Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Usuwanie trawnika pod rabaty - przesadzanie trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Usuwanie trawnika pod rabaty - przesadzanie trawnika

MoniDomi 08:46, 26 lut 2014

Dołączył: 03 sie 2012
Posty: 34
Próbowałam wczoraj usunąć darń ale nic z tego nie wyszło. W zeszłym roku zostawiłam wysoką trawe na zime ok 30 cm, która teraz leży. Mam do usunięcia ok 350 m kwadratowych darni między roślinami potem chce wysypac korę. Co poradzisz Danusiu?
Gardenarium 13:45, 26 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nisko skosić, zgrabić i dopiero przekopywać dobrze odwracając. Albo zdejmować, bo skoro są rośliny to ostrożnie, żeby nie uszkodzić.

Jak nie ma roślin to robimy to przystawką glebogryzarką, a czasem broną rotacyjną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Zuza 17:01, 20 lut 2015


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 267
Mam do usunięcia spory kawał trawnika. Dotychczas usuwałam darń łopatą ale na tym obszarze zeszłoby mi do jesieni. Z tego co tu piszecie rozumiem, że mogę zrobić tak:
-wyznaczyćć sznurkiem linie rabat
-łopatą do kancików (nie pamiętam jak się nazywa) wyznaczyć rabaty i ściągnać darń
-glebogryzarką (???) przekopać cały pozostały teren przyszłej rabaty
- usunąć chwasty
-zagrabić, wyrównać i poczekać aż ziemia "siądzie"
-posadzić co trzeba
-wysypać min. 5 cm warstwą kory

dobrze myślę?
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1564-poczatkujaca-ogrodniczka-i-jej-milion-pytan-i-rozterek bardzo, bardzo proszę Was o pomoc :-)
MoniDomi 20:51, 27 lut 2015

Dołączył: 03 sie 2012
Posty: 34
W ubiegłym roku za radą Danusi przekopałam trawnik odwracając go do dołu. Pomimo ogromu pracy uważam ,że to była najlepsza z decyzji dotyczących ogrodu .Ponieważ miałam posadzone rośliny ,praca była wykonywana ręcznie łopatami i zajęła ok. 30 godzin ( dwie osoby) ale efekt wszystko wynagrodził.
Gardenarium 17:38, 12 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
jasanka napisał(a)
Likwiduję fragmenty trawnika pod rabatę. Jednocześnie mam spore, gołe place na części ogródka gdzie trawnik ma pozostać. Pomyślałam więc, że może przesadzę/przeniosę trawnik po kawałku z miejsc gdzie ma go niebyć, do miejsc gdzie go brakuje.

Próbowałam wygooglać frazę "przesadzanie trawnika" ale nic mi nie wyskoczyło sensownego Dlatego zdecydowałam się założyć wątek.

Już właściwie zaczęłam to robić, ale dużo z tym pracy a ja nie wiem czy ma ona sens. Proszę o radę. Może ktoś ma doświadczenie w przenoszeniu trawnika z miejsca na miejsce?


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
07_Rene 17:38, 12 lut 2017


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5269
Mam drobne doświadczenie w tym zakresie:
W ubiegłym roku zmieniałam kształt rabaty i przenosiłam kawałek trawnika - ok 2m kw. To bardzo mozolna praca nie tylko dlatego, że sąsiedzi się patrzą ze zdziwieniem i niedowierzaniem Odradzam na większe powierzchnie.
Technicznie odbywało się to tak, że ciełam trawnik na kwadraty, prostokąty nożem do darni i przenosilam w pożądane miejsce, układając jak puzzle. W miejscach gdzie powstały szczeliny, wsypałam kompostu. Po skończeniu mocno udeptałam i podlewałam przez kilka dni.
Trawnik szybko się ujednolicił, a nawet w miejscu gdzie była rabata był bardziej wybujały, bo tam miałam mocno użyźnioną ziemię
____________________
Renata Buszując w zbożu i kukurydzy
jasanka 17:39, 12 lut 2017


Dołączył: 28 mar 2015
Posty: 56
Renata, dzięki wielkie!

Mam motywację, bo powierzchnia nie jest wielka (ok 1mx2m ) więc zakasam rękawy i dokończę to "dzieło".
____________________
Mój Mały
Malgosik 17:39, 12 lut 2017


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Tutaj niejedna osoba przeszczepiała już trawnik. Ja robiłam to jesienią. Warto, bo się ładnie przyjmuje.
____________________
Ogród na glinie
Mala_Mi 17:39, 12 lut 2017


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Też przeszczepiałam Największy problem to uzyskać równą powierzchnie pod nowym trawnikiem. Trawa przenoszenie dobrze znosi
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
waldek727 17:39, 12 lut 2017


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Przenoszenie darni istniejącego trawnika w inne miejsce bądź też tylko jego części jest działaniem podobnym do układania trawnika z rolki. Producenci trawników odpowiednie podłoże rozkładają na folii która nie pozwala na głębszą penetrację gleby młodemu systemowi korzeniowemu. W ten sposób 3cm zielony dywan po odpowiednim jego nacięciu w pionie łatwo daje się rolować przed transportem. W naszym przypadku pomocnym narzędziem do przeprowadzania tego typu zabiegów będzie specjalnie wyprofilowany ząbkowany szpadel którym można będzie prawie że idealnie podciąć starą darń której płat będzie miał taką samą grubość na całej swojej powierzchni. Proponuję nacinać pionowo pasy nie szersze niż 40-50 cm i nie dłuższe niż 1,2-1-5m.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies