołączył: 23 lis 2020
Posty: 4
Witam ponownie, Udało się założyć trawnik choć łatwo nie było. Dziękuję wszystkim na tym forum za cenne rady i wskazówki. Kilka zdjęć przed i po
Lazialo 16:56, 17 lut 2022

Dołączył: 31 maj 2021
Posty: 2
Witam ponownie i wracam do tematu trawnika na glinie z 21 maja.

Planuje na wiosnę ruszyć z tematem i teraz pytanie która drogę wybrać może wy mnie polierujecie.

1. Glebogryzarka następnie czyszczę podłoże z kamieni wyrównuje to grabiami i potem sypie piasek(5cm) na to (czy każdy piasek się do tego nadeje spotkałem się piaskiem płukanym )
Ten teren równam walcem wysypuje ziemię(ok 10cm) i ponownie równam teren i dopiero po tym zabiegu sieje trawnik.

2 na obecne podłoże sypie piasek (5cm) wjeżdża dopiero potym glebogryzarka miesza piasek z glina czyszcze teren z kamieni i gałęzi. Wałkuje walcem i wysypuje dopiero ziemię na to (10cm) równam i sieje trawnik.

Planuje na tym terenie tylko trawnik tak by nie było grzasko. Miejsca gdzie będę chciał coś zasiać położę więcej ziemi.

Glebogryzarka PUBERT ROTO 406 HD z napędem na koła powinna se poradzić z tą gliną.

Niestety budżetowo muszę to zrobić gdyż finanse poszły gdzie indziej.
Gardenarium 14:25, 18 lut 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
wersja 2 z ziemią przemieszaną i piaskiem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mloda_93 22:07, 03 mar 2022

Dołączył: 03 mar 2022
Posty: 2
Dzień dobry.
Posiadam kawałek ogródka (ok 80m2) w zabudowie szeregowej - bez dostępu z zewnątrz, jedynie przez dom. Planuję założenie trawnika i wykonanie tarasu, jednak problem jest w podłożu. Ziemia pobudowlana została przykryta przez dewelopera warstwą podejrzewam ziemi z pola lub łąki. Jest mocno gliniasta, w lecie nie ugina się pod nogą, w obecnych plusowych temperaturach grząska, zbita. Zaczęliśmy przekopywanie działki na głębokość szpadla, tworzą się grudki, które z trudem da się rozgnieść w rękach. Wydaje mi się, że to glina lub glina piaszczysta.
Dodatkowo jest problem z mocno ukorzenionymi chwastami.

Pytanie czy mój tok rozumowania jest słuszny, planuję:
- przekopać całą działkę szpadlem, żeby lekko rozluźnić zbitą glebę, wybrać kamienie i śmieci
- potraktować wszystko Roundupem
- odczekać 1-2 tygodnie
- nawieźć 5 cm piasku, żeby poprawić sorpcję gleby
- przemieszać wszystko glebogryzarką
- rozplantować grabiami
- zwałować
- zasiać trawę zgodnie ze sztuką

Czy powyższe działanie będzie zasadne?




Tweety 17:12, 05 mar 2022

Dołączył: 23 lis 2020
Posty: 4
Przydałaby się jeszcze materia organiczna, kompost/obornik przekompostowany i to wszystko razem przekopać i przemieszać na głębokość szpadla minimum.
Gardenarium 21:40, 05 mar 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Randap nie jest przymusem, można ominąć a lepiej wybrac chwasty ręcznie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mloda_93 18:30, 10 mar 2022

Dołączył: 03 mar 2022
Posty: 2
A jaką ilość piasku nawieźć, żeby nie przesadzić w druga stronę?
Gardenarium 18:44, 10 mar 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie wiem jaką ilość.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
SzymSta 18:36, 02 kwi 2022

Dołączył: 01 kwi 2022
Posty: 1
Witam wszystkich.

Jestem tu nowy. Ciesze się, że trafiłem na to forum.

Prawdopodobnie ktoś miał ten sam problem i popełnił te same błędy sądząc, że trawnik to tylko trawnik: przekopie, przegrabie, posieje, podleje, skoszę i jakoś to będzie.

Załączam zdjęcia wykonane pod koniec lipca 21 roku:













oraz wykonane wczoraj (1 kwiecień 22):




Przed sadzeniem trawy (jesień 2019) nawieziona została ziemia z okolic lasu, pola. Było jej ok 10 cm. Było wyrównane i z ręki posiane.
Trawnik (jeżeli można tak powiedzieć) jest zapuszczony i zniszczony. Nierówny. Opanowany w wielu miejscach przez "koniczynę" i inne dziwactwa.
Zaniedbałem. Pewnie przez niedostatek nawozu i wody oraz odpowiedniej pielęgnacji.
Swoje też robią grające bardzo często w piłkę dzieci (czasami w korkach).

Z końcem października 21 zrobiłem nawadnianie automatyczne.
Obiecałem sobie, że od wiosny 22 wezmę się za to i zrobię z tym porządek.

Chciałbym się Pani oraz wszystkich doświadczonych forumowiczów poradzić czy jest do uratowania to co widzicie na zdjęciach (czy jest co ratować?) czy byłoby lepiej "zerwać" wszystko i zacząć zupełnie od nowa?

Najważniejsze:
Gleba jest gliniasta. Teren w okolicy podmokły.
Zrobiony jest drenaż (dwie rury na żwirze w agrowłokninie przez całą długość - zaznaczone na zdjęciu), ale mimo to woda nie schodzi zbyt szybko.




Proszę o radę co i w jakiej kolejności można z tym zrobić?

Bardzo dziękuję za wszelkie sugestie.

Gardenarium 08:13, 04 kwi 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wydaje się, że chwastów jest więcej niż trawnika.

Oprysk na chwasty działa wtedy, gdy chwasty są w pełni rozwoju, z kolei gdy teraz najpierw zrobisz dosiewki, to młoda trawa przy okazji oprysku też może zginąć.

Moja rada jest taka:

- ładnie wytyczyć brzegi trawnika, masz chaos przy kamieniach, zrób to ładnie



- nakłuć trawnik widłami lub butami z kolcami, lub aeratorem rurkowym, piaskować.

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/306-napowietrzanie-trawnika

- posypać dobrą ziemią i przegrabić
- dać nawóz do trawnika po połowie kwietnia, gdy trawa zaczyna rosnąć
- podlewać

nie dosiewać na razie, zrobisz to później, po walce z chwastami.

Następnie gdy jest maj i trawnik już rośnie, wyczajasz moment że ma nie padać w najbliższych dniach, kupujesz Chwastox (herbicyd na dwuliścienne) i opryskujesz trawnik, zasłaniasz rośliny na rabacie, bo spali je

- gdy chwasty padną, dosiewasz trawnik w puste miejsca, ewentualnie dowalasz jeszcze troszkę ziemi, podlewasz


- nawozisz trawnik regularnie kompostem, obornikiem granulowanym albo nawozem do trawników, po rozsypaniu równomiernym !!!! musisz dobrze podlać
-Kosisz trawnik co tydzień

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies