Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » "Ogród japoński po polsku"

Pokaż wątki Pokaż posty

"Ogród japoński po polsku"

Ayna 20:51, 11 lut 2014


Dołączył: 21 sie 2012
Posty: 179
W tym roku to chyba wokół tarasu posadzę begonie. Nijak to się ma do moich założeń, ale przynajmniej jakoś będzie i może się uda założyć żywopłot. Małymi kroczkami.... byle do przodu
____________________
"Ogród japoński po polsku"
Selly 08:07, 12 lut 2014


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
No i dobrze ! Małe kroki do przodu są bardzo dobre. Większość z nas tu na Ogrodowisku właśnie tak zakłada swój ogród. Ja po pierwszym roku frustracji wreszcie się wyleczyłam z myślenia, że chciałabym mieć mój ogród już urządzony. Przecież , co wtedy bym robiła za rok, dwa , pięć lat ? W końcu mamy na to caaaałe życie !

Wokół tarasu begonie... Pięknie to wygląda , jak są kwiaty wokół tarasu. W zeszłym roku miałam aksamitki, ale były za wysokie i o mało nóg nie połamaliśmy, jak trzeba było przez nie skakać. W tym roku planuję lobelię. Już ją posiałam. A Ty swoje begonie będziesz kupować , czy rozmnażasz sobie jakoś sama ?
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
EwaG 08:00, 14 lut 2014


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Ayna napisał(a)
Selly, właśnie czekam na książkę. Uniwersytet Jagieloński wydał (tłumaczoną z japońskiego) następującą pozycję: Sakuteiki - zapiski o zakładaniu ogrodów, dotyczy ona bodajże dwóch słynnych ogrodów, ich opis i znaczenie.
Albo przebrnę przez ten poradnik i poukładam sobie w głowie, albo będę miała jeszcze większe wątpliwości, czy w ogóle dam radę. Jeśli nie, to wyluzuję i zrobię ogród z nutą orientu


No nie wiem. To nie jest książka poradnik. Na pewno dużo dowiesz się o historii ogrodów w Japonii w określonej epoce.
Jako poradnik polecam naprawdę świetną dla początkujących książkę
Ogród japoński
Elżbieta Guzikowska-Konopińska
Muszę poczytać Twój wątek od początku, bo tematyka ogrodów japońskich bardzo mnie interesuje. Szczególnie od strony filozoficznej.
Acha jest jeszcze taka książka beletrystyczna Ogród wieczornych mgieł. Znakomicie wprowadza na właściwe tory myślenia o ogrodzie japońskim.
Pozdrawiam

____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
iwonaal 15:02, 14 lut 2014


Dołączył: 26 paź 2012
Posty: 3905
Walenty pozdrawia
____________________
Zakochana w ogrodach
Ayna 22:13, 19 lut 2014


Dołączył: 21 sie 2012
Posty: 179
EwaG napisał(a)


No nie wiem. To nie jest książka poradnik. Na pewno dużo dowiesz się o historii ogrodów w Japonii w określonej epoce.
Jako poradnik polecam naprawdę świetną dla początkujących książkę
Ogród japoński
Elżbieta Guzikowska-Konopińska
Muszę poczytać Twój wątek od początku, bo tematyka ogrodów japońskich bardzo mnie interesuje. Szczególnie od strony filozoficznej.
Acha jest jeszcze taka książka beletrystyczna Ogród wieczornych mgieł. Znakomicie wprowadza na właściwe tory myślenia o ogrodzie japońskim.
Pozdrawiam



Dzięki Ewo za informację o książce Elżbiety Guzikowskiej, bo nad nią też się zastanawiałam, ale nie mam możliwości przejrzenia zawartości (w księgarniach na zamówienie, a ja lubie sobie obejrzeć zanim kupię). Postaram się ją kupić przy najbliższej okazji.
Otóż przebrnęłam przez Sakuteiki i nie jest tak żle Jest spore wprowadzenie na temat ogrodów okresu Heian, które były bardziej naturalistyczne (takie jak lubię). Sakuteiki dotyczą głównie sposobu "prowadzenia" wody w ogrodzie i sposobu układania kamieni. Wszystko jest powiązane z Czterema Boskimi Opiekunami i przypisanymi im znaczeniami (pory roku, kolor, kierunek świata itp.). Rośliny są jakby mniej ważne - jest napisane, że "Z wyjątkiem drzew przypisanych Czterem Boskim Opiekunom od własnych upodobań powinno zależeć, gdzie je posadzić i jakie [wybierać] gatunki" (chodzi o rośliny).
Trochę mi to poukładało w głowie, ale z drugiej zaczynam się już zastanawiać w związku z tym nad zmianami
ha, ha, ha.... ktoś wspominał o konsekwencji?....
W każdym bądź razie muszę jeszcze pogłówkować nad planem. Mam wzloty i upadki jeśli chodzi o wenę twórczą. Upadki głównie biorą się z braku wiedzy i doświadczenia ogrodniczego...

Beletrystykę, chętnie poczytam do poduszki
____________________
"Ogród japoński po polsku"
Ewik 13:30, 20 lut 2014


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
Trzymam kciuki,ogrody orientalne są piękne
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
Ayna 20:05, 27 lut 2014


Dołączył: 21 sie 2012
Posty: 179
Dzisiaj kupiłam 6 szt. bulw begonii - pełne białą i różową oraz odmianę Camelia i Picott (te pójdą do doniczek na taras pod balkonem), a także dwie zwisające białą i różową (te chciałabym do doniczek na front domu przy drzwiach).
Wymyśliłam sobie, że te zwisające posadziłabym razem z jasnotą Beacon Silver(o ile ją gdzieś kupię) i.... no właśnie nie wiem z czym? Brakuje mi trzeciego elementu, może jakaś niewysoka trawa?

Co prawda w klimaty japońskie to się nie bardzo wpisuje, ale na razie stoję z ogrodem, więc przynajmniej w doniczkach "poszaleję". Rośliny w doniczkach można zawsze wymienić na drugi sezon
____________________
"Ogród japoński po polsku"
Selly 07:56, 28 lut 2014


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
Ja mam jasnotę Becon Silver . Dostałam w zeszłym roku od Hanusi. Mogę ci dać sadzonkę. Nie będziesz musiała kupować
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
Ayna 09:42, 28 lut 2014


Dołączył: 21 sie 2012
Posty: 179
OOO dzieęki Selly, bardzo się przyda. Daj znać jak będziesz dzielić
____________________
"Ogród japoński po polsku"
Selly 10:10, 28 lut 2014


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
Mogę podzielić choćby dziś...
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies