Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Problemy z tujami

Pokaż wątki Pokaż posty

Problemy z tujami

kropka2003 09:29, 26 sie 2017

Dołączył: 15 maj 2017
Posty: 7
Witam,
Proszę o pomoc z moimi tujami. dwa tygodnie temu zauważyłam że coś sie z nimi dzieje. Gałązki zaczynają się robić pomarańczowo-rude. Po pierwsze wyjęłam agrowłókninę (poczytałam wcześniej forum) Popryskałam je Ridomilem Gold i podlałam aliette, myślałam że coś z korzeniami, że mają za mokro, ponieważ jak wyjmowałam agrowłókninę miały dużo wilgoci, co się z nimi dzieje? Czy mam je jeszcze czymś potraktować? Sadzone były pod koniec marca (kupione ze szkółki) i bardzo ładnie się przyjęły i zaczęły rosnąć. Nie dawałam żadnego nawozu tylko podlewałam.

piotraudi 21:38, 26 sie 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Kolego a dlaczego odrazu aliette oraz ile tego dales???
Rafik 10:08, 27 sie 2017

Dołączył: 27 lip 2017
Posty: 5
Patrycja_P napisał(a)


Witam nawozów azotowych najlepiej używać wiosną koło czerwca po przymrozkach. Jeśli rośliny zostały przenawożone nie można im dawać kolejnego nawozu bo tylko pogorszy to sytuacje. Nawóz też mógł być źle podany tzn. jeśli są to granulki najlepiej obsypać wokół każdej rośliny w rozsądniej odległości od pnia, aby rośliny nie przypalić nawozem.


Witam Cię Patrycjo nawozu używałem pod koniec maja w granulacie....sypałem na nie przy pinu tylko starałem się naokoło żeby nie popalić rośliny. Sęk w tym ze przyjęły dużą dawkę azotu i przez to mają wiotkie czubki I ogólnie mały wiaterek powoduje że mocno się kołyszą. Czym mogę je wzmocnić żeby przetrwały zimę śnieg zalegających może je połamać czy same do siebie dojdą i nic nie robić?
kropka2003 15:55, 27 sie 2017

Dołączył: 15 maj 2017
Posty: 7
piotraudi napisał(a)
Kolego a dlaczego odrazu aliette oraz ile tego dales???


jestem koleżanką
dlatego, że żółkły igły, a one miały pod korą bardzo mokro, więc pomyślałam że to może być fytoftoroza. Aliette stosuje się też zapobiegawczo, przed chorobami grzybowymi, dałam po dwa litry pod każdą (10g/ 10 litrów wody), myślisz że jeszcze im zaszkodziłam
Mazan 19:58, 27 sie 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
kropka2003

Powiem otwarcie: przedobrzyłaś z wodą i trwało to dość długo. Być może że z systemu korzeniowego zostały tylko resztki. U iglaków wszystkie objawy występują z opóźnieniem i to co widać teraz było jakieś 3 tygodnie temu, a nadmiar wilgoci i spowodowane tym niedotlenienie postępuje dalej.

Przede wszystkim należy osuszyć/zdrenować podłoże odprowadzając wodę, gdyż nawet Aliette tu nie pomoże.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
piotraudi 21:08, 27 sie 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
z tego co sie orientuje aliette stosuje sie 0,2% czyli 2 ml na 1litr wody i wychodzi ok 1,5l na drzewko
jak zołkną można także dać siarczan magnezu stężenie 2%

ja mam podobne zmartwienie tylko ,ze do konca nie wiadomo co za chorubsko kabatina,fytoftoroza jest u mnie i czy ratować drzewka czy zainfekowane wykopywać
środki oraz ich stężenia po cześci mam od kolegi Mazan oraz to co wyczytałem
kropka2003 20:01, 28 sie 2017

Dołączył: 15 maj 2017
Posty: 7
Mazan napisał(a)
kropka2003

Powiem otwarcie: przedobrzyłaś z wodą i trwało to dość długo. Być może że z systemu korzeniowego zostały tylko resztki. U iglaków wszystkie objawy występują z opóźnieniem i to co widać teraz było jakieś 3 tygodnie temu, a nadmiar wilgoci i spowodowane tym niedotlenienie postępuje dalej.

Przede wszystkim należy osuszyć/zdrenować podłoże odprowadzając wodę, gdyż nawet Aliette tu nie pomoże.


Pozdrawiam


Tylko, że ja podlewałam je tylko raz w tygodniu w kwietniu i w maju. Poźniej już wcale, bo u nas dość dużo podało, co drugi dzień, cały czerwiec i lipiec. Akurat jak wyjmowałam tę agrowłókninę to było krótko po deszczu i pod nią było mokro. Dzisiaj odkryłam korę i stwierdziłam, że większość z drzewek ma korzenie na wierzchu, było je widać, ale to różnie niektóre wyglądają dobrze i miały korzenie na wierzchu i te co źle też miały... mam je przysypać ziemią? Jak je wkopywałam to były całe przykryte. Ziemia jest wilgotna, ale nie stoi tam woda...
Krzysiek1973 10:09, 01 wrz 2017

Dołączył: 13 cze 2013
Posty: 107
Zerknijcie na jedną z moich tuji, trochę zaczyna mnie niepokoić. Ta dziura na dole jest po wycięciu jednej z odnóg. Zrobiła się cała brązowa to wyciąłem.



Jak zadziałać aby uratować to drzewko?
____________________
Krzysiek
piotraudi 13:49, 01 wrz 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
nie mam pijecia co z tymi tujami choroba postępuje mimo pprysku atak.1ml na litr oprysku topsin takze w takiej samej proporcji jeszcze myslecz aliette by pomogło co ro za choroba bo jest kilka typów?? Te przyrosty u góry pędów to normalne zjawisko
Pawo509 18:36, 03 wrz 2017

Dołączył: 02 wrz 2017
Posty: 9
Witam,

Jedna z moich tuj (sadzone w kwietniu tego roku) zaczyna nabierać innej barwy niż pozostałe:




Czy to objaw jakiejś choroby? W tym jednym miejscu jest soczewka gliny więc miejsce to jest bardziej wilgotne niż inne (w wykopanym dołku potrafiła stać woda). Czy to może być przyczyna czy też współodpowiedzialna może być agrotkanina po która jest pod korą (ale problem dotyczy tylko tej jednej tuji, setka pozostałych również z agrotkaniną wygląda ok)?

Dziękuję z góry za odpowiedź.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies