Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Oliskra 19:53, 06 maj 2020

Dołączył: 06 maj 2020
Posty: 5
Witajcie,

chciałam się Was poradzić - zamierzam odnowić rabatę, na której aktualnie jest misz masz. Na pewno chciałabym zostawić 3 rododendrony (jasnoróżowe/białe) i 3 piwonie jasnoróżowe (jedna duża rośnie blisko rododendrona, pozostałe 2 są na razie małe i rosną w innych miejscach rabaty) - resztę przypadkowych roślin chcę zlikwidować.

Rabata ma 5,20 m długości, na 4 m ma 1,20-30 m szerokości, a na długości 1 m z prawej strony ok. 80-100 cm szerokości(przy elewacji będzie jeszcze opaska że żwirem szeroka na 40 cm - szerokość powyżej już po odliczeniu tej opaski). Załączam zdjęcia całej rabaty i zbliżenia ich części.

Rabata jest od strony wschodnio-południowej, więc przez większość dnia jest nasłoneczniona. Oczywiście płotek oddzielający od kostki także będzie wymieniany.

Doradźcie mi proszę, co posadzić na tej rabacie, aby ładnie się zgrywało z tym, co chcę zostawić. Mam słabość do piwonii, lubię też rododendrony, ale aktualnie najbardziej podobają mi się rabaty nowoczesne (np. z trawami, szałwiami, czosnkami perowskiami itp.), ale czy da się to jakoś zgrabnie zestawić? Jeśli nie, to co byście tam radzili dosadzić? Lubię kolorystykę pastelową i biel, różne odcienie zieleni.

Przeglądam mnóstwo inspiracji, ale nie potrafię sama tego zaplanować.

Serdecznie Wam dziękuję za wszelkie wskazówki, pozdrawiam
Oliskra 19:58, 06 maj 2020

Dołączył: 06 maj 2020
Posty: 5
Zjęcia:

Ivo 07:41, 07 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
Bardzo proszę - pomóżcie mi też w Rabacie 1
Wskażcie mi kierunek z tymi pęcherznicami...
Stoję w miejscu...

https://www.ogrodowisko.pl/watek/10381-lepiej-pozno-niz-wcale-dojrzewanie-ogrodowe
____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
A_gawa 14:57, 07 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Wiem, że to niedobry czas,ale... w jaki sposób mogę przesadzić teraz róże pnące? Zalać wodą korzenie i z jak największą bryłą ziemi? Mam Pilgrima - szkoda piękności, żeby szła na zatracenie.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
malgosia_2411 23:24, 07 maj 2020


Dołączył: 06 maj 2014
Posty: 50
Dzięki A_gawa, że Ci się podoba, pierwszy raz podcinałam tuje i jest fajnie.

Co do przesadzania róż, to przesadzałam Pilgrima i przeżyła to dobrze. Tak jak piszesz, z dużą bryłą ziemi, duży dołek i dobra ziemia z kompostem no i podlewać.
Pozdrawiam
____________________
Gosia - maly delikatny ogrod
Ivo 10:34, 10 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
A śliwowiśnię (pierwszy rok w ogrodzie) mogę teraz przesadzić?
____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
Marcin89 11:13, 10 maj 2020


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2182
Ivo napisał(a)
A śliwowiśnię (pierwszy rok w ogrodzie) mogę teraz przesadzić?


Domyślam się, że drzewko jest jeszcze małe, więc w ostateczności można. Obserwuj pogodę kiedy będzie chłodniej.

Czasami po przesadzeniu warto przyciąć koronę, wtedy roślinie łatwiej jest przyjąć się (traci mniej wody przez liście), odbudowuje system korzeniowy i cześć nadziemną i jest wtedy "równowaga".

Jeśli nie musisz przesadzać to lepszym terminem będzie wrzesień, a nawet marzec lub kwiecień. Wtedy są najlepsze warunki wilgotnościowe gleby i nie ma wysokich temperatur.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
A_gawa 12:50, 10 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
malgosia_2411 napisał(a)
I jeszcze dodam ku przestrodze, że teraz nigdy bym nie wybrała tui na żywopłot. Mieszkam koło lasu a posadziłam tuje zamiast grabu czy buka.


Niestety zrobiłam to samo; ale u mnie góra piaskowa.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Ivo 14:59, 10 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
Marcin89 - dzięki, chyba jednak poczekam do jesieni. Zaplanuję rabaty i będzie czekało na nie miejsce. Teraz pogoda zbyt zmienna, a drzewko ma już ok. 2 metry.
____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
Ivo 15:01, 10 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
Piszecie o żywopłocie, a co jest dobre jako tło do roślin? Bo na zdjęciach widzę, że najczęściej jest to jakaś tuja, pewnie też dlatego, że zimozielona. A np. cis wolno rośnie.
____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies