Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Naturalne nawozy do ekologicznego ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Naturalne nawozy do ekologicznego ogrodu

Gardenarium 00:15, 07 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja nie stosowałam, ale jest to ekologiczny środek do wzbogacania gleby i opylania roślin przeciwko szkodnikom. Można go też dodawać do kompostu.

Uważam że do warzywnika przede wszystkim stosuj materię organiczną aby polepszyć zasobność i strukturę gleby, na mączce jedynie nie polegaj.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Basiaw 08:47, 07 maj 2013


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Danusiu, w tym roku udało mi się zdobyć obornik, wykorzystuję też spore ilości powstającego w naszym ogrodzie kompostu, nawet trawnik został w tym roku posypany warstwą przesianego kompostu.
Mimo wszystko gleba 6 klasy, będąca zółtym piaseczkiem z dawnego dna morskiego jest rozpaczliwie trudna do przekształcenia w ukraiński czarnoziem, dlatego szukam wszelkich sposobów, aby ją poprawić. O ile na rabatach bylinowych z czasem gleba wygląda lepiej, to w warzywniku jednak ciągle się ją miesza, przewraca, 'zużywa' przez uprawy i przez to chyba jest ciągle taka sypka, słaba
Jeśli ta mączka bazaltowa choć troszkę może ją wzmocnić, to spróbuję, zaszkodzić raczej w ten sposób się nie da.
Swoją drogą, jak ja zazdroszczę innym dobrej gleby.
____________________
Nasz mały, zielony świat
Gardenarium 23:10, 07 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Do warzywnika dawaj tonami kompost.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ozz 14:03, 24 cze 2013


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
A ja mam pytanie odnośnie domowych sposobów nawożenia ,,na szybko" i w ,,mikro" skali

To znaczy - moim poziomkom przydałoby się trochę ,,papu", tym bardziej pomidorkom koktajlowym - stoją sobie grzecznie na balkonie i czekają.. głodne..

W miarę możliwości dosypuję im lepszej ziemi, ale co jeszcze?
Gnojówki sobie w bloku nie rozcieńczę przecie, bo mnie wspólnota wykluczy, a mąż się wyprowadzi do hotelu...
Chciałam trochę więcej wprowadzić roślin jadalnych, ale one też będą potrzebowały ,,powera", a nie chcę podlewać je sztucznymi nawozami.

Może są jakieś metody typu fusy z cherbaty, skorupki z jajek itp. bo ja nie wiem jak to działa i na co... i czy w ogóle działa...

Pozdrawiam w zamyśleniu...

edit - znalazłam coś takiego (woda po mięsie, hmm...)
http://www.jak-to-zrobic.pl/index.php/a/3/b/6/c/33/d/92/id/324
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
Sebek 22:47, 27 cze 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
A może nie idź w nawozy tylko w preparaty użyźniające glebę.....U siebie zastosowałem i rośliny rosną w porządku - i nawet nie chorują....
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Ozz 01:23, 28 cze 2013


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
Jakieś konkretne nazwy? Chodzi o to by nie zasoliły i tak tej marnej cząstki gleby co jest w doniczce, a to co w niej rośnie nadawało się do zjedzenia.
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
monteverde 01:54, 28 cze 2013


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Rosahumus i biohumus podlej wzbogacisz ziemię i roślinki Ci podziękują
http://www.florovit.pl/fruktovit-plus-do-owocow-i-warzyw-plynny--p90.html
http://sklep.agrosimex.pl/rosahumus-nawoz-poprawiajacy-zyznosc-gleb-200-g.html
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
AgaInStudio 23:15, 04 lis 2013


Dołączył: 16 paź 2013
Posty: 10
Mam pytanie o obornik. Mam w ogrodzie strasznie ciężką glebę, sama glina w zasadzie. W tym sezonie tylko na niej kosiliśmy chwasty (nawet ładny zielony dywan z tego powstał), ale na jesień nawieźliśmy sporo świeżej ziemi, żeby wyrównać teren i zlikwidować doły, w których wiosną stała woda. Niestety nowonawieziona gleba pochodzi z okolic i też jest ciężka. Chciałam ją czymś rozbić i trochę użyźnić, więc rozsypałam po całości obornik w granulkach i posiałam żyto ozime, bo przeczytałam, że ma głębokie korzenie i rozbije i napowietrzy glinę. Trochę późno na to sianie.
Moje pytanie:
Czy ten obornik muszę zagrabić? Siałam tuż po deszczu i ciężko teraz mi się grabiło taką ciapę, więc zostawiłam.
Pytanie drugie:
Co z tym żytem? Liczę, że jeszcze wzejdzie. Jak nie wzejdzie, to czy na wiosnę wzejdzie? Co potem z tym robić? Czy trzeba koniecznie przekopać (1200m2... słabo to widzę), czy można po prostu skosić. Jak wysokie musi być, żeby je już skosić? Miałam taki plan, żeby skosić. Skoszone na kompost, a na ziemię dosiać może jakąś mieszankę traw z koniczyną. Nie jestem fanatyczką trawników i chwasty zielone też mi odpowiadają.
Pytanie trzecie:
Czy te moje koszone przez cały sezon chwasty, które zasypałam ziemią, użyźnią ją w jakiś sposób?


Wszelkie rady mile widziane. Dopiero zaczynam swoją przygodę z ogrodem.
____________________
ogród na glinie
Gardenarium 23:19, 04 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przed nasypaniem nowej ziemi, trzeba było starą przejechać jakimś ciężkim sprzętem i wymieszać z piaskiem. Teraz też radzę wynająć rolnika i niech zaorze nawozy zielone. samo skoszenie niewiele da.

Nie siej trawnika z koniczyną, zostanie sama koniczyna, kiepsko to będzie wyglądało. nie wiadomo co to będzie.

Chwasty zaorane czy z kompostu użyźnią glebę.

Poczytaj tutaj

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/295-jak-poprawic-zdrowotnosc-gleby-w-ogrodzie

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AgaInStudio 00:15, 05 lis 2013


Dołączył: 16 paź 2013
Posty: 10
Dziękuję, Danusiu.

Posadziłam drzewka tej jesieni, boję się, że rolnik z traktorem je zniszczy. No i trochę się namęczyliśmy ze spulchnianiem tej ziemi trójzębem, wybieraniem resztek gruzu i grabieniem. Może jest jakiś kultywator spalinowy? Czy ma ktoś jakieś doświadczenia z takim sprzętem?
Z drugiej strony dziś próbowałam siać żyto siewnikiem, ale się zagrzebał w wilgotnej glinie i przestały mu się kręcić koła. Więc kultywator dałby radę chyba tylko jakby było sucho. Sama nie wiem.

Ile to żyto musi mieć wysokości, żeby je przeorać?

Co do trawnika. Czy istnieje jakaś specjalna mieszanka na gliniastą glebę? Możecie coś konkretnie polecić?

Artykuł czytałam już jakiś czas temu, ale mam coraz więcej pytań.

____________________
ogród na glinie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies