Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Warzywniki w skrzyniach, pojemnikach

Pokaż wątki Pokaż posty

Warzywniki w skrzyniach, pojemnikach

gabriela_kra... 20:08, 22 lut 2014


Dołączył: 18 lut 2013
Posty: 655
Witajcie,

ktoś gdzieś w wątku u "Magda70" pytał o koszt desek potrzebnych do wykonania takich skrzyń jakie posiada Magda70, ja dziś po wizycie w tartaku, ponieważ nie było na stanie akurat całości desek, zamówiłam na za tydzień deski na skrzynie do warzywnika wymiarów jak u wspomnianej Magdy czyli 1,5 na 2,5 na 60cm,grubość deski 2,5 cm za cenę 470zł - za materiał na 5 skrzyń.

Mam natomiast pytanie do "Szefowej" o ziemię przerobioną z MPO, nazywa się TORHUM, poniżej wkleję kilka słów o niej:

"...Surowcem do produkcji środka poprawiającego właściwości gleby „TORHUM” jest mieszanka odpadów z zieleni miejskiej (rozdrobnione liście, gałęzie i trawa) oraz pozyskiwane podczas selektywnej zbiórki odpady ulegające biodegradacji.

Środek poprawiający właściwości gleby „TORHUM” jest przeznaczony do rekultywacji gruntów, w celu przywrócenia im pierwotnej wartości użytkowej. „TORHUM” stanowi cenne źródło materii organicznej, zwiększa zawartość próchnicy w glebie, a tym samym retencję wody, poprawia jej strukturę i zdolność zatrzymywania składników pokarmowych. Ponadto „TORHUM” dostarcza roślinom azotu, fosforu, potasu oraz wapnia i magnezu naturalnego pochodzenia, niezbędnych do ich prawidłowego wzrostu...."

Mam w planach kolejne skrzynie i trawnik w tym roku,czy mogę wykorzystać opisaną powyżej ziemię?

____________________
Gabisiowy ogród...początki...
Mazan 20:52, 22 lut 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Spróbuję 'w zastępstwie' wyjaśnić. TORHUM to kompost trochę "wzmocniony" mikroelementami dlatego proponuję sprawdzić zawartość składników - podawane są w mg/litr podłoża oraz jego odczyn. Mam do czynienia z nietrafnie dobranymi podłożami - najczęściej z nadmiarem składników - a to wpływa na dalszy wzrost i rozwój roślin, szcególnie siewek i rozsady. Niedobory można zawsze uzupełnić we własnym zakresie, natomiast nadmiar zawsze skutkuje negatywnie. O tym traktują wątki o chorobach roślin. Wykorzystać możesz pod część roślin napewno po sprawdzeniu j.w.


Pozdrawiam,

Mazan - Walerek
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 10:20, 23 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja bym raczej "szła" we własny kompost. Zwłaszcza, że chodzi o żywność.

W początkach swojej działalności korzystałam z kompostów produkowanych w sposób przemysłowy i na działkę "zjeżdżały" tony kompostu ale były w nim różne "domieszki" a konkretnie śmieci, a więc np. szczoteczki do zębów, szkło... tego być nie powinno, ale wiadomo, zbierając skoszoną trawę z miejskich skwerków nikt nie martwi się o wyjmowanie butelek, wtedy szły na przemiał.

Ze zgrozą wspominam szukanie szkieł i ich wybieranie w nowo założonych trawnikach i rabatach. Chodzi o bezpieczeństwo. Teraz kompostu miejskiego nie kupuję.

U Ciebie chodzi o ekologię i zdrowie własne. Tym bardziej odradzam do warzywnika. To już lepiej kupuj krowiaki inne organiczne podłoża w workach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gabriela_kra... 12:53, 23 lut 2014


Dołączył: 18 lut 2013
Posty: 655


O warzywniku pomyslałam raczej na dno to dać,ale nie byłam przekonana, natomiast mój eM uparł się,aby zamówić to na trwanik i nijak nie potrafię mu tego wybić z głowy. Wiem,że mamy wielką połać do zrobienia i masa dobrej ziemi potrzebna,bo u nas piach,ale momentami się zastanawiam czy nie wyszło by na to samo,gdyby kupić trawnik w rolkach...ale nie o tym jest ten wątek.

Co do układania warstw w skrzyniach: nazbierałam gałązek na dno, tata mi wczoraj przywiózł przyczepę dwuletniego obornika krowiego,więc na pewno pójdzie do skrzyń,a czytałam,że dajecie też w warstwy do skrzyń darń.Tyle,że moja to taka z jakimś zielskiem upartym,czy też może być?

Jak się w zeszłym roku zrobiło skrzynie na 30cm,to byłam mądra i wypełniłam ziemią,bo co to za koszt,a teraz jak mam mieć 60cm w ilości 5 sztuk,to już muszę pokombinować.
____________________
Gabisiowy ogród...początki...
Gardenarium 14:29, 23 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Darń z chwastami wieloletnimi lepiej nie dawać bo powyrastają w warzywach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gabriela_kra... 16:32, 23 lut 2014


Dołączył: 18 lut 2013
Posty: 655
Gardenarium napisał(a)
Darń z chwastami wieloletnimi lepiej nie dawać bo powyrastają w warzywach.


Tego właśnie się obawiałam, dziekuję.
____________________
Gabisiowy ogród...początki...
Mirella 12:06, 25 lut 2014


Dołączył: 24 sty 2014
Posty: 4088
Moi mili a czy może być do skrzyń obornik który leży od jesieni zeszłego roku?
____________________
Co się stało kwiatom...czemu zwiędły dziś... Storczyki
KasiaS 12:42, 01 mar 2014


Dołączył: 18 lut 2014
Posty: 9
Witam

Codziennie przeglądam forum..i zachorowałam na tzn.podwyższone grządki
Dziś czekam na dostawę podkładów kolejowych...i biorę sie za robotę już nie mogę sie doczekac
____________________
Gardenarium 14:39, 01 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Podkłady kolejowe do warzywnika są zabronione, bo wydzielają toksyczne substancje.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KasiaS 18:33, 01 mar 2014


Dołączył: 18 lut 2014
Posty: 9
No właśnie poczytałam i mam problemik..trudno wykorzystam je na inne płotki
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies