Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Iglaki - ulubione gatunki

Pokaż wątki Pokaż posty

Iglaki - ulubione gatunki

suna 12:05, 18 lis 2011


Dołączył: 03 lis 2011
Posty: 26
Witam!

Mam pytanie odnośnie drzew lub krzewów iglastych.

1. Chciałabym posadzić jakiś ładny gatunek wzdłuż ogrodzenia od frontu domu. Zależy mi na tym, żeby nie wyrósł za duży, maksymalnie 4 m. Jaki gatunek wybrać? Co się u Was sprawdziło? Co u Was wzdłuż ogrodzenia przed domem ładnie wygląda? Co byście polecili?

2. Czy można przycinać świerka serbskiego? Jak rośnie po przycinaniu? Czy traci formę? Jakiego nabiera kształtu? W jakich odstępach go sadzić, jeżeli ma być przycinany?

Z góry dziękuję za odpowiedź)
Sebek 20:40, 18 lis 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
suna napisał(a)
Witam!

Mam pytanie odnośnie drzew lub krzewów iglastych.

1. Chciałabym posadzić jakiś ładny gatunek wzdłuż ogrodzenia od frontu domu. Zależy mi na tym, żeby nie wyrósł za duży, maksymalnie 4 m. Jaki gatunek wybrać? Co się u Was sprawdziło? Co u Was wzdłuż ogrodzenia przed domem ładnie wygląda? Co byście polecili?

2. Czy można przycinać świerka serbskiego? Jak rośnie po przycinaniu? Czy traci formę? Jakiego nabiera kształtu? W jakich odstępach go sadzić, jeżeli ma być przycinany?

Z góry dziękuję za odpowiedź)



U mnie rosną różne - z nazw jedynie brabant i smaragd znam


Jednak na żywopłot z tui ładne będą aureospicata, spiralis, sunkist, kórnik,

świerki serbskie możesz posadzić w różnej odległości - U Danusi rosną co kilkadziesiąt cm, ale myślę, że co 1,5 metra zleją się niedługo.
I myślę, że świerki serbskie będą najlepsze na żywopłot od frontu - są eleganckie i po prostu niewiele osób je ma
Codziennie mijam z nich szpaler i przykuwa uwagę

Danusia swoje tnie od góry - nic im się nie dzieje. Dzięki temu są bardziej gęste.
Po bokach raczej się ich nie tnie - one rosną w wąskie stożki

Zajrzyj jeszcze tu
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/146-magia-kolorowych-iglakow
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 21:51, 19 lis 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Bardzo ładny jeśli chodzi o tuje jest "Smaragd" - nie szyszkuje i jest wąski. Wygląda elegancko.

Cis także polecam, ale trzeba go strzyc.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
suna 18:27, 20 lis 2011


Dołączył: 03 lis 2011
Posty: 26
Pani Danusiu, dziękuję za odpowiedź. Waham się pomiędzy świerkiem serbskim a tują szmaragd. I w związku z tym mam jeszcze pytanie o przycinanie świerków. Przycinanie ich wierzchołków powoduje, że się zagęszczają, ale do czego doprowadza systematyczne przycinanie wierzchołka do wysokości np. 4m ?
Sebek 18:55, 20 lis 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Do tego samego

Jak nie chcesz wyżej to po prostu tniesz i tniesz co roku
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
barbara_kraj... 19:35, 20 lis 2011


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
A to moja wolnorosnąca choina kanadyjska Tsuga canadensis 'Jeddeloh' z jałowcem Blue Star



i charakterystyczne dla tej odmiany 'gniazdko' /luty 2011/



Żywotnik wschodni 'Aurea Nana' w maju i lutym



____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
Gardenarium 23:04, 21 lis 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
suna napisał(a)
Pani Danusiu, dziękuję za odpowiedź. Waham się pomiędzy świerkiem serbskim a tują szmaragd. I w związku z tym mam jeszcze pytanie o przycinanie świerków. Przycinanie ich wierzchołków powoduje, że się zagęszczają, ale do czego doprowadza systematyczne przycinanie wierzchołka do wysokości np. 4m ?


A ile teraz mają świerki, bo będziesz cięła mniejsze i co roku trochę je "wypuścisz" wyżej.
Rośliny nie będą stały w miejscu, rosną coraz wyżej, ale można je ograniczać i odmładzać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
suna 19:23, 22 lis 2011


Dołączył: 03 lis 2011
Posty: 26

A ile teraz mają świerki, bo będziesz cięła mniejsze i co roku trochę je "wypuścisz" wyżej.
Rośliny nie będą stały w miejscu, rosną coraz wyżej, ale można je ograniczać i odmładzać.



Jeszcze ich nie ma. Zastanawiam się czy je zasadzić czy jednak tuje. Świerki musiałabym przycinać i boję się, że stracą swój strzelisty krój i zrobią się "grubą kulą". Czy im to nie grozi? Sebek mówi, że nie. Więc chyba będę na wiosnę sadzić te świerki
moni 21:01, 22 lis 2011


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
jodła koreańska
____________________
Mona
suna 17:35, 23 lis 2011


Dołączył: 03 lis 2011
Posty: 26
moni napisał(a)
jodła koreańska


Fajnie, bo nie rośnie zbyt wysoka. Ale chyba jest na liście niepolecanych iglaków...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies