Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Blaski i cienie nowego życia

Pokaż wątki Pokaż posty

Blaski i cienie nowego życia

Urszulla 20:50, 06 lis 2022


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
sylwia_slomczewska napisał(a)
Jesień nas w tym roku rozpieszczała mocnoJarzębinki jak podrosną będą o tej porze nadal obsypane koralami, chyba, ze ptaki wcześniej obiorą


Sylwia, w miejscu pod zadaszeniem posadziłam patyki cisów, ciekawe czy się ukorzenią. Z trawami może tam być kłopot bo jest dużo cienia, ale hortensje dadzą radę
Ściółkę liściową z owocowych zrobiłam co widać



A pod murem za różami dylematy się zrodziły...cały czas się biłam z myślami czy zostawić ożankę czy dać rdesty.
Ale ponieważ te żółte choiny mam zabrać to rdest też mi nie zagra kolorystycznie. Wolę coś w zimnych tonacjach.... narazie na tyłach zostawiłam siewki ożanki.



Na przodzie między różami już nie będzie ożanki bo była tymczasowo żeby zapełnić pustki pomiędzy różami.



A w międzyczasie ukorzenił się niski przywrotnik Anitkowy. On daje fajne fajne kępki i róż nie zarośnie jak ożanka.



Ciągle dylematy i ciągle poszukiwania. Jeszcze mam taką myśl czy nie wywalić spod okien miskantów i zamiast nich dać molinie a pomiędzy nimi Twojego bodziszka wspaniałego. Jest wysokością podobny do ożanki a rośnie w kępach i się nie będzie siał. Co byś powiedziała na ten wariant.
Widok z lata

____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 20:57, 06 lis 2022


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
Kordina napisał(a)
Różowe różyczki śliczne i asterki również a liliowiec chyba pomylił porę roku z wiosną, chociaż u mnie zakwitła lilia sadzona latem.



Latem była piękna i pachniała, a potem miała coraz mniejsze pąki. To świeżynka u mnie latem sadzona.



My tak przesadzamy i dzielimy te nasze roślinki, że się im miesiące mylą
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 11:10, 13 lis 2022


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
Pewnie dużo osób na O. Korzystało z pięknej pogody i ogarniało ogród przed zimą. Ja kosiłam i trochę odplewiłam ( choć u mnie to kropla w morzu potrzeb). A rano przywitał mnie siwiuteńki widok


____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 11:53, 13 lis 2022


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
Pomyślałam sobie, że czas na podsumowanie tego sezonu. Prace wiosenne cięcia drzew udało mi się zrealizować dzięki upieniu małej pilarki i pomocy syna, który poskakał po drzewach. Latem zleciłam mu również częsciowe cięcie żywopłotów i trochę pośmialiśmy się z jego twórczości własnej dobrze że rośliny odrastają szybko Z powodu moich perypetii zdrowotnych najwięcej zrobiłam dopiero w okresie wakacyjnym. Pogoda sprzyjała ze swoimi opadami co jakiś czas, po których można było plewić i rozsadzać. Zaczynając od początku....
1. Nowa rabata, którą nazwałam duża ( mogłaby być nazwana bukowa, ale jeszcze buki są niewidoczne), a która powstała w 2020r doczekała się rozsadzenia kuklików, zadomowienia liliowców i hortensji Vanilia Fraise, a także choin kanadyjskich i buków. Trawy nabrały rozmiarów nieplanowanie szybko. Latem sadzonki tawuł i rdesty były jakiś większych kształtów. Postanowiłam więc z części rabaty usunąć szmatę i dołożyć słomy, co również pomogło roślinom.
2020



2021
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 12:00, 13 lis 2022


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
Latem zrobiłam nowy kant co nadało rabacie wreszcie pożądany kształt

Zachwycaliście się jesiennymi ujęciami, które dziewczyny zrobiły

A teraz oprócz plewienia i Cię ia już nic nie trzeba w tej przedniej części robić
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 12:08, 13 lis 2022


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
Ale to przecież nie koniec rabaty, ponieważ ona ma swoją dalszą część, choć nie tak wysoką: z hakonkami, niższymi hortensjami, a dalej z różami. Jeszcze ciągle tam dłubię i rozsadzam wypełniacze.
2020

2021

____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 12:38, 13 lis 2022


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
Do tej pory mało fotografowałam to miejsce bo ciągle mnie chwasty wyprzedzały, nie wiem ile razy już tam plewiłam a ciągle jeszcze brakuje wypełnień.

Ale wyczynem tego roku było przedłużenie rabaty i posadzenie szczepionych jarząbów, które mi się marzyły od czasu kiedy do szkółce niedaleko ode mnie Madzia porwała mnie z dziewczynami. Szczerze to niecwierzyłam, że tak szybko ogarnę nowy odcinek. Myślałam sobie, że jarząby będą się ukorzenią a w tym czasie reszta stanie się kompostownikiem. Stało się jednak inaczej...u Madzi tak mnie wzięło na pomarańcz, że sadzonki same się cisnęły do rąk: porządkując tyły dużej rabaty wykopałam wszystkie liliowce i okazało się, że wysokie pomarańczowe idealnie spasują na tyłach między jarząbami, znalazł się też kuklik do podzielenia. Potem rozsadziłam tam sesslerię i rude trawy od Madzi Kupiłam dwie róże Austina. Nie udało mi się tylko kupić trojeśći pomarańczowej która ma być zasadniczą ozdobą tej części.

____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
sylwia_slomc... 12:48, 13 lis 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81906
Ula świetne fotki mrozowe u nas końcem tygodnia ma być -8 załatwi kolory do reszty
Fajne podsumowanie robisz, masę roboty zrobiłaś w tym roku.

Ja tylko dodam, że na tej fotce panoramicznej widać zaledwie część ogrodu i terenu jaki Ula ma do opieki.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Urszulla 13:10, 13 lis 2022


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
sylwia_slomczewska napisał(a)
Ula świetne fotki mrozowe u nas końcem tygodnia ma być -8 załatwi kolory do reszty
Fajne podsumowanie robisz, masę roboty zrobiłaś w tym roku.

Ja tylko dodam, że na tej fotce panoramicznej widać zaledwie część ogrodu i terenu jaki Ula ma do opieki.


Sylwia, na podsumowanie stan obecny -robi się gęsto, muszę jeszcze podzielić przywrotnika, a chryzantemę z donicy ( jeśli mają przyjść przymrozki)też podzielić i zakopać w rabatach. A przy okazji powiem Ci że zainspiowała mnie Anitka hakonką pod jabłonią i wyrzucam wszystkie ożanki i turzyca palmowa, a hakonkę przesunęła i podzieliłam, reszta trafiła do donicy ( eksperymentalnie okryłam szatą powierzchnię, ciekawe czy przetrwa zimę)



To koniec historii 1 rabaty. Będzie jeszcze kilka a nawiasem mówiąc Ty mnie ponagliłaś do zrobienia kolejnych dwóch większych
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Magleska 14:11, 13 lis 2022


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18393
Ula kawał dobrej roboty w tym sezonie wykonałaś
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies