Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » kule, kulki i kuleczki...kiedyś będę miała

Pokaż wątki Pokaż posty

kule, kulki i kuleczki...kiedyś będę miała

seliza 18:00, 26 cze 2012


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 400
coli napisał(a)
Cześć, przeczytałam od początku. Jaką podjęłaś decyzję jeśli chodzi o thuje? Może na razie daj na ogrodzenie jakieś pnącze np winobluszcz, a thujki niech spokojnie rosną. Nie wiem jaka to odmiana, ale moje brabanty posadzone 4 lata temu, już dawno mnie przerosły (miały chyba 80 cm, a teraz ok 2-2,5m)


Witaj Dziękuję za odwiedziny.
Już byłam zdecydowana, żeby je usunąć, ale ja mam za dużo pomysłów na raz i czasami nie wychodzi mi to na dobre.
Moje tuje to szmaragdy więc rosną dużo wolniej. A poza tym sadziliśmy je w zeszłym roku nie jako drzewka tylko sadzonki - powiedzmy, że miały około 40 -50 cm wysokości ale to były takie ukorzenione gałązki, więc zanim się zagęszczą to minie sporo czasu a później kolejne sporo zanim urosną.

Teraz już sama nie wiem -z jednej strony chciałabym mieć w miarę szybko trochę prywatności, a z drugiej trochę mi ich szkoda, bo są zdrowe i się przyjęły no i przetrwały zimę, która nie należała do lekkich. Co do winobluszczu - to fajny pomysł i jakieś rozwiązanie - przynajmniej tymczasowe, ale nie wiem czy sąsiad by się zgodził, żeby tam coś puścić - to w zasadzie jego ogrodzenie (jak kupiliśmy działkę to już tam było). A sąsiada ciężko rozgryźć...
Daję sobie czas maksymalnie do końca sierpnia - jeśli do tej pory nic nie zmienię to tak już zostanie.

____________________
Kule, kulki i kuleczki.....kiedyś będę miała
seliza 18:04, 26 cze 2012


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 400
eliza3 napisał(a)
Witaj, zajrzałam, aby powiedzieć dzień dobry kolejnej ogrodniczce ze Śląska.
Powodzenia w zakładaniu ogrodu, dobrze, że tu trafiłaś, z pomocą zakręconych ogrodomaniaków będziesz miała ogród jak z bajki, tutaj wszystkie takie, chociaż każdy inny.


Witam imienniczkę
Dziękuję za dobre słowo. Bardzo się cieszę, że trafiłam na Ogrodowisko. Tutaj jest tyle życzliwości i takiej dobrej energii, a to powoduje, że człowiekowi aż się chce "góry przenosić"
____________________
Kule, kulki i kuleczki.....kiedyś będę miała
seliza 18:22, 26 cze 2012


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 400
popcarol napisał(a)
Selizo strasznie wieje i jest zimno, wiec nowych fotek Ci nie zrobie, ale wrzuce kilka tych ktore mam.
Namiarow na goscia nie mam, ale poszukaj Strzelin, Tomek jakistam (w alle po opcji - miejscowosc). Transport kosztowal drugie tyle co zwirek, ale chocby to bylo i 40 zl/tone to sie b. oplaca.
To byl grys granitowy z przeznaczeniem na rabaty, nie pod kostke (pod kostke mialam piasek plukany na miejscu w dobrej cenie, zreszta piasek przez pol Polski wiezc to przegiecie
Ten Tomek mi wiozl ten grys luzem, ale za niewielka doplata pakowali je w Big Bagi.

Tu pare moich roslin na tym grysie:



Karolinko, a czy mogłabym się jeszcze od Ciebie dowiedzieć jaką frakcję ma ten twój grys i jaki sest wydajny - ile go mniej więcej wchodzi na m2 i przy jakiej grubości obsypania. Bo tak prawdę mówiąc nie mam zielonego pojęcia ile bym takiego czeguś faktycznie potrzebowała?
____________________
Kule, kulki i kuleczki.....kiedyś będę miała
Madzenka 18:58, 26 cze 2012


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
seliza napisał(a)
Źelazne drzewa ogrodowiskowe; wiśnia umbra cos tam jak ją nazywam , wiśnia pissardi lub nigra, magnolia soulangina, buk czerwony najlepiej pendula, ja polecam graby fastigata do strzyźenia lub puszczenia swobodnie, klony globulosum.
Za chwilę inni pewne teź polecą.


Dziękuję, ale mam pytanie czy wsszystkie drzewa, które wymieniłaś dzadzą sobie radę na takiej patelni, czy któreś z nich może to źle znieść?


Wszystkie za wyjątkiem klonu lubia słońce. Klonu nie znam, nie posiadam, doświadczen nie mam
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Madzenka 19:03, 26 cze 2012


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
seliza napisał(a)

Źelazne drzewa ogrodowiskowe; wiśnia umbra cos tam jak ją nazywam , wiśnia pissardi lub nigra, magnolia soulangina, buk czerwony najlepiej pendula, ja polecam graby fastigata do strzyźenia lub puszczenia swobodnie, klony globulosum.
Za chwilę inni pewne teź polecą.


Marzenko, dziękuję za radę.
W szkółce widziałam też szczepione na pniu wiązy, później poszukałam na necie i zauroczyły mnie te drzewka..no i miałam dylemat czy wiązy czy klony globosum... W końcu jednak stanęło na zakupie 2 klonów globosum. Myślę, że przy ławeczce sprawdzą się troszkę lepiej. Są już posadzone i choć na razie są drobne to myślę, że jak "nabiorą masy" będą cudne. Muszę je obfocić to pokażę.
Co do wiązów natomiast to tak mi wpadły w oko, że muszę nabyć choć jednego, ale najpierw muszę przemyśleć dla niego miejsce, choc jakiś zamysł już jest ale nie wiem jak się tam sprawdzi..

Dobry wybór!!! Wieloszka ma takiego bordowego klona na tle bialego żwirku !!! Pięknie to wygląda. Wiązy u Agi i Domi chorowaly. Zatem pytania nt drzew kieruj do Agi Wieloszki
I pokaż koniecznie fotki
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Madzenka 19:05, 26 cze 2012


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
sylllwia napisał(a)
Witaj Selizo z Górnego Śląska Odnośnie ściółkowania keramzyt to się zastanawiam czy wiatr nie będzie go wywiewał, bo jest lekki. Ze żwirkiem nie ma tego problemu. Kiedyś miałam tylko korę, teraz w niektórych miejscach zastępuję ją żwirkiem

Syllwia chyba że zastosujemy patent na rabatki Danusi, ktory u mnie pokazywala z wykopywaniem małego rowka na brzegu rabatki.
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Madzenka 19:12, 26 cze 2012


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
popcarol napisał(a)
Seliza dzieki za info nt gieldy. Tyle ze nie wiem czy wstane przed 6ta w sobote zeby tam pojechac... marnie to widze
Zwirek plukany to taki grubszy piasek, nie polecam do tego celu, bo Ci w tym chwasty urosna... pod zwirek/kamyki musi byc gruba czarna wloknina, albo - lepiej, zamiast wlokniny - gruba warstwa zwiru. Tylko potem dosadzic cos w tym trudniej, bo kamyczki gina w glebie... ale jak jest wloknina to dosadzanie tez latwe nie jest...
A po ile u Was ten zwirek? Ja swoj zamowilam prosto w Strzelinie na Dolnym Slasku, razem z kostka granitowa. I tona takiego zwirku to bylo kilkanascie zlotych (18??) plus transport... a do Was blizej niz do mnie spod Wrocka... autostrada jest... ale moze 20 ton to juz sie oplaca bezposrednio sprowadzic?? Szukalam dostawcow na allegro..
pozdrawiam!!


Oj Karolina, transport najdroźszy, wiem z autopsji.... Niby kamień w super cenie a transport x 2 ..."
Jeśli coś możesz swoim transportem pryzwieźć to ok, ale tak to tylko duźe zamówienie jest opłacalne.
Seliza poszukaj w okolicy składu z piaskiem i tłuczniem pod podjazdy. Zwykle mają taki żwirek jak u Ani Lecę w kulki u siebie i mogą przywieźć niedrogo nawet 3 t.
U mni taki żwirek kosztował ok. 90 zł, granitowy 110 zł a transport gratis

Ale jeśli znajdziesz dobrą ofertę to daj znać
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
popcorn 19:20, 26 cze 2012


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Elizo niestety nie wiem ile go wyszło, po prostu już nie pamiętam. Chyba 3 tony zamówiłam, trochę weszło na rabaty, połowę oddałam wujkowi, myślę że jakaś tona tam leży? Na rabacie ok 7,5m x2,5 (srednio?) + na sciezce jakies 4 m dlugosci, 50 cm szerokosci... Na sciezce spora warstwa...
Poszukaj u siebie skladu z kamieniem, piaskiem jak radzi Marzenka. Podjedz i jak maja pakowane w Big Bagi to zobaczysz - wybierz mniej wiecej podobna frakcje (nie pamietam jaka mial moj - 16-18 mm??).
U nas sa sklady pod budowe autostrad, moze tez troche mozna odkupic? Betoniarnie maja tez zrodlo, wprawdzie raczej piasku ale moze przy okazji zwir? Poszukaj piasku z transportem (u nas jezdza wlasciciele ciezarowek do zwirowni i woza roznosci) i podzwon po tych ludziach, moze ktorys cos doradzi
A jak nie to ten Strzelin Ci zostaje... powodzenia! Ciekawa jestem co wybierzesz
____________________
Mój nowy ogródek
Madzenka 19:46, 26 cze 2012


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
popcarol napisał(a)
Elizo niestety nie wiem ile go wyszło, po prostu już nie pamiętam. Chyba 3 tony zamówiłam, trochę weszło na rabaty, połowę oddałam wujkowi, myślę że jakaś tona tam leży? Na rabacie ok 7,5m x2,5 (srednio?) + na sciezce jakies 4 m dlugosci, 50 cm szerokosci... Na sciezce spora warstwa...
Poszukaj u siebie skladu z kamieniem, piaskiem jak radzi Marzenka. Podjedz i jak maja pakowane w Big Bagi to zobaczysz - wybierz mniej wiecej podobna frakcje (nie pamietam jaka mial moj - 16-18 mm??).
U nas sa sklady pod budowe autostrad, moze tez troche mozna odkupic? Betoniarnie maja tez zrodlo, wprawdzie raczej piasku ale moze przy okazji zwir? Poszukaj piasku z transportem (u nas jezdza wlasciciele ciezarowek do zwirowni i woza roznosci) i podzwon po tych ludziach, moze ktorys cos doradzi
A jak nie to ten Strzelin Ci zostaje... powodzenia! Ciekawa jestem co wybierzesz


Baaardzo dobrze radzisz Karolina !!!
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
seliza 20:25, 26 cze 2012


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 400
Dziękuję kobitki za rady. szukałam już trochę i trochę podzwoniła, ale chyba będę musiała się bardziej przyłożyć
A tymczasem śmigam mego potomka ululać i później spróbuję za zdjęciami
____________________
Kule, kulki i kuleczki.....kiedyś będę miała
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies