Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Warzywniki w skrzyniach, pojemnikach

Pokaż wątki Pokaż posty

Warzywniki w skrzyniach, pojemnikach

madziq 09:47, 09 mar 2017

Dołączył: 19 lut 2017
Posty: 15
Dziękuję za wcześniejsze odpowiedzi.
Chcę wysiać pomidory do mini szklarni. Mam odmianę wysoką (Adonis) i niską (Babinicz). W skrzynce z pomidorami chcę dosiać cebulkę i zieloną pietruszkę.
No i teraz pytanie Skrzynia ma 120x60cm. Ile sadzonek pomidorów w niej umieścić? (pytanie kluczowe, bo nie wiem ile mam ich posiać)
mira 00:11, 10 mar 2017


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Z tego co doczytałam to najlepiej co 80 cm.Taki rozstaw też.

pozdrawiam
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
evvk 08:50, 10 mar 2017

Dołączył: 18 paź 2016
Posty: 4
Ja za to wyczytałam że rzędy powinny być od 70 - 120 a w rzędzie co 40-60.
Natomiast odmiany karłowate 60x40 lub 50x35.
Dodatkowo pamiętam, że w jakiejś starej książce pisało, że mniejsza rozstawa roślin powoduje zwiększenie plonów z jednostki powierzchni ale wzrost ten nie jest proporcjonalny do liczby posadzonych roślin. W przybliżeniu dwukrotne zagęszczenie roślin daje mniej więcej 50% wyższy plon z tej samej powierzchni.
Myślę że ta informacja ci się przyda bo powierzchnię masz ograniczoną a pewnie chcesz jak najwięcej krzaczków wsadzić .
Ja będę miała w tym roku moją pierwszą donice 160 na 100 i też się zastanawiam co i jak upchać aczkolwiek pomidory chyba obok w gruncie posadzę
krynia9 15:53, 14 mar 2017


Dołączył: 14 mar 2017
Posty: 6
Witam
Jestem tu nowa i zielona jeśli chodzi o uprawę warzyw. Zawsze mówiłam, że nigdy grządek mieć nie będę,a zasada mówi, że nigdy nie mów nigdy.
Smak,zapach warzyw w czasie wiosenno-letnim jest bezcenny a już z własnej działki to już niebo w gębie
Bardzo podobały mi się grządki w skrzyniach i oglądam je w sieci i tu i tam mam i ja.Wszystko naszykowane , warzywa kupione tylko mam obawy co gdzie zasiać.Proszę o pomoc dobrą radą w których skrzyniach co siać i sadzić .Kupione mam :
-marchew-cebula-czosnek-ogórki-koper-pietruszka-szpinak-szczypior-sałata rzymska-roszponka-sałata krucha-sałata mix-ziemiaki-cukinia-fasolka zółta niska

Ziemniaki i cukinia będą w innym miejscu nie w skrzyniach !A ogórki chciałabym aby pięły się po sznurkach pionowo i zamocować ja do siatki.Fotki były robione w pochmurny dzień i telefonem przepraszam
krynia9 15:57, 14 mar 2017


Dołączył: 14 mar 2017
Posty: 6
Jak dodać zdjęcie? Bo wczytało mi się, ale nie ma?
Wojciech77 23:14, 23 mar 2017


Dołączył: 23 mar 2017
Posty: 5
Szanowni Forumowicze

Zafascynowały mnie Wasze ogrody warzywne w skrzyniach. Do tego stopnia że i ja zapragnąłem taki posiąść .
Plan wygląda następująco:

Wielkości i zestawienie budulca:
3x deska tarasowa (145 x 3 = ok. 450mm), skręcana z legarami i wzmacniana kątownikiem narożach:

Darń usunięta, działka przekopana.

Deski dotarły – teraz malowanie (Tikkurila Valtti Complete).



W sobotę jest plan skręcać

I tu pojawiają się pytania:
1. Czy dać siatkę na całym warzywniaku przeciw kretom?
2. Czy izolować ściany skrzyń np. styrodurem XPS? (gdzieś doczytałem że zapobiega to przemarzaniu roślin).
3. Czy dolna warstwa z kartonów / gazet ma sens? Znalazłem taką propozycję warstw w skrzyni.
agnieszka_m 06:38, 24 mar 2017


Dołączył: 17 lip 2014
Posty: 6017
Jeśli masz taką możliwość daj siatkę na całości
ja dałam tylko pod skrzynie i miedzy skrzyniami w kamyczkach mi krecik ryje ryje
____________________
Mój mały ogródeczek :).
mira 08:27, 24 mar 2017


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Kartony na spód są dobre bo wyhamują rozwój chwastów choć warstwa ziemi będzie dość pokaźna więc też zrobi swoje.Ponadto zwabisz dżdżownice do skrzyni które będą spulchniały glebę - to tak napisałam na wyczucie a nie z jakiejś mega wiedzy.

W skrzyniach nie ma co się martwić o przemarzanie roślin bo i tak je sadzisz w na całej powierzchni skrzyni więc jesli nadejdą chłody trzeba skrzynie nakryć agro jeśli już tam coś posadzisz.

W skrzyniach problem jest taki nad którym trzeba zapanować - ziemia wysycha szybciej niż w gruncie więc trzeba podlewać.

pozdrawiam
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Wojciech77 09:51, 24 mar 2017


Dołączył: 23 mar 2017
Posty: 5
Dzięki agnieszka_m za podpowiedź.
Z siatką tak zrobię, faktycznie kretowiska na ścieżce słabo wyglądają
Wojciech77 10:02, 24 mar 2017


Dołączył: 23 mar 2017
Posty: 5
mira napisał(a)
Kartony na spód są dobre bo wyhamują rozwój chwastów choć warstwa ziemi będzie dość pokaźna więc też zrobi swoje.Ponadto zwabisz dżdżownice do skrzyni które będą spulchniały glebę - to tak napisałam na wyczucie a nie z jakiejś mega wiedzy.

W skrzyniach nie ma co się martwić o przemarzanie roślin bo i tak je sadzisz w na całej powierzchni skrzyni więc jesli nadejdą chłody trzeba skrzynie nakryć agro jeśli już tam coś posadzisz.

W skrzyniach problem jest taki nad którym trzeba zapanować - ziemia wysycha szybciej niż w gruncie więc trzeba podlewać.

pozdrawiam

Bardzo dziękuję.
Taka podpowiedź bardzo mnie cieszy, bo montaż XPS nie uśmiechał mi się
No i nie be z kozery jest oszczędność (ok. 1,5m3 XPS)
Pozdrawiam.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies