Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Fitoremediacja czyli biorekultywacja i nie tylko

Pokaż wątki Pokaż posty

Fitoremediacja czyli biorekultywacja i nie tylko

Mazan 15:40, 28 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Adela

Do RT tak, ale do OW i PW odpowiednim jest mydło magnezowe. To mydło jest w płynie, sprzedawane w aplikatorach.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Adela 18:16, 28 cze 2018


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Mazan napisał(a)
Adela

Do RT tak, ale do OW i PW odpowiednim jest mydło magnezowe. To mydło jest w płynie, sprzedawane w aplikatorach.


Pozdrawiam


Dzięki. Domyślałamsię, że coś schrzaniłam (przepraszam ) Użyłam raz do OW i zalepiłam dyszę. Mydło jakby ścięło się.
Pozdrowienia
____________________
Ela - Moja ostoja
frezja 19:47, 28 cze 2018


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Mazan napisał(a)
Adela

Do RT tak, ale do OW i PW odpowiednim jest mydło magnezowe. To mydło jest w płynie, sprzedawane w aplikatorach.


Pozdrawiam


Do PW nie ??
____________________
Ewa - Ogrodowy song
frezja 21:09, 04 lip 2018


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Mazanie, zrezygnowałam z OW i pora na PW. Właśnie stoi wymieszany roztwór i mam ochotę dodać - do uprzednio przygotowanej cieczy użytkowej - kilka kropli zwykłego mydła.( Wiem, że piszesz o potasowym, ale nie mam jeszcze).
Jak pomyślę, że mam gotować pół litra krochmalu i potem i tak go nie zużyję to odechciewa mi się tej zabawy. Bo jednak chyba nie ma możliwości przechowania..jest ciepło. Jeżeli już to było, to wybacz, ale nie doczytałam.

Wiem, że stronę wcześniej pytałam; wolę mieć jasność, aby nie zrobić krzywdy moim roślinom.
____________________
Ewa - Ogrodowy song
Mazan 07:34, 05 lip 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ewo, potasowe czyli szare. Mydła zapachowe /toaletowe/ są mydłami sodowymi, a mydło w płynie - magnezowe.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
frezja 08:45, 05 lip 2018


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Mazan napisał(a)
Ewo, potasowe czyli szare. Mydła zapachowe /toaletowe/ są mydłami sodowymi, a mydło w płynie - magnezowe.



Pozdrawiam
Bardzo dziękuję. Muszę jednak szare zakupić. Ile tego dodać ? to mają być mydliny ?
____________________
Ewa - Ogrodowy song
Mazan 09:09, 05 lip 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ewo, to mają być mydliny. 2 g/ 1l otrzymasz 2% mydełko jako adiuwant.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
frezja 09:36, 05 lip 2018


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Mazan napisał(a)
Ewo, to mają być mydliny. 2 g/ 1l otrzymasz 2% mydełko jako adiuwant.


Zrobiłam już krochmal i mam nadzieję, że czegoś nie popsuję. Dziękuję za rady.
____________________
Ewa - Ogrodowy song
Adela 14:53, 08 lip 2018


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Walerku,
Mam nieco większy problem, z którym sama sobie nie poradzę, a dotyczy warzywnika.

Jest nieduży 24m kw., uprawiam tam zieleninę, fasolkę, ogórki do kiszenia.
Na jego skraju, na podporach opartych o domek narzędziowy rośnie winorośl Arkadia.
Problem mój polega na tym, że już drugi rok z rzędu, nie będę miała ani winogron (pomimo, że owoców multum), ani ogórków. Pierwsze deszcze po fali upałów pobudziły do życia mączniaki, które w oczach niszczą wszystko. Innych warzyw nie ruszają.
Opryski wykonywane RT i OW a także PW były nie tak częste jak powinny, ale były. W tym roku wdrażam się dopiero. Żadnej chemii nie stosowałam. Nawożę, stosuję płodozmian.
Czy posadzenie winorośli w obrębie warzywnika było błędem?

Jestem gotowa zrezygnować z uprawy warzyw szczególnie podatnych na mączniaka, ale czy uchroni to winorośl?
Myślałam już o pozostawieniu warzywnika odłogiem w przyszłym roku.
Walerku, co powinnam zrobić, aby nie dać szansy mączniakowi a cieszyć się swoimi zbiorami.

Będę wdzieczna za poradę
Pozdrawiam
____________________
Ela - Moja ostoja
Mazan 09:25, 09 lip 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Adela

Teraz nic nie zrobisz oprócz usuwania porażonych liści i gron. Wiosną opryski winorośli.
Sadzenie winorośli błędem nie było, ale błąd tkwi w braku systematyczności. Jeszcze powinnaś dorzucić do już wymienionych oprysków wywar z krwawnika. Jeżeli jest to mączniak prawdziwy powinnaś użyć roztworu sody oczyszczonej i częściej sięgać po Biosept i Bioczos. Mączniaki pokazują się w swojej 'krasie' dopiero pod koniec czerwca, a do tego czasu profilaktyka może zapobiec masowemu pojawieniu się choroby.
Rezygnować nie trzeba z żadnych upraw, należy tylko pilnować systematyczności zabiegów.


Pozdrawiam,
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies