Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

exero 11:30, 04 kwi 2022

Dołączył: 12 kwi 2021
Posty: 8
Witam,
mam glinę można stwierdzić, że martwicę, chwasty oczywiście rosną.
Czy jest sens siać Łubin żółty, żeby polepszyć właściwości gleby jeśli chcę w tym roku siać trawnik?
Oczywiście przed trawnikiem będzie stosowana glebogryzarka separacyjna, piasek, żyzna ziemia i mieszanie całości...
Trawnik chce siać dopiero później i myślałem żeby zasiać Łubin wcześniej skosić i wmieszać glebogryzarką.
Gardenarium 12:59, 04 kwi 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja bym zrobiła wszystko, żeby przed zakładaniem trawnika uzyźnić tę glebę, łubin jest dobry bo wiąże azot w powietrza i w dodatku głeboko spulchnia glebę. Łubin siejesz po połowie maja, po przymrozkach. Warto opóźnić trawnik.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Bartez 09:15, 10 maj 2022

Dołączył: 10 maj 2022
Posty: 1
Witam serdecznie nazywam sie Bartek i jestem nowy na forum
Mam problem z trawnikiem
Załozylem go rok temu niestety ziemia jest gliniasta jesienia robilem badanie gleby i wapnowanie,potem aeracje i piach choc wydaje mi sie ze za plytko naklute.Regularnie nawoze trawnik podlewam i dosiewam trawe tym razem Barenbrug niestety nie ma efektu trawnik nadal wyglada slabo!
Moze znajdzie sie ktos kto podpowie co zrobic i jak mozna podratowac trawnik.
exero 12:02, 10 maj 2022

Dołączył: 12 kwi 2021
Posty: 8
Witam,
Pani Gardenarium pisała, że lepsza jest ziemia z pola niż czarnoziem.
Chciałem Panią dopytać co będzie lepsze:
- czarnoziem przesiany czysty czy ziemia z pola nieprzesiana lub ziemia z pola przesiana.
Ziemia z pola ma kolor jasnoczarny/brązowy

Cena ziemi z pola jest zdecydowanie niższa, ale nie wiem czy będzie nadawała się na trawnik czy nie lepiej dołożyć do czystego czarnego czarnoziemu.

Pozdrawiam
Drozduu 11:24, 11 maj 2022

Dołączył: 11 maj 2022
Posty: 1
Witam Wszystkie mądre głowy

Proszę o porady ponieważ mam już dość

jestem na etapie zakładania trawnika - raczej byłem bo wczoraj pożegnałem pseudo ogrodnika

podłoże to glina

po wstępnym wyrównaniu na glinę został rozsypany piasek (niestety kopany - fakt piasek który ma trochę drobnego wuczuwalnego ziarna) i przejechane glebogryzarką separacyjną

1szy duży błąd że nie było niwelacji terenu i okazało się że na części działki jest warstwa "ruszona" z piaskiem na głębokość 30cm a na części prawie nie ma nic bo glebogryzarka jechała za wysoko - i zdarzają się miejsca twarde jak skała - no nic - ogrodnika fachowca pożegnałem

pytanie jak to dobrze zrobić

zostało mi jeszcze piasku kopanego ok 5m3

przeczytawczy wątek i pytając innych ogrodników nie wiem do końca co robić

pomysł ogrodników taki żeby:
1)
- ściągnąć 5-6cm tego co jest
-rozsypać tego piasku co zostało - wyjdzie ok 1m3/ar - 1cm/1m2
- rozsypać ok 5m3/ar - 5cm/1m2 torfu odkwaszonego lub kompostu
-wymieszać wszystko glebogryzarką

2)
- ściągnąć 8cm tego co jest
-rozsypać tego piasku co zostało - wyjdzie ok 1m3/ar - 1cm/1m2
-rozsypać dodatkowo piasku płukanego - ok 2,m3/ar - 2cm/1m2
- rozsypać ok 5m3/ar - 5cm/1m2 torfu odkwaszonego lub kompostu
-wymieszać wszystko glebogryzarką

z tego co czytam kompost jest lepszym rozwiązaniem od torfu

i teraz proszę o podanie proporcji bo nie wiem ile ściągnąć tej ziemi co jest


dzwoniłem za kompostem i fakt daleko ale jest tyle że zalecają na trawniki zużycie 8litrów/m2
więc niewiele bo 0,8m3 na ar co da niecały 1cm warstwy

i teraz pytanie może wystarczy rozsypać ten 1-2cm piasku i 1cm kompostu i to wymieszać z gliną

nie ukrywam najmniej roboty i najmniej kosztowne bo mniej aut ziemi do wywiezienia a te 3 cm to ściagnę grabiami i łopata - z 7arów (

chyba że dodać jednak więcej tego kompostu, piasku czy torfu

ziemia to brązowa glina - nie żółta i taka co można lepić garnki ale po wyschnięci skała

glebogryzarka z informacji miesza ok 12cm



sebastian92 19:47, 14 cze 2022

Dołączył: 14 cze 2022
Posty: 11
Dzień dobry,
Jestem już po lekturze całego wątku na temat trawnika na glinie i widzę że pomimo kilku uniwersalnych zabiegów, każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia.
Zamieszczam zdjęcia gleby wokół mojego domu i proszę o pomoc w założeniu ogrodu. Oczywiście nie wszystko naraz. W tym roku chciałbym skupić się na użyźnieniu i rozluźnieniu podłoża.

Kilka informacji:

- na mojej działce jeszcze 2 lata temu rosło zboże, zostało skoszone i zacząłem budowę,
- skarpy widoczne na zdjęciach powstały po wybraniu ziemi celem wyrównania działki
- podłoże to glina - po deszczu woda stoi, robi się błoto że ciężko chodzić w kaloszach, kiedy natomiast jest sucho ziemia zamienia się w "popękaną skałę" (widoczne na jednym ze zdjęć)
- teren typowo surowy, pobudowlany jednak coś tam samo zaczęło rosnąć (maki, zboże, chwasty, trawa) więc ziemia chyba nie jest taka całkiem jałowa.

W najbliższym czasie chciałbym posprzątać teren, zorganizować koparkę w celu wyrównania terenu po budowie i wykonać spadki "od domu"

Terenu nie chce podnosić bo nie mam już na to miejsca więc piachu na rozluźnienie chciałbym nawieźć tylko niezbędną ilość.

Pozdrawiam i liczę na pomoc

Sebastian

LIDKA 23:13, 15 cze 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6987
exero napisał(a)
Witam,
Pani Gardenarium pisała, że lepsza jest ziemia z pola niż czarnoziem.
Chciałem Panią dopytać co będzie lepsze:
- czarnoziem przesiany czysty czy ziemia z pola nieprzesiana lub ziemia z pola przesiana.
Ziemia z pola ma kolor jasnoczarny/brązowy

Cena ziemi z pola jest zdecydowanie niższa, ale nie wiem czy będzie nadawała się na trawnik czy nie lepiej dołożyć do czystego czarnego czarnoziemu.

Pozdrawiam


Danusia ma racje. Bo w pl nikt prawdziwego czarnoziemu nie sprzedaje.

Kup te ziemie polną przesiana. Poszukaj kompostu na tony. Tani jest.
Poszukaj obornik kompostowany czyli taki sypki jak ziemia i nie śmierdzący czyli przeleżały ze 3 lata. Porzadnie to wszystko wymieszaj z ziemią rodzimą.
Przygotuj ziemie na trawnik. Plantowanie równanie itp.
Poczekaj az wyjda chwasty ze 3 tyg i je usuń bardzo dokladnie .
Siej trawe i wode lej .

I będzie dobrze.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 23:18, 15 cze 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6987
Drozduu napisał(a)
Witam Wszystkie mądre głowy

Proszę o porady ponieważ mam już dość

jestem na etapie zakładania trawnika - raczej byłem bo wczoraj pożegnałem pseudo ogrodnika

podłoże to glina

po wstępnym wyrównaniu na glinę został rozsypany piasek (niestety kopany - fakt piasek który ma trochę drobnego wuczuwalnego ziarna) i przejechane glebogryzarką separacyjną

1szy duży błąd że nie było niwelacji terenu i okazało się że na części działki jest warstwa "ruszona" z piaskiem na głębokość 30cm a na części prawie nie ma nic bo glebogryzarka jechała za wysoko - i zdarzają się miejsca twarde jak skała - no nic - ogrodnika fachowca pożegnałem

pytanie jak to dobrze zrobić

zostało mi jeszcze piasku kopanego ok 5m3

przeczytawczy wątek i pytając innych ogrodników nie wiem do końca co robić

pomysł ogrodników taki żeby:
1)
- ściągnąć 5-6cm tego co jest
-rozsypać tego piasku co zostało - wyjdzie ok 1m3/ar - 1cm/1m2
- rozsypać ok 5m3/ar - 5cm/1m2 torfu odkwaszonego lub kompostu
-wymieszać wszystko glebogryzarką

2)
- ściągnąć 8cm tego co jest
-rozsypać tego piasku co zostało - wyjdzie ok 1m3/ar - 1cm/1m2
-rozsypać dodatkowo piasku płukanego - ok 2,m3/ar - 2cm/1m2
- rozsypać ok 5m3/ar - 5cm/1m2 torfu odkwaszonego lub kompostu
-wymieszać wszystko glebogryzarką

z tego co czytam kompost jest lepszym rozwiązaniem od torfu

i teraz proszę o podanie proporcji bo nie wiem ile ściągnąć tej ziemi co jest


dzwoniłem za kompostem i fakt daleko ale jest tyle że zalecają na trawniki zużycie 8litrów/m2
więc niewiele bo 0,8m3 na ar co da niecały 1cm warstwy

i teraz pytanie może wystarczy rozsypać ten 1-2cm piasku i 1cm kompostu i to wymieszać z gliną

nie ukrywam najmniej roboty i najmniej kosztowne bo mniej aut ziemi do wywiezienia a te 3 cm to ściagnę grabiami i łopata - z 7arów (

chyba że dodać jednak więcej tego kompostu, piasku czy torfu

ziemia to brązowa glina - nie żółta i taka co można lepić garnki ale po wyschnięci skała

glebogryzarka z informacji miesza ok 12cm





Kompostu nie da sie przedawkowac. To maturalny nawóz. Jak przemieszasz z gliną to poprawi się struktura. Rozlużni sie.
Gdyby u mnie byla kompistownia to zamiast 3 tirow ziemi pod trawnik
Nawiozlabym bym kompostu .
Tez mam gline . I przeboje z trawnikiem od lutego.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 23:23, 15 cze 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6987
sebastian92 napisał(a)
Dzień dobry,
Jestem już po lekturze całego wątku na temat trawnika na glinie i widzę że pomimo kilku uniwersalnych zabiegów, każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia.
Zamieszczam zdjęcia gleby wokół mojego domu i proszę o pomoc w założeniu ogrodu. Oczywiście nie wszystko naraz. W tym roku chciałbym skupić się na użyźnieniu i rozluźnieniu podłoża.

Kilka informacji:

- na mojej działce jeszcze 2 lata temu rosło zboże, zostało skoszone i zacząłem budowę,
- skarpy widoczne na zdjęciach powstały po wybraniu ziemi celem wyrównania działki
- podłoże to glina - po deszczu woda stoi, robi się błoto że ciężko chodzić w kaloszach, kiedy natomiast jest sucho ziemia zamienia się w "popękaną skałę" (widoczne na jednym ze zdjęć)
- teren typowo surowy, pobudowlany jednak coś tam samo zaczęło rosnąć (maki, zboże, chwasty, trawa) więc ziemia chyba nie jest taka całkiem jałowa.

W najbliższym czasie chciałbym posprzątać teren, zorganizować koparkę w celu wyrównania terenu po budowie i wykonać spadki "od domu"

Terenu nie chce podnosić bo nie mam już na to miejsca więc piachu na rozluźnienie chciałbym nawieźć tylko niezbędną ilość.

Pozdrawiam i liczę na pomoc

Sebastian



W watku Wilczy Ogród jest wysoka skarpa. Podobna do Twojej. I to jest najpiękniejsza skarpa w ogrodzie w pl. Idz i popatrz jak Magda zagospodarowała swój tereen.

I zacznij szukac kompostowni w okolicy bo kompost to złoto ogrodnika.
Tu jest dużo watków z gliną i ogrodami na glinie. Musisz pochodzic i poczytac .tak sie tu uczymy. Nikt nie da Ci odp w jednym zdaniu jak poprawic glebe albo jak zrobic ogród.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
sebastian92 21:17, 18 cze 2022

Dołączył: 14 cze 2022
Posty: 11
LIDKA napisał(a)


W watku Wilczy Ogród jest wysoka skarpa. Podobna do Twojej. I to jest najpiękniejsza skarpa w ogrodzie w pl. Idz i popatrz jak Magda zagospodarowała swój tereen.

I zacznij szukac kompostowni w okolicy bo kompost to złoto ogrodnika.
Tu jest dużo watków z gliną i ogrodami na glinie. Musisz pochodzic i poczytac .tak sie tu uczymy. Nikt nie da Ci odp w jednym zdaniu jak poprawic glebe albo jak zrobic ogród.


Hej dzięki za wątek Wilczy Ogród, skarpa robi wrażenie i pewnie coś do siebie "przeniosę".

Jeśli chodzi o trawnik do sporo już poczytałem i obrałem wstępną taktykę którą chciałbym skonsultować:

- nawieźć ok 10 cm piasku
- nawieźć kompostu z kompostowni (już znalazłem w okolicy)
- wymieszać wszystko z moją gliniastą ziemią glebogryzarką
- zasiać łubin żółty...

... i na razie tyle. Będę czekać aż łubin urośnie i co dalej?

Ściąć go i przejechać wszystko glebogryzarką mieszając go glebą? Jak to dalej powinno wyglądać?

Ile kompostu powinienem nawieźć na ok 550 m2 trawnika? Jakiej frakcji piasek nawieźć? Może w ogóle nie pakować się w dodatkowe koszta, odpuścić piasek i nawieźć sobie więcej samego kompostu? Tylko czy on rozluźni glebe na tyle aby nie robiło mi się po deszczu bagno na tej glinie, bo obecnie to się nie da chodzić jak popada.

Pozdrawiam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies