Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Działka prawie w Borach Tucholskich

Pokaż wątki Pokaż posty

Działka prawie w Borach Tucholskich

ZbigniewG 08:25, 23 lut 2021


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8903


wiąz czeka na kolejne postrzyżyny


daglezje Glauca Pendula i Graceful Grace



buk Purpurea Pendula - widać które gałęzie są do eksmisji dla zachowania fit sylwetki (4-5szt na gładko przy pniu)

myślałem że bez podpórek już nie będzie szedł do góry a jednak coś mu się unosi
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Wiaan 09:22, 02 mar 2021


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5180
Zbyszku podpowiedz proszę kiedy powinnam przyciąć katalpy, czy druga połowa marca będzie ok? Mam szczepione na pniu i drugie pytanie czy mogę je dość radykalnie przyciąć, jedne rosną u mnie 4 rok, inne trzeci.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
ZbigniewG 13:46, 03 mar 2021


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8903
Wiaan spokojnie możesz teraz lub później, katalpa startuje bardzo późno więc możesz poczekać aż ruszą pąki - istotne przy radykalnym cięciu.
Swoje ciąłem bardzo drastycznie a może jeszcze bardziej
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Wiaan 12:41, 04 mar 2021


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5180
Zbyszku dziękuję będę przesadzać o metr cztery sztuki, mam nadzieję że przeżyją.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
ZbigniewG 18:43, 05 mar 2021


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8903
do przesadzenia możesz przyciąć jeszcze mocniej (wskazane )

____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
ZbigniewG 17:01, 06 mar 2021


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8903
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Adela 15:37, 07 mar 2021


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Witaj Zbyszku,
Za Twoją radą, dość mocno przycięłam w ubiegłym roku swoją szczepioną katalpę mocno uszkodzoną przez wichury (może nie aż tak jak na zdjęciu powyżej) A ta przez cały sezon odwdzięczyła mi się niesamowitą ilością metrowych przyrostów. Szybko wypełniła wyłamane wnętrze korony. Teraz przynajmniej 1/3 ich wycięłam, żeby przerzedzić koronę. Mam pytanie - czy pozostałe skrócić o połowę? Boję się, że duża korona znowu będzie narażona na ew. uszkodzenie.
Serdecznie pozdrawiam
Elżbieta
____________________
Ela - Moja ostoja
ZbigniewG 08:27, 08 mar 2021


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8903
Ela to co widać na zdjęciu i tak zostało jeszcze skrócone lub wycięte na gładko a nowe pędy tez podlegają redukcji. Ważne żeby struktura korony nie składała się z kilku długich rozłożystych konarów (żagli) bo wówczas katastrofa jest pewna.
Odpowiednia ilość krótkich grubych gałęzi wyrastających pod szerokim katem z pnia i na nich dłuższe cieńsze przyrosty które zawsze możesz wycinać lub skracać wg uznania i potrzeb to gwarancja bezpieczeństwa
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Adela 11:40, 08 mar 2021


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Zbyszku, dzięki
Ponieważ już raz 2lata temu pokazywałeś zdjęcie tak mocno przyciętej katalpy, to czy mam rozumieć, że corocznie pozbawiasz ją rocznych przyrostów?
____________________
Ela - Moja ostoja
ZbigniewG 15:27, 08 mar 2021


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8903
Ostatnie 3 lata mocno ciąłem dla nadania kształtu, w tym roku wybranym (nowym) pozwolę wyrosnąć na 1-1,5m
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies