Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » "Ogród japoński po polsku"

Pokaż wątki Pokaż posty

"Ogród japoński po polsku"

Selly 10:57, 10 lip 2013


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
Witam,
ostatnio nie mogłam bywać na Ogrodowisku. Ale już wróciłam i podziwiam Twoje plany oraz zakupy.
Miłego Dnia !
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
hanka_andrus 15:24, 10 lip 2013


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Przypominam o niedzielnym spotkaniu, godz. 12-ta. Pozdrawiam
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
agata_chrosc... 19:28, 25 paź 2013


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Cześć.
Pewnie trochę w próżnię, bo zdaje się, że przestałaś pojawiać się na Ogrodowisku, ale gdybyś przypadkiem wpadła to niniejszym składam gratulacje za odwagę. Zdaje sie, że nie ma równie trudnego przedsięwzięcia jak ogród japoński, nawet po polsku. Bardzo jestem ciekawa jak Ci to wyjdzie. Tym bardziej, że sama zrobiłam mały japoński zakątek u siebie i wiem, że łatwe to nie było i jestem pod wielkim wrażeniem tego stylu i związanej z nim filozofii. Do tego stopnia, że planuję podróż do Japonii, ale to na pewno nie prędko.
Z tego co przeczytałam u Ciebie, to wiem tylko, że wisteria jak najbardziej pasuje do japońskich ogrodów. Tu masz link do holenderskiej strony: http://www.entoshof.nl/planten.html
Ponadto - klon shirasawy faktycznie absolutnie nie na słońce - sama jednego o mało nie usmażyłam, ale do tego jest to bardzo wolno rosnąca odmiana i aby osiągnął rozmiary drzewa trzeba 20 lat. Ale moze masz aż tyle cierpliwości. zamiast niego pomyśl może o miłorzębie - tez japoński i wybarwia sie pięknie. Ponadto umiarkowanie polecam karmnik ościsty - szybko traci urok, a u mnie upodobały go sobie ptaki i wydziobują dziury po prostu. zamiast niego chcę posadzić zielonego konwalnika.
Na koniec - mały fragment mojej japońszczyzny. Może Cię zachęci. Pozdrawiam
____________________
ogród w Holandi
Madzenka 17:32, 10 lis 2013


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Witam i ciekawa jestem planów dot. Japonskiego Ogrodu po polsku
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Ayna 15:22, 25 sty 2014


Dołączył: 21 sie 2012
Posty: 179
Na Ogrodowisku jestem, ciągle oglądam Wasze ogrody i ciągle szukam inspiracji. Zmieniam, kombinuję, poprawiam i ciągle nie mam pewności, że to już wersja ostateczna
Ostatnio "przymierzyłam" do swojego planu ogrodu schemat roślin posadzonych triadami z książki na temat ogrodów japońskich i wyszło mi coś takiego:


To oczywiście tylko szkielet ogrodu.
1 - klon palmowy Atropurpureum / klon palmowy Bloodgood dorast. do 4-5 m wys.
2 - magnolie tzw. "osiem małych dziewczynek" dorastają max do 3 m wys.
3 - sosna czarna Geant de suisse dorasta do 4 m wys.
5 - choina kanadyjska Ammarland dorasta do 4 m wys.
6 - klon palmowy Sangokaku dorasta do 5-7 m wys. ma czerwone gałęzie
7 - wiśnia Kiku-Shidare (płacząca)
8 - klon palmowy Shirasawana.
Aha ten zielony pasek to żywopłot formowany z choiny kanadyjskiej
Triada w skład której wchodzi wiśnia jest niekompletna, bo nie wiem co posadzić (może cisy?).
Jakby ktoś miał jakieś propozycje to zapraszam do "burzy mózgów".
____________________
"Ogród japoński po polsku"
Ayna 15:26, 25 sty 2014


Dołączył: 21 sie 2012
Posty: 179
Koniec stycznia, a ja ciągle jestem w proszku z planem ogrodu
____________________
"Ogród japoński po polsku"
Selly 20:30, 25 sty 2014


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
Ech! To planowanie . Trudna sprawa. A ogrody japońskie to już w ogóle " wyższa pólka".

Czy " posadzone triadami" tzn posadzone po 3 sztuki?
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
Ayna 21:49, 25 sty 2014


Dołączył: 21 sie 2012
Posty: 179
Tak Selly sadzenie triadami to po 3 sztuki. W ogóle w ogrodach japońskich rośliny sadzone są w ilościach nieparzystych i najlepiej asymetrycznie. Dla mnie to właśnie stanowi trudność. Jednakże ja preferuję nasadzenia nieformowane i naturalistyczne, a nie "pod sznurek", ale lubię oglądać takie ogrody.
____________________
"Ogród japoński po polsku"
elzbieta_g 12:47, 28 sty 2014


Dołączył: 18 wrz 2013
Posty: 4785
Witaj! podglądam Twoje plany, mi też bardzo podoba się japoński, ale samemu naprawdę trudno go stworzyć, pozostaje mi tylko oglądać i marzyć
____________________
Ela-Ogród Eli, / Wizytówka
Selly 20:47, 28 sty 2014


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
Ponieważ to w okolicach Koszalina..... to liczę na to, że może efekt Twoich zimowych przemyśleń zobaczę nie tylko na ekranie komputera Mi też baaaardzo się podobają ogrody japońskie, ale sama nie mam odwagi na takie ambicje. Jedyny japoński akcent w moim ogrodzie, to azalie japońskie i klon.
Dlatego bardzo ci kibicuję w Twoich planach ogrodowych
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies