Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Naturalne nawozy do ekologicznego ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Naturalne nawozy do ekologicznego ogrodu

Mariano73 15:47, 13 paź 2012

Dołączył: 13 paź 2012
Posty: 2
Przede wszystkim przetrzymywanie guana w plastikowych workach już samo w sobie jest nieekologiczne, więc jak możemy ten nawóz nazywać ekologicznym ?
Gardenarium 18:53, 13 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja bym się nie zgodziła, on jest tylko rozsypywany i jakoś musi być sprzedawany. Worki papierowe by się rozerwały. Chodzi o to żeby potem tych worków nie wyrzucić do lasu lub nie spalić w piecu.

Najlepiej jeśli guano byłoby sprzedawane w kartonikach, ale takowych nie ma.

Sam nawóz jako taki jest jak najbardziej ekologiczny, a może powinnam napisać naturalny ot co. W worku przynajmniej nie wietrzeje, czyli nie ulatniają się cenne składniki dla roślin.

Nawet obornik leżący na pryzmie zaleca się przykrywać folią, aby nie tracił cennych składników.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mariano73 20:26, 13 paź 2012

Dołączył: 13 paź 2012
Posty: 2
wszystko co jest związane z folią niestety ekologiczne nie jest... najlepiej by było gdyby taki nawóz przechowywać w workach płóciennych.
Agacia 20:07, 27 lis 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Nie wiem czy zakładać nowy wątek, na wszelki wypadek nie mnożę Interesuje mnie dokarmianie ogrodu popiołem z kominka i fusami z kawy. Szczególnie tych drugich mam pod dostatkiem (ale to dosłownie ilości hurtowe ). W jaki sposób mogę je wykorzystywać? W jakich porach roku (z tego co już przeczytałam fusy mają ok.3% azotu, nie wiem czy to dużo czy mało, nie wiem czy mogę stosować je przez cały sezon? a czy zimą mogę na grządki obsypane śniegiem sypać popiół?) Jeśli macie doświadczenia z popiołem i fusami podzielcie się proszę!
____________________
~ W ogrodniczkach ~
marzena 20:58, 27 lis 2012


Dołączył: 29 gru 2010
Posty: 5909
Agacia, ja właśnie tak robię...popiół z kominka wysypuję przez całą zimę na grządki warzywnika - wzbogacam w ten sposób glebę w makro- i mikroelementy oraz zmieniam częściowo odczyn ( popiół ma pH > 7) ,czasem wysypuję też pod lawendy ( lubią zasadowy odczyn) oraz na kompostownik aby zneutralizować jego kwaśny odczyn...
fusy z ekspresu też wyrzucam na kompostownik ...
____________________
marzena O....!
Gardenarium 20:58, 27 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Popiół ze spalania drewna zawiera potas, fosfor i dużo wapnia, a więc ma odczyn zasadowy. Nie zawiera azotu. Absolutnie nie nadaje się pod rośliny wymagające kwaśnego lub lekko kwaśnego podłoża.

Co do bezpośredniego stosowania na grządki to zdania różnych ogrodników i fachowców w tym temacie są podzielone. Jedni twierdzą, że popiół sypany bezpośrednio na grządki pogarsza strukturę gleby, zmienia pH podłoża na niekorzystne dla większości roślin i wcale nie działa jak nawóz.

Inni z kolei polecają popiół, zwłaszcza z drzew liściastych. Stosowanie w niewielkich ilościach nie zaszkodzi, natomiast przedawkowany zmarnuje się bo rośliny go nie wykorzystają. Spowoduje wręcz zasolenie gleby.

Mając na uwadze te dwie opinie, byłabym ostrożna w stosowaniu i polecam sypać popiół na kompost i mieszać.

Ewentualnie pod hosty, bo podobno odstrasza ślimaki. Rozwiązanie Marzenki też jest trafne.


Fusy polecam sypać na kompostownik.





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Agacia 08:42, 28 lis 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Dziękuję za rady. Niestety nie posiadam kompostownika.
____________________
~ W ogrodniczkach ~
Pszczelarnia 15:52, 18 gru 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
"... Nie wolno wysiewać wapna po nawożeniu mineralnym - uwsteczna, ani po nawożeniu nawozami organicznymi - mineralizuje."

Bardzo dziękuję - ale co to znaczy, że wapno mineralizuje po nawożeniu nawozami organicznymi?
Czyli nie powinnam lekko odkazić (zwapnować) gleby w warzywniku przekopanej w jednej części z obornikiem? Tak, najpierw sprawdzić ph ale jeżeli za kwaśna i na zimę przekopana z obornikiem, to co?

Przepraszam za naiwne pytania: czy obornik oznacza automatycznie lekkie zakwaszanie, tak jak popiół z ogniska podwyższanie ph? Czy to nie jest takie oczywiste. Czemu dać przekompostowanego obornika a czemu popiołu drzewnego? Tak się zastanawiam?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardenarium 16:23, 18 gru 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To co wiem odpowiadam:

- co to znaczy, że wapno mineralizuje po nawożeniu nawozami organicznymi?

To oznacza, że wapno przyspiesza rozkład nawozów organicznych, czyli uwalnia składniki mineralne szybciej niż gdyby się rozkładały bez stosowania nawożenia wapniowego. Wapnuje się jesienią.
Wapno powoduje straty azotu z obornika.

- czy obornik oznacza automatycznie lekkie zakwaszanie, tak jak popiół z ogniska podwyższanie ph?

Są różne rodzaje obornika zwane "zimnymi" (świński) i "gorącymi" (koński, owczy, króliczy, pomiot ptasi)

Odnośnie pH zacytuję Magję

magja_ napisał(a)


Świeży obornik ma silnie zasadowy odczyn - ph ponad 8, szybko jednak odczyn się wyrównuje - w zasadzie to są dni - jak spada w miarę leżakowania. Ma też zbyt dużo azotu - stąd jego właściwości "palące".

Jeśli chcesz zastosować jako ściółkę przed zimą - rozłóż cieńszą warstwą w cienistym miejscu na ok 1 m-c, pilnuj żeby nie wysychał bo zahamują się procesy rozkładu, jak nie będzie padać to podlewaj.
Tak książkowo - to powinien poleżeć co najmniej 3 m-ce.

Obornik zleżały ma odczyn obojętny - do lekko kwaśnego. Nie lubią go rośliny zasadolubne bo bierze udział w procesach zakwaszania gleby / jest doskonałym źródłem siarki - nie tylko zakwaszającej glebę ale też niezbędnej wszystkim roślinom do funkcjonowania / często niedobory siarki mylone są z niedoborem azotu/ /.


Lepszy jest obornik bo zawiera także azot i znacząco poprawia strukturę gleby. Popiół nie ma azotu.
Ale dla warzyw jest dobry, aby nie sypać go za dużo, bo prowadzi do zasolenia gleby (nadmiaru soli mineralnych w glebie).

Natomiast obornik będzie lepszy dla roślin wymagających więcej azotu (duże liście, róże) oraz kwaśnolubnych.





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pszczelarnia 16:29, 18 gru 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Wszystko jasne. Dziękuję. Ja mam koński i bydlęcy. Świńskiego nie odważyłabym się kupić.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies