Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Problemy z tujami

Pokaż wątki Pokaż posty

Problemy z tujami

Mazan 12:12, 24 maj 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Piotraudi

Wiosna. Rośliny intensywnie rosną, ale przeszkodą są ciasne doniczki, korzenie nie mają szans na prawidłowe funkcjonowanie. Ponadto tuje mają płaski i luźny system korzeniowy, doniczka przeszkadza i powoli uśmierca roślinę. Samo podlewanie jest tylko namiastką, a korzenie /końcówki/ powinny być jasne, nie - jak na fotce - przypominające kolorem kilkuletnie.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
piotraudi 12:41, 24 maj 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
no tak ale to samo jest w tujach już wsadzonych gdzie nie uwiera ich doniczka
wiec przyczyna musi być co innego
Mazan 14:26, 24 maj 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Piotraudi

Przecież w poprzednim poście napisałem dlaczego tak się dzieje. Korzenie, które nie mają już włośników, przedwcześnie zestarzałe, nie funkcjonują i nie zaopatrują rośliny w to, co potrzebne. Takie sytuacje nagminnie się powtarzają przy zakupach, a na mnie spada wina, że niewłaściwie rozpoznaję i to podwójnie: niedbałość sprzedającego "byle upchnąć" i kupującego najczęściej nie znającego się dobrze na problemach dotyczących tematu.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
piotraudi 15:05, 24 maj 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
ok to teraz co powinienem zrobić jak już sa przesadzone w ziemie z wymieszana ziemią do iglaków podlewam je co 2 dzień ok godz 20 nie wiem czy nawoz z azotem ich jeszcze bardziej nie oslabi
Mazan 20:16, 24 maj 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Piotraudi

Uparcie forsujecie tezę, że wiosną tylko azot. Chory system korzeniowy należy ratować łatwo przyswajalnym nawozem fosforowym i podczas każdego przesadzania - nieważne: rozsady czy rośliny większej - następuje uszkodzenie korzeni. Do regeneracji niezbędny jest nawóz fosforowy szybkodziałający, a takim jest superfosfat, a dawka w dołek jest dawką startową. Bez zregenerowania korzeni można sobie 'odpuścić' przesadzanie roślin.
Ziemia do iglaków, a których iglaków? Iglaki - zależnie od gatunku - mają różne wymagania siedliskowe i nie można tego uogólniać. Na Forum dużo na takie tematy pisze Toszka.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
piotraudi 21:27, 24 maj 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Wiem ze superfosfat miesza się z ziemia i dopiero sadzi ale tak jak juz wsadzilem tuje mogę posypać wokół nich troszkę tego nawozu aby podczas podlewania woda go rozpuscila?tylko pytanie ile należy go dać aby pomoc a nie zaszkodzić?kolejne pytanie jezeli kozenie sa uszkodzone nie pomógł by nawóz z magnezem?
piotraudi 21:27, 24 maj 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Wiem ze superfosfat miesza się z ziemia i dopiero sadzi ale tak jak juz wsadzilem tuje mogę posypać wokół nich troszkę tego nawozu aby podczas podlewania woda go rozpuscila?tylko pytanie ile należy go dać aby pomoc a nie zaszkodzić?kolejne pytanie jezeli kozenie sa uszkodzone nie pomógł by nawóz z magnezem?
piotraudi 23:56, 27 maj 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
No i właśnie jak zada się pytanie to cisza do tego trzeba uważać na superfosfat ponieważ bardzo łatwo można zniszczyć tuje
Tuja74 17:41, 29 maj 2017

Dołączył: 20 sie 2015
Posty: 44
Witam,

Moje tuje mają już 3 lata, w tym roku zaobserwowałem takie brązowienie.
Co to może być i czym to leczyć?
____________________
Daga 23:01, 29 maj 2017

Dołączył: 25 maj 2017
Posty: 1
Witam, mam problem z tujami brabant, które posadziłam w kwietniu. Sadzonki były szkółkowane z odkrytym systemem korzeniowym. Podlewałam je codziennie wieczorem. Problemy zaczęły się prawdopodobnie po kwietniowym śniegu . Niektóre straciły jasnozieloną barwę i zrobiły się szarawe. Niektórym zaczęły zasychać dolne gałązki a innym sam wierzchołek. Tym co wyglądają najlepiej i mają ładną zieloną barwę dolne gałązki lekko się wykręcają i od spodu gałązki widać jasno pomarańczowy kolor który na wierzchu gałązki jest nadal zielony.Proszę o pomoc.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies