Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Lazialo 18:44, 31 maj 2021

Dołączył: 31 maj 2021
Posty: 2
Witam w moim domu na wsi postanowiłem sobie wyrównać teren z tyłu domu ale niestety teraz wyszedl mi problem . Moje lotnisko ma ok 150m2 i wyszło że w miejscu gdzie jest najwięcej podebranego terenu jest sama glina ok 25m2 potem już jest troszje lepiej bo jest już glina zmieszana z ziemia też tak ok 30 -40m No i reszta terenu gdzie już była najmniejsza ingerencja i jest tam ziemia. Ziemia była zbierana w piątek a w sobotę niedzielę już deszcze i glina zrobiła się klejąca i ciężka. Teraz chciałbym tam zrobić sobie trawnik czy to jest możliwe jestem laikem i troszke mnie to przerosło. Może ktoś mi tu pomóc i wyjaśnić co i jak mam zrobić aby tam nie było bajorka?

I jeszcze dochodzą skarpy mniejsza ok1,2m u góry i większą na dole ok 2m wysokości gdzues czytałem żeby zabezpieczyć to agrowłóknina czarna tak aby woda i wiatr nie doprowadzały do wypłukiwania i ewentualnego obsunięcia. Chciałby ja zabezpieczyć w pełni i dodatkowo obsadzić czymś aby to ładnie wyglądało.

Jeśli zle coś napisałem to przepraszam za każdą pomoc i dobrą rade dziekuje. [img
Gardenarium 23:07, 14 cze 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie ma szans na trawnik na tej glinie bez jej uzdatnienia, rozluźnienia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zenek 17:43, 15 cze 2021

Dołączył: 09 mar 2021
Posty: 25
Na takiej ziemi będzie problem. Najlepiej to przemieszać z innym rodzajem ziemi, co będą jakieś szanse.
majkel77 12:28, 03 lip 2021

Dołączył: 03 lip 2021
Posty: 2
Witam, jestem nowy, cieszę się że wreszcie trafiłem na forum na którym coś się dzieje. Otóż mam taki problem.
Zgodnie z tematem założyłem trawnik na takiej glebie. Robiłem to późną jesienią 2020 roku. Działkę mam na glinie, podsypałem to czarną ziemią przywiezioną wywrotkami. Ok. 10 cm, miejscami może być trochę mniej. Niestety przy siewie użyłem nawozu Substral Trawnik, po czasie dowiedziałem się że jesienią nie powinienem tego robić. Trawy przy siewie nie żałowałem.
Trawa rośnie mi nierównomiernie, w niektórych miejscach nie wyrosła mi wcale, odnoszę wrażenie że choruje ale nie znam się na tyle żeby to zdiagnozować. W niektórych miejscach jest bujna i zdrowa. Na ostatnim zdjęciu jest taka jaką bym chciał z tym że w tym miejscu ta ziemia jest lepsza, mniej zbita, miększa. Wykonałem aeracje jakieś półtora tygodnia temu. Plan mam taki żeby w tych miejscach co nie rośnie zruszyć ziemię, posiać i zasypać dobrą ziemią. Powiem szczerze że jak myślę o przekopywaniu tego wszystkiego jeszcze raz to cisną mi się na usta niecenzuralne słowa. Robię wszystko sam i nie daję rady czasowo. Nawozu boję się jakiegoś zastosować bo boję się że to wszystko spalę. Może ktoś udzieliłby mi fachowej porady ja wyprowadzić ten trawnik. Pozdrawiam wszystkich.

opengrass 00:10, 05 lip 2021


Dołączył: 18 maj 2020
Posty: 20
Majkel 177,
Jak na półroczny trawnik to mocno go eksploatujesz
Basen, zjeżdżalnia, piłka. Porównaj 2 pierwsze zdjęcia z ostatnim.
Niestety zapomniałeś o nawożeniu a może i podlewaniu.

1. "Nawozu boję się jakiegoś zastosować"?

Raz na 3-4 tygodnie nawóz z azotem poniżej 10% (słownie dziesięć)
- np. Florovit Jesienny ( nie ma zakazu stosowania go na wiosnę lub w lecie)
- np. Emeralld Recovery (to mój faworyt bo organiczny + bakterie itp.)
- np. Certo Ultimo (chyba najdroższy na rynku ale moja "złośliwa" trawa też go lubi)
- np. Polifoska Plus (do sprawdzenia)

2. "Regeneracja, dosiewanie trawnika"?

Wszystko zależy od bieżącej eksploatacji trawnika a z dwóch pierwszych zdjęć wynika ze tam działa "stado małolatów"
Sugeruje robić to etapami/fragmentami
- mocno wygrab/ponakłówaj naprawiany fragment
- dosyp ok. 0.5cm ziemi
- dosiej nową trawę
- całość potraktuj grabiami (czyli zmieszaj nasiona z ziemią)
- przez 2 tygodnie zraszaj 1-3 razy dziennie
- do przemyślenia czy nawet zalecane zablokowanie regenerowanego terenu przed wspomnianymi "małolatami"
majkel77 14:01, 05 lip 2021

Dołączył: 03 lip 2021
Posty: 2
Dzięki za podpowiedź, są małolaty ale eksploatują to umiarkowanie, tak jak pisałem wyżej w niektórych miejscach w ogóle ta trawa nie wyrosła. Co do nawożenia to podrzucę jeszcze jedno zdjęcie, rano mam w niektórych miejscach takie coś, co to może być? Ta biała gąbka, czy ta trawa nie choruje na coś? To się pojawia rano i nierównomiernie.
Gardenarium 21:44, 07 lip 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
kolejnynowy napisał(a)
Witam, jestem nowy i to mój pierwszy post. Zakładam ogródek (raptem 40m) Sęk w tym że to teren gliniasty w dodatku pełen gruzu pobudowlanego. Przekopałem go na głebokość ok 20 cm gruz i resztkę chwastów usunąłem i planuję na to nawieźć czarnoziemu w warstwie tak około 10-15cm. Pytanie dotyczy tego czy aby zabezpieczyć się przed odrastaniem chwastów nie pokryć tej mojej lichej ziemi agrowłókniną i na to dopiero położyć czarnoziem? Stosuje sie taki zabieg czy to tylko jako podkład pod żwirek korę itp? Czy sypać czarnosiem bezpośrednio na tą moją glinę?


Przeczytaj ten wątek od początku, łączysz te warstwy, a nie sypiesz jedną na drugą i koniec.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
pan_natan 21:44, 07 lip 2021

Dołączył: 24 paź 2019
Posty: 44

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z trawnik podstawa przeniesiony

Usun jak najwiecej gruzu, nastepnie rozsyp 10 cm piachu taki zwykly piasek jak do piaskownic i go dobrze przemieszaj z glina (glebogryzarka albo lopata i kilkukrotne przekopanie.
Jak nie usuniesz gruzu - nie bedzie w tych miejscach rosla trawa.
Jak nie rozluznisz gliny piachem bedzie trzymala wode i bedzie w niej malo powietrza - trawa bedzie gnila.
Serio serio juz to przerabialem
____________________
Mój mikro Ogródek 50m
kolejnynowy 21:44, 07 lip 2021

Dołączył: 04 lip 2021
Posty: 2

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z trawnik podstawa przeniesiony

Dzieki za odpowiedź. Co mogłem usunąłem ale istotą mojej niepewności jest to czy przed nasypaniem ziemi zrobić podkład z geowłókniny (aby zabezpieczyć przed chwastami bo to cholerstwo zawsze jakoś będzie odrastać i aby trawka rosła sobie na nasypanej ziemi nie stykając się z tym gliniastym podłożem) czy jednak nie używać tej włókniny i sypać bezpośrednio na ziemię gliniastą (nawet rozluźnioną) ?
pan_natan 21:44, 07 lip 2021

Dołączył: 24 paź 2019
Posty: 44

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z trawnik podstawa przeniesiony

Żadnego podkładu z geowłókniny, niby jak to ma chronić przed chwastami? Przeciez i tak chcesz wysypac na to ziemie w ktorej moga wyrosnac chwasty - i ktore na pewno wyrosna, cos na bank zostanie w tej nawiezionej ziemi, albo mieszanka nasion trawy bedzie miała jakieś nasiona chwastów, albo przyleca z wiatrem. Nie chcesz mieć chwastów - chroni przed tym zwarta darń i ręczne ich usówanie - masz mały obszar wieć sobie poradzisz.

Tak jak pisałem - nie syp ziemi bezpośrednio na gline, bo ta warstwa gliny nie bedzie przepuszczała wody i bedzie za mokro - sam popełniłem ten błąd i robiłem dwa razy.
____________________
Mój mikro Ogródek 50m
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies