Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Naturalne nawozy do ekologicznego ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Naturalne nawozy do ekologicznego ogrodu

Mazan 13:12, 16 mar 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Zaciekawiło mnie w jaki sposób Aśka - Konieczki może polec. Finansowo nie da się, gospodarczo tym bardziej jest to niemożliwe. Chyba z fizycznego wyczerpania przy braku właściwej organizacji pracy, ale to zależy tylko od predyspozycji i częściej dotyka stosujących konwencjonalne metody, w metodach ekologicznych zawsze coś czemuś służy i w efekcie wychodzi na plus.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Konieczki 12:02, 31 mar 2016


Dołączył: 17 lut 2015
Posty: 2843
Chodziło mi że wszyscy ogrodnicy dookoła mnie mówią mi że i tak siegnę po nawozy sztuczne. Ja chce tak bez chemii laboratoryjnej...
Mazan znowu padają mi cisy... sił już nie mam...
A Yara to nie chemia? Jeju może ja czegoś nie rozumiem. Ja chce tylko tym nawozić co dała mi natura, a nie laboratoria... dobrze rozumiem...
____________________
Zielonym do góry... :)
Mazan 15:51, 31 mar 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Konieczki

Zaczynam od cisów /dostanę po głowie/: jaki odczyn, jaka wilgotność, jaka zawartość wapnia w podłożu, jakie zacienienie?
W sprawie nawożenia trzeba coś sobie wyjaśnić. Natura dała nie tylko rośliny lecz również podłoże, na którym rosną. I - jak to natura - zagrała sobie w Totka. W jednym miejscu dała obfitość w drugim powiedziała: pomyśl. Dlatego najpierw stosowano jako nawozy rozdrobnione skały, a obecnie są to różnego rodzaju mączki. One także trochę kosztują lecz działanie ich jest wieloletnie ponadto działają kompleksowo poprawiając skład mechaniczny gleby oraz są również zasobne w składniki mineralne, szczególnie mikroelementy, których w glebie często brak i zachodzi konieczność ciągłego uzupełniania. Na poprzedniej stronie niektóre scharakteryzowałem - opisz co jeszcze potrzeba.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Pszczelarnia 17:19, 31 mar 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
paula23 napisał(a)


Czyli polecił byś mi którąś czy u mnie się nie nadają?


Paulo, a badałaś skład gleby?
Czemu od razu chcesz mączkę sypać?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 17:22, 31 mar 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Konieczki napisał(a)
Witam

I ja się przyłączam do grona "Zielonych"
Na 100% będę ogród w tym roku wspomagała herbatką tymiankowo-oreganową, octanem wapnia i ANHK (już napisałam na wątku ANHK odnośnie moich wątpliwości kompostowych, ale tam cisza, więc piszę tu).
W tym tygodniu zawiozę ziemię do badania, jak się ociepli i mąż zbija nowy kompostownik zakupię dżdżownice kalifornijskie.
Wszyscy mówią że polegnę, ale wierzę że uda mi się. Tylko w zeszym roku niestety zasiliłam rośliny Yarą Milą więc mam nadzieję że nie bardzo zaszkodziłam glebie.


A musisz kupować te dżdżownice kalifornijskie? Ekologicznie znaczy też oszczędnie.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Konieczki 10:44, 01 kwi 2016


Dołączył: 17 lut 2015
Posty: 2843
Ewa w sumie nie musze pełno mam swoich (i kretów dzięki tym), ale chciałam do kompostu. Nigdy w kompoście nie widziałam żadnej dżdżownicy.
Wiem że oszczędnie i tak też chcę (tylko czemu zakup roślinek to taki potężny koszt jak się ma dużą działkę..) Nie ma co narzekać
____________________
Zielonym do góry... :)
Pszczelarnia 11:13, 01 kwi 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Konieczki napisał(a)
Ewa w sumie nie musze pełno mam swoich (i kretów dzięki tym), ale chciałam do kompostu. Nigdy w kompoście nie widziałam żadnej dżdżownicy.
Wiem że oszczędnie i tak też chcę (tylko czemu zakup roślinek to taki potężny koszt jak się ma dużą działkę..) Nie ma co narzekać


To jak swoich nie widziałaś, to i kalifornijskich też nie zobaczysz. Na poważnie: one są zawsze, czasami bierzesz taka bryłą kompostu a tam w środku ich pełno (jak żmijowisko). Jak skończą przerabiać, to się przesuwają.

Doceniłam kreta. Z tym zakupem to prawda, ostatnio bardzo poszły "w górę" rośliny. Na szczęście można samemu pozyskać wiele wypełniaczy.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Konieczki 14:05, 01 kwi 2016


Dołączył: 17 lut 2015
Posty: 2843
Czyli nie kupować kalifornijek?
____________________
Zielonym do góry... :)
Pszczelarnia 14:25, 01 kwi 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Nie.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Konieczki 14:44, 11 kwi 2016


Dołączył: 17 lut 2015
Posty: 2843
Pierwsza herbatka nastawiona - tato poświęcił swój bimber (dostał od kolegi) mam nadzieję ze będzie ok. Zrobiłam tak aby stężenie było porównywalne.
Teraz tylko octan, a jak się ociepli to ANHK
____________________
Zielonym do góry... :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies