Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przycinanie - cięcie tui

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie tui

Mateo33 00:20, 22 sie 2017

Dołączył: 21 sie 2017
Posty: 4



ostatnie zdjęcie to efekt po posadzeniu 14/10/2016

Przepraszam ze na raty post, ale dopiero się ucze
Maciej_zg 07:57, 22 sie 2017

Dołączył: 07 mar 2016
Posty: 12
Dzień dobry

Dołączam się do pytania czy tak do końca tygodnia można jeszcze przyciąć lekko szmaragdy, czy lepiej zostawić na wiosnę?

Pozdrawiam.
____________________
Patrycja_P 23:08, 24 sie 2017

Dołączył: 24 sie 2017
Posty: 11
Witam, najlepszym sposobem na szybki żywopłot z żywotnika odmiany 'Smaragd', to pozostawienie aby osiągnął określoną wysokość np. 1,5-2 m później ścinać wierzchołki (ewentualnie raz w tym okresie przyciąć lekko górę aby je wyrównać i żeby już lekko zgęstniały, ale trzeba pamiętać iż wówczas stracą na szybkości wzrostu).
Najlepiej wykonywać ten zabieg wiosną.
Mateo33 23:22, 24 sie 2017

Dołączył: 21 sie 2017
Posty: 4
super, dzięki za radę a powiedz mi co zrobić z tym "wyłysiałym" na górnym piętrze żywotnikiem? mowa o pierwszym zdjęciu? - odrośnie zostawić, uciąć? czekać?
a druga sprawa niktóre jak widać mi trochę zżółkły ...coś z tym robić?
Patrycja_P 23:28, 24 sie 2017

Dołączył: 24 sie 2017
Posty: 11
Jeśli gałązkę obetniesz to będzie trzeba dłużej czekać aż ona wyrośnie i dorówna pozostały, można ją zostawić pod nią są młode pędy które w przyszłym roku powinny je zasłonić ( W przyszłym roku dać trochę nawozu azotowego w zalecanej dawce najlepiej osmocote 6-cio miesięczną, starczy im to na cały rok).
Należy sprawdzić czy roślina nie została posadzona głębiej niż rosła w doniczce/gruncie przed zakupem, sprawdzić czy nie mają za mokro i nie gniją korzenie.
Mateo33 00:00, 25 sie 2017

Dołączył: 21 sie 2017
Posty: 4
bardzo prawdopodobne że została posadzone głębiej ;(
co teraz zrobić? wykopać i wyrównać?

i co z ich rozstawieniem między sobą? troche za gęsto chyba? 60 cm między pniami
Patrycja_P 08:50, 25 sie 2017

Dołączył: 24 sie 2017
Posty: 11
najlepiej wykopać i posadzić od nowa, gdyż mogą zgnić, a jeśli chodzi o rozstawę to najlepiej sadzi tą odmianę w odległości 50-60 cm, więc rozstawa jest dobra
Jeśli w miejscu posadzenia stoi woda to najlepiej wykonać drenaż.
MagdaN 10:57, 13 wrz 2017

Dołączył: 07 lip 2015
Posty: 37
To chyba najlepszy watek na moj przypadek...

Wynajelam firme do zasadzenia szpaleru tuj smaragd przy podjezdzie do domu. Panowie pracowali pod moja nieobecnosc i poinformowali mnie po fakcie, ze na drodze dwoch drzewak natrafili na metalowa rure z gazem... Zdecydowali wiec, ze obetna tym dwom tujom 15 cm korzeni i posadza je na tej rurze...

Chcialam sie zaytac, czy te tuje maja szanse to przezyc.
Sa to drzewka o okolo 1.8m wysokosci, sadzone w gliniastym podlozu... Dostarczone byly w duzych ok. 20 litrowych donicach...
Posadzone byly 2 dni temu a teraz dopiero dowiedzialam sie o calej sprawie. Poki co wygladaja normalnie, ale obawiam sie, ze za jakis tydzien, dwa, moga mi zamrzec.

Czy jest cos co moge dla nich zrobic by je odratowac?

Dodam, ze tu gdzie mieszkam, zimy sa raczej lagodne, z duza iloscia deszczu. Snieg lezy moze tydzien lub dwa, na przelomie stycznia i lutego... Korzenie powinny sie zabliznic przed nadejsciem niskich temperatur, lecz usuniecie ok.1/3 wysokosci korzeni naprawde mnie martwi.








gorpaw 09:47, 21 lut 2018

Dołączył: 15 mar 2015
Posty: 15
Witam . Czy można podsypać wiosną tuje szmaragd popiołem z kominka ? W celu szybkiego wzrostu.
Gardenarium 10:24, 21 lut 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Popiół z kominka najlepiej dodawać do kompostu. Sypanie bezpośrednio pod tuje, nie będzie najlepszym wyjściem, bo on podnosi pH gleby i zawiera potas, fosfor a najwięcej wapnia, więc odkwasza glebę, a tuje dobrze rosną w lekko kwaśnej glebie. Pod lawendę polecam, pod krzewy i drzewka owocowe.

Nadmiar popiołu może nawet zaszkodzić, bo zasoli glebę, czyli będzie zbyt wzbogacona, rośliny nie pobiorą tego.

Po rozsypaniu niewielkiej ilości popiołu, nie można przynajmniej przez miesiąc nawozić żadnym innym nawozem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies