Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Grubej dyni zmagania z naturą

Pokaż wątki Pokaż posty

Grubej dyni zmagania z naturą

gruba_dynia 13:29, 01 paź 2012


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 493
Witajcie.
Tak jak większość, najpierw czytałam Ogrodowisko po cichu W końcu postanowiłam zarejestrować się i napisać pierwszy post. Fotki ogrodu wrzucę poźniej, muszę przekopać domowe archiwum i wykonać kilka aktualnych. W każdym razie, rozpoczęcie wątku z pewnością zmobilizuje mnie do działania.
Z końcem 2011r. przeprowadziliśmy sie do domu z ogródkiem... a faktycznie do domu w trakcie budowy postawionym na uroczym ugorze Przeprowadziliśmy sie to znaczy ja +mąż +córka. W chwili obecnej dom nadal nie jest skończony, a ogród przeszedł lekką metamorfozę z placu budowy do trawnika. Większość prac robimy sami i choć efekty może niewielkie, to satysfakcja ogromna. Jak to zwykle bywa budżet zweryfikował plany ale jestem pozytywnie nastawiona na przyszłość. Pracujemy zawodowo, ale każdą wolną chwilę poświęcamy na prace przydomowe. Jednak w związku z ograniczonym czasem założyliśmy, że tworzenie ogrodu to praca na lata

A teraz kilka szczegółów. Cała działka ma ok 700m2. Dom jest dość nowoczesny - jest to odbicie lustrzane projektu amber 2. Jest to dom z dachem dwuspadowym, przeszkolnym salonem i kuchnią, dużym odkrytym tarasem. Tak jak pisałam nie jest skończony ale zamierzamy trzymać się planu, tak więc szary dach, biała elewacja +fragmenty z klinieru w kolorze żółtobeżowym. Taras będzie drewniany, a kostka brukowa szara. Wnętrze domu jest minimalistyczne i jasne - biel, szarość, beż. Zarówno styl domu jak i nasze upodobania wyznaczają charakter przyszłego ogrodu. Zatem marzy mi się ogród nowoczesny, minimalistyczny, geometryczny. Z natury jestem poukładana i pedantyczna, potrzebuję ogrodu wizualnie uporządkowanego, jakiejś symetrii, prostych form... co nie znaczy że nudnych
Obejrzałam wszystkie nowoczesne ogrody tu na forum i jestem zachwycona. Mam nadzieję że z pomocą Was wszystich tutaj, uda mi się stworzyć coś równie pięknego u siebie

Stan obecny to trawnik na całości działki, dwie rabatki i trochę niekoniecznie przemyślanych nasadzeń drzewostanu
Wejście do domu i garażu to zachód. Wzdłuż północnej granicy działki jest kwaśna rabatka owocowa nr1: borówki + maliny (pojawią się na dniach), dalej 2 orzechy włoskie, dalej szpaler świerków pospolitych (sadzonki dostaliśmy za makulaturę, więc musieliśmy gdzieś je zasadzić )
Po stronie południowej, przy domu rabatka nr2: winogrona, mające osłaniać nieco jadalnię, dwa jałowce płożące, i rządek juk.
Na działce rośnie jeszcze kilka maleńkich drzewek posadzonych generalnie na obrzeżach "a niech sobie rosną" .
Postaram się szybko wrzucić fotki i plan działki. Założyłam że jesień i zimę poświęcę na przemyślenie i wykonanie projektu żeby wiosną 2013 zająć się ogrodem nieco bardziej profesjonalnie
Podstawowe problemy:
1. masakrycznie słaba ziemia. lepszą sypię tylko tu gdzie coś sadzę.. Jest tu troche piasku i trochę gliny i trochę pobudowlanych resztek wszystkiego
2. działka ma minimalne nachylenie. Na górce jest piasek, na dole przy domu glina. W efekcie trawa rośnie nierównomiernie, na piasku wysycha.
3. obecnie nie mam ani płotu, ani bruku, więc trudno wytyczyć precyzyjne granice nasadzeń

Wszystko tymczasem, ciąg dalszy nastąpi, trzymajcie za mnie kciuki
____________________
grubej_dyni zmagania z naturą
malkul 14:41, 01 paź 2012


Dołączył: 07 wrz 2011
Posty: 21702
Cześć, witam się u Ciebie i czekam na rozwój sytuacji. Jak przeczytałam zdanie :
"Wnętrze domu jest minimalistyczne i jasne - biel, szarość, beż. Zarówno styl domu jak i nasze upodobania wyznaczają charakter przyszłego ogrodu. Zatem marzy mi się ogród nowoczesny, minimalistyczny, geometryczny. Z natury jestem poukładana i pedantyczna, potrzebuję ogrodu wizualnie uporządkowanego, jakiejś symetrii, prostych form... co nie znaczy że nudnych"
to postanowiłam że przycupnę tu na dłużej, bo to również moje klimaty.
Pozdrawiam serdecznie
Gosia
____________________
Gosia - Ogród tworzę nowoczesny***Wizytówka - Ogród nowoczesny kokoszki
baraga1904 14:49, 01 paź 2012


Dołączył: 22 lip 2010
Posty: 6854
...witam serdecznie na forum...
..intrygujący tytuł wątka..
Kondzio 17:05, 01 paź 2012


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 18070
Witam czekam na fotki
____________________
kondziowy ogród cz I, Kondziowy ogród cz II
mira 17:57, 01 paź 2012


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
witaj!

haha tytuł wątku w moim stylu, nowoczesny ogród nie bardzo, ale za to bardzo lubię oglądać wypielęgnowane po ostatni listeczek - przeciności się przyciągają

pozdrawiam i czekam na zdjęcia :
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
wiunia 23:19, 05 paź 2012


Dołączył: 21 wrz 2012
Posty: 4422
Witaj na ogrodowisku !
____________________
Ukojenie dla zmysłów.....taki ma być mój ogródek
gruba_dynia 17:41, 07 paź 2012


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 493
Hej hej.
Zrobiłam porządki na dysku więc wrzucam fotki.

Maj 2011
Tamtego lata zajęliśmy się wykończeniem domu. Z ogrodem nie robiliśmy nic. Nie moge znaleźć jednej fotki, na której jest założona przez nas w rogu działki "szkółka"... szkoda. Posadziliśy tam "drzewa" otrzymane w akcji nadleśnictwa - drzewo za makulaturę. Wyglądała żałośnie. Kilkanaście świerków, dwie brzozy, kasztan, klon. Były to cienkie patyczki,bez oznak życia ale daliśmy im szansę.
____________________
grubej_dyni zmagania z naturą
gruba_dynia 18:20, 07 paź 2012


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 493
Wprowadziliśmy się w sylwestra 2011. Nie mogłam już doczekać się wiosny. Pod koniec marca 2012 ochoczo zabraliśmy się do pracy na naszym ugorze. Teren wyrównała nam maszyna, ale cała reszta to już nasza ciężka praca. Kopane, grabienie, wyrywanie chwastów, wybieranie kamieni. Nie stosowaliśmy chemii na chwasty i nie nawieźliśmy dobrej ziemi - to chyba błąd, tak sądzę teraz.
Dzika łąka weszła w stadium przejściowe - pustynia Ups, sorry widać wschodzącą trawkę.

Kwiecień 2012







a tu posadzone rzędem świerki makulaturowe - przeżyły w szkółce Ledwie widoczne wprawdzie, ale awansowały do rangi żywopłotu
____________________
grubej_dyni zmagania z naturą
Mirka 18:23, 07 paź 2012


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324
Witaj czekamy na więcej
____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
gruba_dynia 18:25, 07 paź 2012


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 493
Naczelna ogrodniczka we własnej osobie


A tu ukryta między kamieniami mini sosenka. Samosiejka znalezina podczas przekopywania ogrodu. Ta wyższa sosna nie przyjęła się, wyschła.
____________________
grubej_dyni zmagania z naturą
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies