Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

popcorn 10:48, 10 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
sosenka napisał(a)
Witam, jestem nowa na forum, właśnie kupiliśmy działkę z chłopakiem. Na wiosnę zamierzamy ruszyć z budową, poradzcie czy warto przed budową zaczac walkę z chwastami, myslalam raczej o recznym systematycznym plewieniu niz osrodkach typu roundap (chcialabym uniknac chemi w ogrodzie) i zalozeniu trawnika.


witaj, nie, nie warto. Chyba ze dzialka bardzo duza i uda sie - skutecznie - zniwelowac teren i odgrodzic czesc, zeby nie byla deptana przez robotnikow i zajezdzana maszynami. Czy jest juz ogrodzona? Przed ogrodzeniem tym bardziej nie warto niczego robic. Jak bedzie ogrodzenie, fundamenty i mury zaczna sie piac, mozna pomyslec o sadzeniu zywoplotu z tylu i po bokach - ale to tylko jesli dzialka jest spora a wszystkie instalacje juz doprowadzone do domu. Z reszta najlepiej poczekac na "po tynkach". powodzenia!
____________________
Mój nowy ogródek
Fabiola 11:40, 11 sie 2014


Dołączył: 16 lip 2014
Posty: 73
sosenka napisał(a)
Witam, jestem nowa na forum, właśnie kupiliśmy działkę z chłopakiem. Na wiosnę zamierzamy ruszyć z budową, poradzcie czy warto przed budową zaczac walkę z chwastami, myslalam raczej o recznym systematycznym plewieniu niz osrodkach typu roundap (chcialabym uniknac chemi w ogrodzie) i zalozeniu trawnika.


Zaorać, posiać poplon , żeby wzbogacić ziemie , zniwelować teren i odgrodzić go od Fachowców budowlanych - nie pozwól im jeździć po całej działce bo później nic nie będzie chciało ci rosnąć.
Ja tak miałam, teraz nie mogę wbić całego szpadla w ziemie bo jest tak ubita.
Nawet płóg nie chciał się wbić.
____________________
Pozdrawiam Fabiola.
ada14 22:19, 11 sie 2014

Dołączył: 21 maj 2012
Posty: 19
Danusiu a te pomarańczowe i czerwone piękności to co to za cudeńka?

Przed zakupem roślin sprawdź dokładnie jej wymagania:
- stanowisko- słońce, cień, półcień,
- rodzaj gleby- kwaśna czy zasadowa,
- maksymalny rozrost rośliny- z czasem może się okazać, że roślinki mają za mało miejsce i trzeba przeorganizować rabatę,
- czas kwitnienia- może się okazać, że cała rabata kwitnie o jednakowej porze, a potem jest "pusto".
To kilka takich moich uwag, niestety wynikających z wcześniej popełnionych błędów przeze mnie. Ale jak mówią- ucz się na błędach...
A_gawa 13:40, 14 sie 2014


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
W jaki sposób ustalać w jakiej odległości sadzić od siebie rośliny? Kilka wskazówek już tu znalazłam, ale czym ogólnie się kierować?
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
popcorn 13:45, 14 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
A_gawa napisał(a)
W jaki sposób ustalać w jakiej odległości sadzić od siebie rośliny? Kilka wskazówek już tu znalazłam, ale czym ogólnie się kierować?


Sprawdzasz docelowe rozmiary rośliny i sadzisz w odpowiedniej odległości od domu/płotu,innych roślin. Chyba że będziesz przycinać, lub przesadzać, wtedy mogą być gęściej, nawet dużo gęściej. Jeśli sadzisz daleko od siebie pojawia się problem z zagospodarowaniem pustego miejsca... więc ja przesadzam i przesadzam oczywiście byliny, z krzewami i drzewami gorzej...

pozdrawiam!
____________________
Mój nowy ogródek
domi_dusza 09:31, 28 sie 2014

Dołączył: 28 sie 2014
Posty: 4
Zgadzam się z popcarol, aczkolwiek myślę, że odległości w dużej mierze zależne są od rodzaju rośliny i od tego jakie rozmiary może ona osiągnać potem Kiedyś widziałam w interencie program w którym można było zrobić amatorską wizualkę, aczkolwiek niestety nie pamiętam jego nazwy.
monika_skibi... 11:18, 28 sie 2014

Dołączył: 19 mar 2014
Posty: 44
A_gawa napisał(a)
W jaki sposób ustalać w jakiej odległości sadzić od siebie rośliny? Kilka wskazówek już tu znalazłam, ale czym ogólnie się kierować?
a zawsze sprawdzam w internecie daną roślinę i jej wymiary, niektóre szkółki internetowe piszą docelową wielkość i rozstaw sadzenia. Robie tak aby uniknąć póżniej przesadzania a wolne miejsca obsadzam roslinami jednoroczymi lub takimi które łatwo sie wykopuje jesli ta wlaściwa roslina sie rozrośnie
ArKaMa 18:13, 06 wrz 2014

Dołączył: 02 lip 2014
Posty: 16
Ciekawy wątek - wykorzystam te informacje.
wieslaw_meller 23:43, 17 wrz 2014

Dołączył: 28 sie 2014
Posty: 4
rzeczywiście, prawdziwa skarbnica wiedzy
popcorn 11:58, 30 wrz 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Betka, to pytanie do "pojedynczych pytan" - na moje oko dosadziłabym pasek tych samych żurawek, które rosną dalej w prawo. I problem z głowy.
____________________
Mój nowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies