Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki cisa, cis - zamieranie pędów cisa

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki cisa, cis - zamieranie pędów cisa

bettka 22:51, 08 cze 2022

Dołączył: 15 kwi 2020
Posty: 65
Jako że jak na razie więcej pytam niż doradzam to tym razem napiszę coś dla innych. Jesienią zamieszczałam zdjęcie cisa i martwiłam się jego stanem. Tak wyglądał mój cis jesienią


A tak wygląda teraz


Czasami rośliny potrzebują czasu
Wiolka5_7 07:06, 09 cze 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20443
Jak go chcesz formować ? Bo on się prosi o cięcie,zrobi się gęsty
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
bettka 17:42, 09 cze 2022

Dołączył: 15 kwi 2020
Posty: 65
Nie wiem
Ja z przycinania i formowania jestem zielona jeszcze. Kształt chciałabym stożkowy, taka choinka.
Wiolka5_7 19:31, 09 cze 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20443
bettka napisał(a)
Nie wiem
Ja z przycinania i formowania jestem zielona jeszcze. Kształt chciałabym stożkowy, taka choinka.
To ja bym już zaczęła go przycinać w ten stożek.Bo teraz rośnie odwrotnie, góra szeroka a dół wąski.
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
izklo 12:28, 21 paź 2022

Dołączył: 08 paź 2022
Posty: 3

Witajcie,
Witam, czy mogłabym poprosić o poradę ? Cos sie dzieje niedobrego z moimi cisami - posadzonymi latem tego roku. Młode przyrosty zaczynaja robić się pożółkłe, tracą kolor, miejscami nawet delikatnie brązowe. Nie wiem już czy to kwestia słońca-posadzone na słonecznym terenie, czy tez maja za dużo czy za mało wody czy tez atakuje je jakaś choroba grzybowa. Bardzo dziękuje za diagnozę i poradę jak mogę je odratować, posadziłam 37 sztuk i szkoda żeby mi się zmarnowały. Jest to cis Hilii.
Na ten moment zmieniliśmy im podłoże bo było miejscami gliniaste, wykopaliśmy dół na głębkości 40 cm i zmieszaliśmy czarnoziem, kompost i ziemię do iglaków. Czy możemy coś jeszcze zrobić?

Mary 00:04, 23 paź 2022


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Jakieś zdjęcia tych cisów? Jak wyglądały ich korzenie?

Ziemia do iglaków nie jest dobra dla cisów. Cisy preferują podłoże zasadowe, a ziemia do iglaków do podłoże kwaśne.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Natalka97 13:17, 17 kwi 2023

Dołączył: 17 kwi 2023
Posty: 1
Witam serdecznie. Moje wygladaja tak. Co sie z nimi moglo stac? W tamtym roku byly piekne. Sasiad z naprzeciwka podlewa swoj ogrodek ze az bagno robi czy to mozliwe, ze ta woda mi to zrobila? Czy jakies opryski zrobic?
CharchalisKa 22:11, 16 cze 2023

Dołączył: 16 cze 2023
Posty: 4






















Cisy sadzone w połowie marca 2023, kupione były jako kopane z gruntu w worku jutowym, podłoże gdzie są wsadzone raczej gliniaste , wykopany rów i zmieszany z podłożem do iglaków sterlux, w połowie maja zaczęły wypuszczać piękne długie i zielone przyrosty. Około 25 maja zauważyłam ze na części cisów przyrosty zwiędły i zaczęły tracić kolor. Część cisów zaczęła tracić kolor.
Po przejrzeniu forum uporządkowałam ziemie pod nimi, odchwaściłam, na wierzch dosypałam torfu (4,5-5,5 pH) aby przykryć korzenie które momentami były delikatnie od strony sąsiada odsłonięte , zasypałam korą.
Wcześniej były podlewane codziennie (już wiem ze to błąd ) , temperatury były około 25 stopni , strona południowo zachodnia działki zatem miejsce mocno nasłonecznione.
Na niektórych cisach widziałam pajęczynę ( myślałam ze to przędziorek). Zostały spryskane wssystkie Nissorun Strong 250 Sc. Obecnie widzę jakby niektóre cisy zaczęły wypuszczać dalej przyrosty. Pozostałe 6 z dnia na dzień marnieją. Czy powinnam je obcinać? Co robić ? Błagam o pomoc. Serce boli jak się patrzy jak marnieją dodam ze to moje początki w ogrodzie , przeczytałam już całe forum. Boje się aby nie zaszkodzić tym roślinkom.

Adela 10:48, 17 cze 2023


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Witaj!
Pierwsza rzecz, to cisy lubią podłoże zasadowe. 4,5- 5,5 jest dla nich za kwaśne.
Druga to - jeśli o tej porze cisy żółkną od środka, może być wina miseczników. Warto sprawdzić pod tym kontem.
____________________
Ela - Moja ostoja
CharchalisKa 17:39, 17 cze 2023

Dołączył: 16 cze 2023
Posty: 4
Adela napisał(a)
Witaj!
Pierwsza rzecz, to cisy lubią podłoże zasadowe. 4,5- 5,5 jest dla nich za kwaśne.
Druga to - jeśli o tej porze cisy żółkną od środka, może być wina miseczników. Warto sprawdzić pod tym kontem.



Przejrzałam cisy i znalazłam zaledwie dwie sztuki i to na cisie, który wyglada naprawdę super.
Pytanie czy w temacie tego zasadowego podłoża jeszcze teraz mogę coś zrobić - skoro już zostało to w ten sposób wykonane?
Wszystkie cisy były sadzone dokładnie w taki sam sposób. Zastanawia mnie dlaczego jedne rosną tak pięknie a inne tak chorują
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies