Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Daria 07:42, 17 paź 2019

Dołączył: 24 mar 2012
Posty: 50
Danusiu czy możesz zdradzić jakie drzewa zastosowałaś w realizacji "nowoczesnego ogrodu wodnego z rzeźbą na wodzie"?
Rozpoznałam tylko ambrowce. Prośba też o informacje czy są szczepione na innej podkładce, żeby nie były takie duże docelowo?
Gardenarium 07:50, 17 paź 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Są specjalnie prowadzone, ale odmiana grujecznika 'Gumball' jest szczepiona bo to odmiany kuliste. Ambrowce są odmianowe i rosną w formie wrzeciona (korona oczywiście) Zastosowałąm także buk Tricolor a z tyłu małe miłorzęby.

Platany Alphens Globe - kuliste, odmianowe rosnące w formie kuli, wiśnie 'Umbraculifera' - też kule. Żadne drzewo oprócz buka nie wyrośnie na wielkie, a buk akurat może wyrosnąć wielki, bo zrównoważy wielkość domu i wielkość trawnika.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Daria 17:40, 18 paź 2019

Dołączył: 24 mar 2012
Posty: 50
Dziękuję
Piękny ogród!



MartaCho 08:31, 14 lis 2019

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2093
Chciałabym wzdłuż ogrodzenia posadzić szpaler ok. pięciu- sześciu drzew. Ale niestety nie mogę się zdecydować co wybrać- teraz waham się między dębem Green Dwarf, a platanami Alpens' Globe. Bardzo ładne są też ambrowce Gumball, ale z tego co czytam na forum- bardzo wymagające i troszkę się ich boję.
Dęby są naszymi rodzimymi drzewami, ale z kolei ich korona rozrasta się tylko do 1,5m szerokości po ok. 10 latach- dlatego troszkę się obawiam efektu rzędu "lizaków" wzdłuż ogrodzenia.
Czy platany dobrze sobie u nas radzą?
Możecie mi pomóc podjąć decyzję? Plisss
____________________
Marta Ogród zacząć czas
Daria 18:44, 19 lis 2019

Dołączył: 24 mar 2012
Posty: 50
Danusiu ja ponownie z prośbą o poradę.

Na rzucie czerwonymi kółkami zaznaczyłam drzewa które mam posadzone (poniżej nr z informacją jakie to drzewa).
Czarnymi kółkami zaznaczyłam miejsca gdzie chciałabym jeszcze coś posadzić ale nie wiem jakie będą pasować i czy faktycznie powinnam tam coś sadzić.

Zastanawiam się też czy dobrze zrobiłam sadząc ambrowce slender silhouette (nr 3) w tym miejscu, czy czasem nie powinnam ich dać na front domu. Posadziłam je co 2 m.

Będę wdzięczna za pomoc, co i gdzie jeszcze posadzić.

W ogrodzie mam dużo traw (głównie rozplenice ale też imperatę, trzcinnik, turzyce) żurawki, lawende, rozchodniki, jeżówki, derenia białego ivory halo, kosodrzewinę, bukszpany cięte w kule.
Przed domem ogrodzenie chcę zrobić z cisa. Reszta ogrodzenia to thuja brabant (cięty na ekran).

1 wiśnia osobliwa umbraculifera 3 szt
2. świdośliwa wielopienna 3 szt
3. ambrowiec amerykański slender silhouette 3 szt
4. ambrowiec amerykański
5. brzoza doorenbos 3 szt
6. buk purple fountain
7. dereń Kousa Milky Way

Gardenarium 09:54, 18 gru 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Dario, to już projekt ogrodu, a na to nie mam tutaj tyle czasu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Daria 16:15, 28 gru 2019

Dołączył: 24 mar 2012
Posty: 50
dziękuję za odpowiedz Danusiu przyjdzie wiosna to zapewne coś mi przyjdzie do głowy.
Gardenarium 19:40, 28 gru 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Najpierw zaplanuj drzewa, kilka powinno być o innym kolorze liści, ale widzę - są (buki) i tylko buk. Przydałaby się śliwa wiśniowa Nigra.

Planowanie drzew to duża odpowiedzialność, na pałę nie da się zaplanować...wymaga przemysleń, co ma zasłąniać/odsłaniać, skąd będą widoczne (brak na planie zaznaczonych okien i drzwi w domu) (

Taras...może też powinien być nieco zacieniony??? wiele pytań, wymagających dłuższego pochylenia się nad tematem...

Tu nie trzeba wymyślać, tu trzeba przemyśleć czemu drzewa mają służyć??? Tło, cień czy inne cele?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Daria 21:25, 30 gru 2019

Dołączył: 24 mar 2012
Posty: 50
Dziękuję za wskazówki. Planując już posadzone drzewa starałam się tak właśnie robić, tzn. żeby były widoczne z okien/tarasu a część z nich, żeby była dodatkową zasłoną od sąsiadów (nr 1 i 2)
Ambrowce kolumnowe posadziłam żeby dawały popołudniu częściowo cień dla pergoli, która będzie za nimi (z tyłu) a jednocześnie, żeby wydzieliły z ogrodu dod. zakątek. Aktualnie ogród jest taki "pusty" ze względu na duży obszar trawy.

Zastanawiałam się też nad śliwą wiśniową Nigra ale teraz to już nie mam żadnych wątpliwości

Przesadzę ambrowce kolumnowe na przód domu (były sadzone teraz na jesień więc nie powinna im zaszkodzić zmiana miejsca wczesną wiosną). Sądzę, że 6 szt. będzie się dobrze prezentować przed domem (wzdłuż podjazu do domu i garażu). W ich miejsce posadzę śliwę wiśniową Nigra i na tym zakończę.

pozdrawiam serdecznie


justogrod 20:54, 24 sty 2020

Dołączył: 24 sty 2020
Posty: 2
Witam,

w tym roku bede zakladac ogrod, a niestety jestem totalnym laikiem. Chcialabym prosic o pomoc.
Co Panstwo polecaja na posadzenie wzdluz ogrodzenia z paneli, nie musze tam koniecznie ogradzac sie od sasiadow? Gleby gliniaste, strona poludniowa.Silne wiatry zachodnie i poludniowo-zachodnie. Ogrod z zachodu otaczaja pola.

Nie chcialabym zeby bylo jednorodnie, tylko przeplatane kilka gatunkow. Z gory dziekuje za pomoc.

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies