Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Problemy z tujami

Pokaż wątki Pokaż posty

Problemy z tujami

mixer99 13:01, 17 maj 2014

Dołączył: 23 lis 2013
Posty: 22
Gardenarium napisał(a)
Jeśli były teraz sadzone, to albo miały za słabe korzenie w stosunku do obfitej i bujnej części zielonej, albo mają za mokro, albo miały za sucho po posadzeniu.

Odgrzeb i zobacz jak stosunki wodne wyglądają?

Jeśli już rosły a tylko teraz się takie robią, to albo za sucho, albo za mokro. Choroby grzybowe to nie jest to co mogło załatwić Twoje tuje.
Ewentualnie mata przeciw chwastom, jeśli jest.

Czy jest mata przeciw chwastom i kiedy tuje były sadzone i co z nimi robiłeś? Jak je pielęgnowałeś, A m oże po posadzeniu nawozu nasypałeś ponad miarę i tym samym załatwiłeś je na amen

Przeanalizuj i odpowiedz na powyższe pytania.


Wiec tuje byly sadzone we wrzesniu 2013 i wtedy nic z nimi nie robilem procz podlewania.W tym roku podsypalwm je nawozem yara mila .Byc moze pod niektore poszla za duza dawka?Sypalem na oko po dwie lyzki pod jedna tuje.Widzac brak efektow podsypalwm rowniez nawoz agrecol na brazowienie a po jakims czasie magiczna sila substrala.Zaznaczam jednak,ze kolor zaczynal zmieniac sie przed tymi zabiegami.Mata na chwasty jest dopiero od dwoch tygodni a kolor zmiany w tujach zachodza odmpofzatku wiosny.
____________________
mixer99 16:09, 20 maj 2014

Dołączył: 23 lis 2013
Posty: 22




Tak wygladaja korzenie jednej z tych brazowiejacych tuj.
____________________
jarek_cz 21:58, 23 maj 2014

Dołączył: 23 maj 2014
Posty: 2
Witam,
Mam problem z tujkami, sadzone 6 tygodni temu. Sadzonki kupiłem u sadownika, przekopałem pas ziemi, położyłem agrowłókninę czarną, posadziłem tujki z dodatkiem ziemi do iglaków i zasypałem korą-zrębką.
Tujki zbrązowiały od dołu, ale igły które były przykryte korą na samym spodzie pozostały intensywnie zielone, dołączam zdjęcie na którym to widać.

Jaka przyczyna jest najbardziej prawdopodobna? Z 30 tujek 4 sztuki nie zbrązowiały.
Proszę o pomoc.
Pwl 06:38, 24 maj 2014


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
mixer99 napisał(a)


Tak wygladaja korzenie jednej z tych brazowiejacych tuj.


Widać, że thuje były kopane z gruntu, mają w bardzo dużym stopniu uszkodzone korzenie. Istnieje niepisana zasada że nie nawozi się iglaków w pierwszym roku po posadzeniu chyba że były z doniczki i mamy pewność, że im nie zaszkodzimy. Na drugi raz lepiej kupić droższe w doniczce, cena idzie w tym przypadku za jakością.
____________________
paweł
paulina 19:39, 06 cze 2014

Dołączył: 06 cze 2014
Posty: 1
witam , od miesiąca jestem posiadaczką działki. Ziemia nie uprawiana przynajmniej od 10 lat , gliniasta, długo utrzymuje wilgoć. Na całosci placu rosnie mnóstwo skrzypu i małe grzybki. Zakladam wiec, ze ma odczyn kwaśny i iglaki powinny się w niej dobrze czuć. Ale AD REM-dostalam od sąsiada 10 tujek brabant , które wyglądają (niestety ) jak na zdjęciu uzytkownika jarek. Tuje są dośc wysokie, mają około 160cm. Posadziłam je miesiąc temu i regularnie po posadzeniu podlewałam . Nie nawoziłam , bo korzenie były mocno uszkodzone (okopane łopata dookoła). W niektórych miejscach tuje są łyse i maja slabe gałązki. Widzę , ze sie przyjęły-puszczaja sporo mlodych pędów, jednak zdecydowanie przważają te brazowiejące . Czy przycinac tuje wg zalecen-tzn teraz (czy usunąć tylko chore, brazowe cześci drzewek?)? czy podsypywać je korą (przy takim rodzaju ziemi). Bardzo chcialabym je trochę uratować i zagęścić...
Gardenarium 17:04, 08 cze 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
jarek_cz napisał(a)
Witam,
Mam problem z tujkami, sadzone 6 tygodni temu. Sadzonki kupiłem u sadownika, przekopałem pas ziemi, położyłem agrowłókninę czarną, posadziłem tujki z dodatkiem ziemi do iglaków i zasypałem korą-zrębką.
Tujki zbrązowiały od dołu, ale igły które były przykryte korą na samym spodzie pozostały intensywnie zielone, dołączam zdjęcie na którym to widać.

Jaka przyczyna jest najbardziej prawdopodobna? Z 30 tujek 4 sztuki nie zbrązowiały.
Proszę o pomoc.


Mata szmata jest prawdopodobną przyczyną, zalanie, za mokro, gnicie korzeni, za mała bryła korzeniowa, opieńkowa zgnilizna korzeni.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:06, 08 cze 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
paulina napisał(a)
witam , od miesiąca jestem posiadaczką działki. Ziemia nie uprawiana przynajmniej od 10 lat , gliniasta, długo utrzymuje wilgoć. Na całosci placu rosnie mnóstwo skrzypu i małe grzybki. Zakladam wiec, ze ma odczyn kwaśny i iglaki powinny się w niej dobrze czuć. Ale AD REM-dostalam od sąsiada 10 tujek brabant , które wyglądają (niestety ) jak na zdjęciu uzytkownika jarek. Tuje są dośc wysokie, mają około 160cm. Posadziłam je miesiąc temu i regularnie po posadzeniu podlewałam . Nie nawoziłam , bo korzenie były mocno uszkodzone (okopane łopata dookoła). W niektórych miejscach tuje są łyse i maja slabe gałązki. Widzę , ze sie przyjęły-puszczaja sporo mlodych pędów, jednak zdecydowanie przważają te brazowiejące . Czy przycinac tuje wg zalecen-tzn teraz (czy usunąć tylko chore, brazowe cześci drzewek?)? czy podsypywać je korą (przy takim rodzaju ziemi). Bardzo chcialabym je trochę uratować i zagęścić...


Poczyścić z chorych, brązowych i dbać o właściwą wilgotność, nie za sucho , nie za mokro.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jarek_cz 22:07, 08 cze 2014

Dołączył: 23 maj 2014
Posty: 2
Gardenarium napisał(a)


Mata szmata jest prawdopodobną przyczyną, zalanie, za mokro, gnicie korzeni, za mała bryła korzeniowa, opieńkowa zgnilizna korzeni.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom


Czy w tym przypadku przyczyną moze być równierz świeża kora podsypana pod iglaki, mieszanka z drzew iglastych i liściastych taka prosto ze zrębu?
Gardenarium 17:26, 19 cze 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie, bo kora była izolowana przez szmatę położoną na ziemi. Nie miała styczności z glebą. Błąd ogrodnika i nieznajomość tematu jest przyczyną zamierania twoich żywotników.

Albo może jeszcze na dokładkę nasypałeś nawozu w granulkach za dużo? Leżał i palił tuje?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Lacki80 19:16, 26 cze 2014


Dołączył: 10 kwi 2014
Posty: 75
Pani Danusiu, tak jak planowalam dokonalam paru zmian przy moich thujach.
-Kore wzielam i przenioslam na rabaty;
-Jestem w trakcie robienia kanty angielskiej w trawniku przy thujach,czesc juz mam gotowa

Tam gdzie jestem gotowa podsypalam dobra ziemia
-Zrobilismy system automatycznego nawadniania;
Tak jak od roku nic nam nie rosly tak teraz w ciagu 3tyg (od zmian ),widac je zaczynaja rosnac.
Tutaj zdjecie

No ciesze sie jak male dziecko
____________________
Pozdrawiam :) Izabela
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies