Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Skarpa w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Skarpa w ogrodzie

blackstork 10:22, 11 cze 2014


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Przeczytałem wątek od początku i nie znalazłem rozwiązania, które by mi odpowiadało. Mój problem polega na tym, że podjazd utworzył skarpę,która schodzi do poziomu ogrodu, ale w bliskiej odległości od tej skarpy jakieś 2-3 metry zaraz pojawia się ogrodzenie.

Przy zakładaniu trawnika również posiałem na niej trawę.Oczywiście myślałem, że jej utrzymanie będzie łatwe, niestety takie nie jest - trudno się kosi taką skarpę, nie mówiąc o tym, że przy krawędzi nie da się dobrze ściąć.
Co skomponowałoby się dobrze z ogrodzeniem i skarpą? Myślałem o tym by posadzić jakieś iglaki a wzdłuż ogrodzenia świerki serbskie, ale to nie za mało miejsca i czy świerki nie będą zachodzić na skarpę?
____________________
Wojtek - Ogród etapami
Gardenarium 17:22, 11 cze 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Świerki będą za duże i za szerokie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 14:58, 12 cze 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Widziałem rozwiązanie podobnej skarpy po budowie domu. Właściciel porobił segmenty z resztek budowlanych lekko poziomując i przemiennie rabata kwiatowa, przecinkiem - minitrawniczek. Prawdę mówiąc nie wiem jak to teraz funkcjonuje.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 17:35, 12 cze 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wypoziomuj nieco trawnik i zrób murek z kostki na pograniczu rabaty i trawnika, wytracisz nieco róznicę poziomów.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gosiacz22 12:58, 07 lip 2015


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
Witam,
Mam nadzieję że troszkę mi pomożecie. Chodzi o zagospodarowanie niewielkiej skarpy wokół tarasu. Skarpa usytuowana jest od zachodu 7 m i południa 11 m do tego wchodzą jeszcze schody więc do zagospodarowania zostaje troszkę mniej. Na chwilę obecną nie korzystamy z tarasu w upalne dni bo jest tam "patelnia". Najlepiej byłoby go oslonic tylko czym?Pomożecie? Wiem że jeszcze musimy nasypac więcej ziemi bo teraz jest stanowczo za mało.Pozdrawiam.

Od strony południowo zachodniej.



Od strony południowej


Od zachodu.

P.S. Tak wiem trawa nam troszkę przyschła
____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
Sebek 12:52, 08 sie 2015


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Gosiu - przejrzyj cały wątek, inspiracji znajdziesz tu mnóstwo Ja bym pomyślał na Twoim miejscu o posadzeniu drzewm które ten taras zacienią. Jak nie chcesz tu drzew to koniecznie pomyśl o pergoli, zwłaszcza, że to strona południowa i przy takiej pogodzie jaką mamy aktualnie na tarasie pewnie nikt nie siedzi
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
gosiacz22 13:59, 08 sie 2015


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
Myślę jednak nad zamontowaniem dwóch markiz bo to mi da najszybciej cień oraz na założeniu krat na rogu i puszczeniu pnaczy. Żeby osłonić resztę tarasu od ciekawskich oczu chciałabym posadzic jakieś może tuje albo inne drzewka ktore utworza szczelny parawan a przed nimi coś płożącego. Wiem że jest tu dużo inspiracji ale z uwagi na fakt posiadania małego bobasa czasu brak na wnikliwe przeglądanie forum Sebek może coś zaproponujesz z pnączy i z drzewek? ☺
____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
Sebek 17:04, 08 sie 2015


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Idąc Twoim tropem na kratki najlepszy byłby bluszcz - a żeby przełamać jego monotonną zieleń wpuść pomiędzy jeszcze ze dwa powojniki
Co do żywotników dobrym zastępcą będzie cis, o wiele bardziej szlachetny i łatwiejszy do utrzymania w ryzach.

Innym rozwiązaniem może być zbudowanie gabionu wokół tarasu - tak by nie przytłoczył z drugiej strony, a dał uczucie intymności. Wydaje mi się, że gdyby miał od strony tarasu 70-80 cm plus nasadzenia w środku byłoby idealnie
Chodzi mi o mniej więcej taką donicę
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/e3/55/ec/e355ec87bd7e85fedf60273b4d2f0bb1.jpg

Oczywiście wypełniona byłaby kamieniem i zimozielonymi roślinami - np. iglaki i do tego jakieś byliny z trawami

____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
gosiacz22 19:33, 20 sie 2015


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
A jaką dokładnie odmiane cisa proponujesz?
____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
Gardenarium 19:00, 21 sie 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Odmiana Hilli na ten przykład, Fastigiata Aurea Wojtek.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies