Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Blaski i cienie nowego życia

Pokaż wątki Pokaż posty

Blaski i cienie nowego życia

Urszulla 10:36, 20 lis 2022


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
Mirka napisał(a)
Ula bardzo ładny przegląd rabat zrobiłaś
To niesamowite jak ogród w dwa rata się tak rozrósł musisz mieć dobrą ziemię
Dobrej niedzieli u mnie -11 wryyy.


Jakiś biegun zimna u Was? u mnie mały minus, śniegu trochę,już idzie zmiana na plus.
Ta rabata którą opisuję to jednanajwiększa że wszystkich. A ziemii wcale nie mam dobrej, twarda zbita glina. Sadziłam jakby na powierzchni obsypując ziemią z worka, korą i gliną. Potem obłożyłam słomą. Pod matą jakoś przetrwały rośliny pierwszą zimę, wiosną dokładałam słomę. Pokażę Ci robocze fotki to się zdziwisz. Jedyne co to u mnie jest dość mokro od 3 lat więc rośliny mają się nieźle.

Najgorsza była pierwsza wiosna 2021, chwasty rosły wszędzie, okrywałam miejsca kartonami a potem słomą, żeby je powstrzymać zanim rośliny się rozrosną


Oczywiście w 2022 już było normalniejsze plewienie i efekty uzupełniania luk też wyszły na dobre. Rewelacyjny na tej rabacie jest rdest i liliowce jako wypełniacze oraz kuklik wiosenny potem ukryty pod rozplenicami musi czekać, zwykle go ścinam po kwitnieniu i odrasta.

____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
sylwia_slomc... 11:20, 20 lis 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81904
Rośliny niesamowicie odmieniają przestrzeń u nas mróz rano -4 śniegu troszkę troszkę szadzi. Martwię się o piwonie drzewiaste i klony palmowe bo nic nie okryte, a nie było wcześniej przymrozków żeby się rośliny zahartowały do tego na dziś w nocy -8 ma być
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Urszulla 11:40, 20 lis 2022


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
Historia rabaty liliowcowej
Jest wąska i bardziej jednolita, kształt jakby banana. Właściwie sama nazwa mówi, że powstała z liliowców, ale jej ubarwieniem stały się obwódki, z których jestem bardzo zadowolona
Początki z 2020, powstała w tym samym okresie co duża rabata lecz jako pierwsza.

Sierpień 2020
Rabata powstała na trawniku, wyłożona pudełkami i usypana nad poziomem trawnika z ziemi wymieszanej z korą. A następnie pokryta słomą.


Maj 2021
Słoma powstrzymała rozwój małych chwastów.

Czerwiec 2021
Bodziszki z malutkich sadzonek pięknie zakwitły jako obwódka z jednej strony już mnie cieszyła

Po ścięciu bodziszków udało mi się ją ogarnąć do porządku i zaczęły zagęszczać się liliowce


____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 12:03, 20 lis 2022


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
Lipiec 2021
Zakwitły pięknie liliowce


Już widziałam że muszę je posegregować wielkością, kolorystyką i rozsadzić. Zrobiłam to dopiero po kwitnieniu w 2022, więc rabata znów na chwilę straciła swój urok, przy okazji poprawiłam obwódkę bodziszkową. Została ogarnięta w całości.


Jest w 100% skończona na tyłach rośnie Red Baron, który jesienią świeci czerwienią. Ale najlepsze są chyba molinie, bo górują nad wszystkim i przyciągają uwagę


A na jednym końću posadzony dąb błotny świetnie przyrasta i równie pięknie przebarwia się jesienią
Październik 2021 i Czerwiec 2022
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 12:10, 20 lis 2022


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
sylwia_slomczewska napisał(a)
Rośliny niesamowicie odmieniają przestrzeń u nas mróz rano -4 śniegu troszkę troszkę szadzi. Martwię się o piwonie drzewiaste i klony palmowe bo nic nie okryte, a nie było wcześniej przymrozków żeby się rośliny zahartowały do tego na dziś w nocy -8 ma być


U Ciebie zimniej, u mnie pokazują w nocy ok.0st, to najwyżej będzie mały minus. Myślę że dla roślin są gorsze wiosenne przymrozki. Jak odtaje to możesz jeszcze obsypać piwonie i klony, myślę że nic im nie będzie. Za to mój pomidor zakończył dziś żywot
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 20:11, 20 lis 2022


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
Co jeszcze w zeszłym roku zrobiłam: oczywiście różankę pod oknami, którą wiele razy w tym sezonie pokazywałam, dlatego pominę jej historię. Jest jeszcze do poprawki na wiosnę, niektóre rośliny wylecą a inne zajmą ich miejsce

Ciekawą, nieoczekiwaną i na dodatek w ogóle nie zaplanowaną pracą było wykończenie tylnej części mojej najstarszej hortensjowej rabaty. Historia zaczęła się od ogniska, na miejscu którego w 2019 został posadzony buk tricolor. W nogi dostał najpierw kłosowce, potem okazało się że w korzeniach kłosowca zagnieździły się mrówki, więc zmieniłam wystrój na tawułkowo-trawiasty. Po 2 latach zaczął mnie denerwować bo mało przypominał tricolora. Dla mnie miał zbyt ciemne liście.
Maj 2021


W tym samym sezonie wczesną wiosną wyciągałam zza hortensji budleję. Była stłamszona ściskiem innych roślin, a po przesadzeniu dopiero zaczęła pokazywać swoje możliwości. Ponieważ jednak potrzebuje więcej przestrzeni Sylwia poradziła mi ją przesadzić i znalazła całkiem fajne miejsce, punkt widokowy z domu, który zasłoni w ten sposób ogrodzenie sąsiada.


____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 20:22, 20 lis 2022


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
Z budleją ściśle wiązały się cytrynowe liliowce, którymi została podsadzona. Kiedy z liliowcowej zabierałam takie same liliowce od razu wiedziałam gdzie pójdą. Zaczęłam tworzyć dla nich nową przestrzeń. W tą część włączyłam buka.
Sierpień 2022


Jeszcze kilka słów o drugim buku i drugiej stronie za tujami. Ponieważ buk tricolor mnie zawiódł, a raczej szkółka w której go kupiłam postanowiłam zakupić drugiego. Ten mi się podoba bo ma ten różowy odcień i jaśniejszą zieleń. Myślę że to wszystko zależy od podkładki na jakiej szczepią buki. Oczywiście miał dużo fotek w sezonie

Maj i czerwiec 2022

____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 20:52, 20 lis 2022


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
Naprzeciwko nowego buka miałam przygotowany kompostownik pod tujami dla dwóch hortensji dębolistnych, które wiosną przesadziłam z innego końca domu.

Maj 2022



Gdy zaczęłam łączyć to wszystko wyszedł mi powcinany kształt rabaty. Jesienią zostawiłam miejsce obłożone słomą.


Dębolistne były piękne w kolorach jesiennych.

____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 21:03, 20 lis 2022


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
Na koniec opowieści dodam, że dziewczyny zaplanowały ciąg dalszy tej rabaty żeby wiedzieć o czym piszę , trzeba spojrzeć od strony liliowcowej. Chodzi o nadanie nowego kształtu pod tujami, żeby zasłonić pokrywy oczyszczalni w trawniku. Padła propozycja powtórzenia traw i bergenii, a ja dla rozjaśnienia ciemnego kąta chyba najlepsze są hortensje Anabel.



____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Kordina 23:46, 20 lis 2022


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4720
Przeczytałam jakie prace wykonałaś w tym i zeszłym roku lubię czytać historie ogrodowe. Życzę nadal twórczego planowania
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies