Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Marzenie o...

Pokaż wątki Pokaż posty

Marzenie o...

kasiula79 20:09, 16 kwi 2012


Dołączył: 30 mar 2012
Posty: 1237
Linka napisał(a)
witaj kolejna Kobieto Pracująca
Ja też dziś do 16 w pracy ale jak patrzę w okno to nie szkoda mi czasu bo mokro i zimno dziś.


No właśnie Linka, przy takiej pogodzie, można bez żalu "spędzać " czas w pracy, ale jak tylko słoneczko zaświeci, to mnie zaraz roznosi (no bo tyle jeszcze w ogrodzie do zrobienia).
- ale sobie poschlebiałam z tym ogrodem. hi, hi
____________________
Kasia - Marzenie o...######Rabata pod oknami
kasiula79 20:19, 16 kwi 2012


Dołączył: 30 mar 2012
Posty: 1237
Słuchajcie Dobre Duchy Ogrodowiska. Mam DUŻY PROBLEM Z MOIMI SZMARAGDAMI. Jesienią przesadziłam je (ok 75 sztuk) wzdłuż ogrodzenia, regularnie podlewałam i aż do teraz nic mnie nie niepokoiło. Ale od kilkunastu dni z przerażeniem stwierdziłam, że brązowieją!!!! I to co raz więcej. Nie wiem, czy to przez uszkodzone korzenie podczas przesadzania, czy może jakies choróbsko je zaatakowalo (zastanawiałam się czy to nie jakaś "zaraza" szmaragdów, bo w wielu ogródkach na podkarpaciu widziałam je własnie w takim stanie).
Aha dodam jeszcze że to brązowienie jest o tyle dziwne, że tylko od strony wschodniej i na niektórych od strony południowej (czyli tam gdzie najbardziej dociera słoneczko). Juz sama nie wiem co tym myśleć - jedno jest pewne: nie chcę ich stracić!

Tak to wygląda:
____________________
Kasia - Marzenie o...######Rabata pod oknami
kasiula79 20:31, 16 kwi 2012


Dołączył: 30 mar 2012
Posty: 1237

zdjęcia brązowiejących szmaragdów:





____________________
Kasia - Marzenie o...######Rabata pod oknami
_dominika_ 21:27, 16 kwi 2012


Dołączył: 31 lip 2011
Posty: 63
To mi wygląda na lekkie przemrożenie - ale nie jestem specjalistą.
____________________
Ogród - początek
MilenaP 21:33, 16 kwi 2012


Dołączył: 20 sty 2012
Posty: 1520
mi to wygląda na przelanie lub jakiegoś grzyba - a jeśli tak to Topsin musi iść w ruch!!!
____________________
Milena - zielonastrefa
Gardenarium 07:17, 17 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja też nie jestem specjalistą od chorób i szkodników, bo to bardzo trudna dziedzina. Raczej poruszam się w tym na zasadzie przypuszczenia i opryskuję intuicyjnie.

Moim zdaniem ma to bardziej związek z przesadzeniem i mrozem niż chorobą. Może tej wody przy podlewaniu miały za mało, albo wręcz przeciwnie - za dużo? Topsinem nie zaszkodzi opryskać, ale trzeba obserwować aż zaczną rosnąć, co się będzie działo.

Rozgrzeb gdzieś w korzeniach i sprawdź jak jest teraz z wilgotnością gleby?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Basiaw 07:29, 17 kwi 2012


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Kasiu, skoro żywotniki dostały od wschodu i południa, to może rzeczywiście podmarzły? Od wschodu zimny wiatr a od południa dlatego, że badziej je nagrzewało w dzień i tym mocniej cierpiały w nocy od przymrozków?

Masz absolutną rację, że czekasz na zrobienie elewacji i dopiero wtedy będziesz urządzać rabaty przy domu. Budowlańcy z baletem niewiele mają wspólnego i po ich przejsciu często jak po spaleniu, więc szkoda nerwów.
Jaki będzie kolor domu?
____________________
Nasz mały, zielony świat
Mala_Mi 08:06, 17 kwi 2012


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Ja sie nie znam ani specjalnie na roślinach, ani na chorobach.... jednak mieliśmy prze ostanie dwa lata palgę chorób..... jakaś choroba grzybowa zaczeła nam niszczyć wszystko..jodły, żywopłot z ligustra, cyprysy i wiele innych roślin....niestety częsci nie udało sie uratować... Trafił się jakiś chory rok..a my chcieliśmy ekologicznie... stracilismy dużo krzewów i drzew. Nam tak padały cyprysy jak twoje szmaragdy....wyglądało podobnie.....podlaliśmy previcurem, potem podlanie i poprysk Topsiem..i jeszcze raz ...... pomogło. Teraz przemarzły troche, ale się zregenerują napewno.
Może to być przemarznięcie...ale jak bedzie się powiększać..to napewno nie zaszkodzi inna profilaktyka. I jak grzyb koniecznie musisz odciąć chore gałązki i od razu opryskać dokładnie .... by choroba nie rozprzestrzeniała się dalej.
Na stronie szkółkarstwa piszą, że to jednak najprawdopodobniej przemarznięcie..... Wyglada tak samo i szmaragdy tak potrafią po niekorzystnej zimie (za mokro lub za zimno).
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
kasiula79 08:41, 17 kwi 2012


Dołączył: 30 mar 2012
Posty: 1237
Szefowo, Dominiko, Mileno, Basiu, Aniu - bardzo Wam dziękuję za wszystkie porady. Będę je obserwować i profilaktycznie opryskam topsinem. No i zobaczymy.
Aha - a jeśli to przemarznięcie to ile czasu potrzebują na reganerację?
____________________
Kasia - Marzenie o...######Rabata pod oknami
Mala_Mi 08:43, 17 kwi 2012


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
grygielek napisał(a)
Szefowo, Dominiko, Mileno, Basiu, Aniu - bardzo Wam dziękuję za wszystkie porady. Będę je obserwować i profilaktycznie opryskam topsinem. No i zobaczymy.
Aha - a jeśli to przemarznięcie to ile czasu potrzebują na reganerację?

Jak choroba od korzeni...to też podlej. Napewno nie zaszkodzi..
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies