Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » "Ogród japoński po polsku"

Pokaż wątki Pokaż posty

"Ogród japoński po polsku"

Gosiniak 16:20, 06 paź 2015


Dołączył: 06 gru 2012
Posty: 4885
Wpadam do Ciebie od Jana, zainspirował mnie tytuł wątku, bo ja też tworzę namiastkę japońszczyzny w zakątku ogrodu. Śmiałam się jak czytałam o mostku, który doradzałaś Janowi, bo ja też inspirowałam się ogrodem z czerwonym mostkiem. Będę czekać na twoją realizację ogrodowych planów, bo japońskie przyciąga mnie jak magnes
____________________
Gosia - igiełkowy ogródeczek - wizytówka
bql3 22:36, 17 paź 2015


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 1274
witam,

zapraszam do siebie - wrzuciłem kolejne fotki

pozdrawiam
Jan
____________________
Chashitsu - herbaciarnia japońska,ogród trójkątny
paula23 15:50, 06 lis 2015


Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 1011
A ja tu już wczoraj byłam ale coś tu tak cicho że nie wiedziałam czy jeszcze tu jesteś Jak tam plany? Bo ja chyba dojrzewam do decyzji o konkretnym stylu ogrodu, póki co sadziłam to co mi się podobało ale teraz mam całą zimę na przemyślenia orientowałaś się jakie roślin pasują do ogrodu japońskiego a jakie kategorycznie nie pasują? Bo muszę się z tego podszkolić.
____________________
Paula Moje trudne początki
Ayna 21:15, 14 lis 2015


Dołączył: 21 sie 2012
Posty: 179
Mam mały dylemat z podjazdem. Mianowicie zanim wyremontowano drogę i zrobiono chodnik, to osoby przyjeżdżające do nas samochodem parkowały na poboczu przed domem. Obecnie mam chodnik i zrobiony wjazd na posesję na wprost garażu. Niestety jest mały problem z parkowaniem "gościnnych" samochodów. Z jednej strony nie chciałabym mieć zbyt mocno wybrukowanego terenu, ale z drugiej strony muszę zrobić dodatkowe miejsce/a parkingowe.
____________________
"Ogród japoński po polsku"
Ayna 21:31, 14 lis 2015


Dołączył: 21 sie 2012
Posty: 179


Wrysowałam projekt eM na papier milimetrowy (1cm=1m) i zaznaczyłam na czerwono samochody. W tym projekcie jest miejsce na dwa dodatkowe samochody (przed samym gankiem i z boku garażu). Wiem, że ten kształt ma niewiele wspólnego ze stylem japońskim, ale muszę wypracować jakiś kompromis.
____________________
"Ogród japoński po polsku"
Ayna 21:57, 14 lis 2015


Dołączył: 21 sie 2012
Posty: 179
Zastanawiam, się czy warto powiększyć brukowaną powierzchnię. eM twierdzi, że sytuacje kiedy mamy więcej gości (więcej samochodów do parkowania) jest tylko kilka w roku i dla tych kilku dni szkoda miejsca na parkingi. Nie wiem....
____________________
"Ogród japoński po polsku"
waldek727 04:54, 15 lis 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Ayna napisał(a)
Właśnie obejrzałam odcinek Mai w ogrodzie dotyczący ogrodu japońskiego w Janowicach... no i oniemiałam.....

Zarówno w Polsce jak i w Europie nie ma ogrodów japońskich.
Realizowane przedsięwzięcia są inspiracją projektantów i stanowią jedynie niepełne odwzorowanie tychże ogrodów.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Toszka 14:43, 15 lis 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Waldek, ty to zawsze potrafisz odebrać wiatr spod skrzydeł

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
waldek727 02:58, 16 lis 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Ty Toszko też nieraz potrafisz nieźle pierdyknąć pięścią w stół.
Czy po to, żeby kogoś przestraszyć?
Nie!
Po to, żeby Jegomościa obudzić, aby przejrzał delikatnie na oczy.

To, że staram się zwalczać na forum przeznaczonym dla ogrodników, a nie dla majsterkowiczów slogany wymyślone przez komercyjnych zdzierców nie oznacza wcale, iż odbieram komuś wiatr spod skrzydeł. Wręcz przeciwnie. Staram się stwarzać młodym adeptom sztuki ogrodniczej warunki do pomyślnych lotów.

Czy w TV lub na okładce jakiejś kolorowej gazetki hasło ,,Ogrody wzorowane na ogrodach japońskich" zahuczy komuś mocno w uszach? Chyba nie. Lepiej posłużyć się nieprawdą i powiedzieć lub napisać ,,Ogrody japońskie". Prawda, że lepiej to brzmi? No i kasiorki od razu jakby więcej.
Tylko w takim razie, co robi pod bramą ogrodu w Janowicach skulony w pół, i obwieszony pięcioma aparatami rodowity Japończyk?
Przypuszczam, że albo śmieje się do rozpuku, albo roni łzy tak jak ten Niemiec co to sprzedawał Polakowi niebity samochód za bezcen.
Czy telewizja zachęci miliony właścicieli przydomowych ogrodów do oglądania programu pt. ,,Ogrody minimalistyczne"? Wątpię.
W takim razie panowie od PR wcisną nam przed oczy napis: ,,Ogrody nowoczesne". Hurrraaaaaaaaa!
Ale zaraz, zaraz. Ogrody nowoczesne, jak sama nazwa wskazuje schodzą z desek architektów krajobrazu w ówczesnych latach uwzględniając już przy tym myśl, technologię i założenia XXI wieku, a ogrody minimalistyczne są dzieckiem XVIII wiecznych ogrodów francuskich. Wobec tego gdzie ta ich nowoczesność ja się pytam. Już wiem. Znowu ją ktoś zawinął w papierki NBP.
To, że ogród jest harmonijnie zaprojektowany, nie czyni go automatycznie ogrodem nowoczesnym.

Annie, należy tylko przyklasnąć za to, że potrafiła nazwać swój wątek po imieniu, nie wprowadzając przy tym nikogo w niepotrzebne poszukiwania tu ogrodów japońskich które możemy tylko podziwiać na Honsiu, Sikoku, Kiusiu, Hokkaido i innych mniejszych wysepkach położonych pod japońskim słońcem.

____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Ayna 08:43, 16 lis 2015


Dołączył: 21 sie 2012
Posty: 179
Waldek, mam cztery książki dotyczące ogrodów japońskich i wcale nie czuję się przez to mądrzejsza. Przede wszystkim brakuje mi doświadczenia. Mało tego - zdałam sobie sprawę, że stworzenie takiego ogrodu przeze mnie, to może być "porwanie się z motyką na słońce". Niemniej bardzo lubię tego rodzaju ogrody, harmonię i spokój. Ja po prostu wypoczywam w takich klimatach, dlatego też spróbuję stworzyć coś takiego u siebie. Czas pokaże czy mi się uda...
____________________
"Ogród japoński po polsku"
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies