Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Naturalne nawozy do ekologicznego ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Naturalne nawozy do ekologicznego ogrodu

Gardenarium 16:34, 18 gru 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Te są bardzo dobre. Można je dodawać także do kompostu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 09:08, 19 gru 2012

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Witam.
Spróbuję choć częściowo wyjaśnić zasady wapnowania /także popiołem drzewnym/. Wapń wchodzi w reakcję chemiczną z innymi substancjami zawierającymi składniki pokarmowe dla roślin uwsteczniając je, czyli powodując, że stają się nie przyswajalne i są wypłukiwane do głębszych warstw gleby i wymywane przez wody gruntowe.Tak to poktótce wygląda. Natomiast można zastosować wapnowanie - ale zaznaczam w ostateczności - wiosną na ok. miesiąc przed siewem/sadzeniem, ale tylko wapnem pozyskiwanym np. z muszli skorupiaków, w ostateczności wapnem węglanowym. Podstawową dawkę należy dać jesienią. Podobnie postępujemy z popiołem. Ze względu na dużą zawartość wapnia nie zaleca się go jako dodatku do kompostu z tych samych powodów co samego wapna. Popiół drzewny ma podobne własności co wieloskładnikowe nawozy wapniowe, czyli jest to niejako nawóz wapniowy pozyskiwany domowym sposobem i jako taki powinien być traktowany.


Pozdrawiam,
Mazan - Walerek
____________________
Mazan - Walerek
marzena 00:05, 20 gru 2012


Dołączył: 29 gru 2010
Posty: 5909
Mazan, nie zgadzam sie z wieloma Twoimi stwierdzeniami dotyczacymi popiołu drzewnego ( z kominka)
proponuję przeczytaj/cie
http://www.gardenia-studio.pl/popiol_w_ogrodzie.html
____________________
marzena O....!
Gardenarium 16:25, 20 gru 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Marzenko niekoniecznie tekst likowany przez Ciebie jest w 100 % wiarygodny i sprawdzony naukowo oraz słuszny. Może należałoby odszukać wyniki badań naukowych, inne opracowania. One byłyby najbardziej wiarygodne.

Ja bym po prostu podchodziła do każdego tematu stosowania czegokolwiek, na zasadzie ostrożności ogrodnika.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 17:22, 20 gru 2012

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Witam.
W przedświątecznym zamieszaniu nie dodałem, że nie każdy popiół może być nawozem. Popiół z drewna sosnowego jest zakazany /Rozp. z dnia 21 grudnia 2009 r./ ze względu na ponadnormatywną zawartość ołowiu, także z drewna impregnowanego. Zastrzeżeń jest więcej, a każda wątpliwość ma swoje uzasadnienie. Początkowo również posługiwałem się informacjami drukowanymi lecz dość szybko z nich "wyrosłem" z prostego powodu: informacje dotyczyły warunków kontrolowanych, do zastosowań polowych należy podchodzić indywidualnie. Nie można stosować nawozu zmieniającego diametralnie warunki uprawy. Zmiana odczynu, wprowadzenie całego "garnituru" mikroelementów, zróżnicowanie ich przyswajalności, itp., itd. Dlatego ciągle uważam, że każde zdanie odmienne jest bardzo cenne i wnosi nowe myśli i koncepcje rozwiązań, a przynajmniej może być przyczynkiem do dyskusji.


Pozdrawiam,

Mazan - Walerek
____________________
Mazan - Walerek
marzena 18:58, 21 gru 2012


Dołączył: 29 gru 2010
Posty: 5909
Danusiu, otóż właśnie tak robię , jak piszesz...nigdy nie przyjmuję jakichkolwiek stwierdzeń dotyczących czegokolwiek jako wyroczni... zawsze szukam wielu żródeł informacji nie poprzestając na jednym...tak po prostu mam, że sama muszę sobie wyrobić zdanie na podstawie wielu danych...
i tak też było w tym przypadku...natomiast link, ktory umieściłam zawiera w miarę wypośrodkowane informacje, do ktorych dotarłam w tej sprawie...
pozdrawiam
____________________
marzena O....!
Gardenarium 21:18, 21 gru 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Aha, to właściwe podejście do tematu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Basia_1987 13:28, 15 lut 2013


Dołączył: 13 lip 2011
Posty: 1013
Witam ,u babci mam kury,zatem w tym roku chcę podlać roślinki gnojówką kurzęczą.Odchody są pomieszane stare ze świeżymi.Jednak mam wątpliwości,ile tych odchodów zalać wodą , a potem jak rozcieńczyć żeby nie przedobrzyć?
____________________
" Baśniowy" ogród
Gardenarium 17:48, 15 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Uważaj żeby nie spalić roślin. Przepis jest mniej więcej taki:

Na 2 kg suchego nawozu kurzego - 1 wiadro wody (10l). Zalać i niech stoi 3 tygodnie co najmniej. Będzie fermentował aż przestaną pojawiać się pęcherzyki gazu.

I to jest taki koncentrat, który trzeba rozcieńczać. 1:20.

0,5 l nawozu na 10 l wody.
Albo prościej 1 l na 20 l wody.

Podlewaj wieczorem z dala od środka kępy, nie lej po liściach, a w ogóle to lepiej nawet bardziej rozcieńczyć.

Ja bym tylko raz zastosowała, nie więcej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Basia_1987 12:01, 18 lut 2013


Dołączył: 13 lip 2011
Posty: 1013
A taką gnojóweczką mogę delikatnie podlać tuje szmaragdowe i wrzosy?
____________________
" Baśniowy" ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies