Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mirkowy ogród (początki)

Pokaż wątki Pokaż posty

Mirkowy ogród (początki)

Mirka 20:40, 06 gru 2018


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324
malgorzata_szewczyk napisał(a)
Nie szkodzi bez nazwy też piękny
Gosiu
____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
Toszka 20:53, 06 gru 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
sylwia_slomczewska napisał(a)

Do tej pory jetem w szoku po obejrzeniu filmików
tyle lat w nieświadomości.....czy jak piszecie o cięciu serbów to właśnie takie cięcie na myśli macie???
Ja się jeszcze tak zastanawiam, ponieważ "choinki" w ogrodach nie sadzimy do wycinki świątecznej tylko dla ozdoby ogrodu, jak takie drzewko będzie wyglądało docelowo, czyli w momencie kiedy dół był cięty i formowany, a osiągnęło wysokość przy której taka pielęgnacja jest już niemożliwa, dół będzie gęsty, a góra ażurowa?

Wiedziałam, że to pytanie padnie...cha,cha,cha

Sylwio, istnieje coś takiego jak linia horyzontu, która zawsze jest na wysokości oczu. Rzadko kto zadziera głowę i z zadartą ogród ogląda. A ogród to przecież zabawa optyką - oddalanie optyczne (lub przybliżanie) nasadzeniami, sterowanie odległością kolorem, wielkością liści, bryłą, a nawet fakturą. Już wyjasniam do czego zmierzam...
Jesli świerki od młodości są cięte i uszczykiwane mają środkowe przyrosty, a przewodnik jest skracany to po latach uzyskamy gęsty dół, a góra na bieżąco wyrastająca długo nie będzie szersza. Tym bardziej jeśli posadzony jest szpaler to i tak w przyszłości stykający się sąsiad z sąsiadem ma ograniczony rozrost.
Jednak to poczatkowe strzyżenie może bardzo zaowocować w przypadku potrzeby ścięcia drzew z wysokości. Świerk nie straci na proporcji, a i obciete kikuty nie będą tak razić dzięki harmonijnemu dołowi utworzonemu właśnie cięciem.

Swojego świerka zaczęłam formować jak już miał ze dwadzieścia lat. Był "dziurawy", nieproporcjonalny, wściekle szeroki. Najpierw wycięłam gałązki środkowe na rozwidleniu. Cięłam ostrożnie i zachowawczo, bo wprawy nie miałam. Pewnego roku zrobiłam mocne, głębokie cięcie i w efekcie straszne badyle sterczały. Ale był to zamierzony efekt - musi być gorzej, by było lepiej Po dwóch latach doszłam do wprawy cięcia i obecnie w fazie młodych przyrostów tnę nożycami elektrycznymi. Niczym ów pan maczetą
Trzeba po prostu oswoić się z cięciem. A po każdym cięciu obserwować roślinę i wyciągać wnioski,
Na prawdę, cięcie świerków, jodeł, tuj i cisów to nie jest wielka filozofia. Odrobina fantazji, odwagi i pooooszło
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Rosa 21:11, 06 gru 2018


Dołączył: 30 gru 2016
Posty: 1341
taaaa jakbym miała takiego pana w zasięgu ręki to też bym sadziła świerki

Mirka 21:56, 06 gru 2018


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324
Aktualnie u mnie biało.
____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
Anabell 22:25, 06 gru 2018


Dołączył: 28 sie 2012
Posty: 4962
Ja tak jak Toszka dochodziłam do cięcia, teraz wszystko z sekatorem bez bólu przechodzi. Zawsze doświadczenie czyni mistrza.

Mirko, ja mam wszystko z serii Roca, jedna starsza łazienka i druga nowa. a mam cersanitu umywalkę w gospodarczym pomieszczeniu i to już gatunkowo dużo gorszy wyrób. Dużo gorzej w utrzymaniu czystości.

łazienka o tych wymiarach co podałaś, wcale nie jest taka mała, zmieścisz bidet.

Ponieważ mam od zawsze to nie wyobrażam sobie nie mieć.
Spełnia jedną rolę, ale i nogi moczyć do pediciuru, a jeszcze bardziej do mycia nóg po powrocie z ogrodu.
____________________
Hania - Żywopłotki cisowe
Alicja169 22:29, 06 gru 2018


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
A propos tych chłopców z szabelką - czy wiadomo gdzie takiego można wynająć?
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
Toszka 22:34, 06 gru 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
u mnie też biało. Dobrze, że wczoraj zdążyłam cisa posadzić i buksy przesadzić. Dziś jeszcze podlałam, a teraz biało w ogrodzie
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
anka_ 22:39, 06 gru 2018


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
ha, ha, ha... czyli Mikołaj nie tylko u mnie sypnął śniegiem...
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Mirka 22:41, 06 gru 2018


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324
Alicja169 napisał(a)
A propos tych chłopców z szabelką - czy wiadomo gdzie takiego można wynająć?
Ja nie wiem
____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
Mirka 22:42, 06 gru 2018


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324
anka_ napisał(a)
ha, ha, ha... czyli Mikołaj nie tylko u mnie sypnął śniegiem...
Tak Aniu pada śnieg. Oby święta były białe
____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies