Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

popcorn 16:30, 02 lip 2020


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
annastompor napisał(a)
Droga Pani Danusiu, nie wiem czy piszę w dobrym miejscu na korespondencje ale mam kłopot i bardzo chciałabym prosić Panią o pomoc.
Mieszkam na Warmii w okolicy Olsztyna- gleba w ogrodzie licha- sam piach jak z piaskownicy. Rośliny w pobliżu to głównie sosny, świerki brzozy ... las..
W związku z tym zdecydowałam o likwidacji trawnika z którego nic nie będzie i chce założyc dużą rabatę na środku tzw: dolnego fragmentu działki.Teren jest pochyly w stronę wschodnią co powoduje że najlepiej doświetlony jest rano choć po południu słońce także dociera tu z łatwoscia poprzez zabudowania, które są wyżej na działce.
Kłopot w tym, że ta część działki nie ma wyjscia na zewnątrz i darń ,którą ściągnęłam z trawnika zmuszona zostałam ułożyć w formie łukowatej przez całą długość środka rabaty na szerokość ok 70-80 cm i wysokości ok 50-60 cm.Wygląda jak duży ogon krokodyla.
Moje pytanie jest zatem takie
Czy jest sens to zostawiać? czy tak ułożona trawa w formie takiego wału rozłoży sie?
Co powinnam zrobić aby - jesli mogę ją zostawić-mogła przekształcić się w ziemię , na której będę mogła w przyszłości coś posadzić?
Oczywiście planuję przekopać teren widłami,powyjmować chwasty, nawieżć ziemie i przekopać ją z ziemią rodzimą.Jak jeszcze powinnam sie przygotować do założenia rabaty?
Nie ukrywam, że chciałabym posadzić tam byliny i trawy, ktore lubią suszę.Jakie trawy by Pani poleciła na suche stanowiska?
Pozdrawiam serdecznie i liczę na pomoc.
Anna


cześć! Możesz wynieść tę trawę do kompostownika, do lasu, gdziekolwiek? To się nie rozłoży, będziesz miała taką górkę zawsze, trochę mniejszą może, ale porośnie trawa i chwastami za chwilę jak zostawisz to dookoła nasadzisz i bedzie ładnie a toto bedzie straszyło?

do słońca na suszę jeżówki, trawy (miskanty, kostrzewy, stipa =ostnica cieniutka pony tails - tę ostatnią możesz wysiać i mieć swoich milion sadzonek), werbena patagońska która przezimuje Ci albo nie ale na pewno się wysieje i z warunków bedzie zadowolona. Cokolwiek nie posadzisz pierwsze parę tygodni/miesięcy bedzie trzeba podlać jak bedzie sucho i gorąco. Szałwie, wszelkie rośliny o niebieskich/srebrnych liściach (ale nie hosty hehe). Nawet hortensje bukietowe dałyby radę pewnie, ale w dołku dużo kompostu i obornika bym dała.
Możesz spróbować kupić też hydrożel, widziałam na alledrogo 10 kg za 100 zł, mieszasz w dołek pod korzenie rośliny, trzyma wilgoć.

powodzenia!!
____________________
Mój nowy ogródek
popcorn 16:31, 02 lip 2020


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Paulina22 napisał(a)


poczekaj aż urośnie. Jak coś dodasz to bedziesz musiała zmieniać, a tak wydaje się że rośliny mają miejsce żeby rosnąć. Za dwa sezony nie poznasz tego miejsca
____________________
Mój nowy ogródek
popcorn 16:32, 02 lip 2020


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Pięknie Basia
____________________
Mój nowy ogródek
Agni_78 21:08, 08 sie 2020


Dołączył: 16 mar 2020
Posty: 153
Witam. Zwracam się z pytaniem które dotyczy wyznaczenia Lini rabat. Nie jestem pewna od czego zacząć gdyż działka jest nieregularna i budynki też są rozmieszczone różnie. Wiem że muszę wyznaczyć podjazd i ścieżki ale rabaty czy odnieść się do zarysu działki czy budynków chce zrobić linie proste.

To jest zdjęcie satelitarne działki i budynków.
____________________
Aga Aga w ogrodzie
Wiolka5_7 22:13, 08 sie 2020


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20472
U mnie też działka nieregularna i budynki też... ja wszystkie rabaty , ścieżki, podjazd wytyczałam równolegle do domu
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
illuu96 12:31, 08 wrz 2020

Dołączył: 23 cze 2020
Posty: 6
Witajcie, nie wiem czy w dobrym wątku zadaje pytanie. Wybaczcie jestem tu nowa. Nie zwracajcie uwagi na te wszechobecne chwasty i pobojowisko wokół - oczywiście znikną w najbliższym czasie.
Pytanie czy takie zestawienie roślin jest w porządku ?
Z tyłu miskant flamingo później bordowy rozchodnik cherry oraz przed nim turzyca oszimska. To wszystko tak jakby po dwóch stronach a środek rabaty z rozchodnikiem autumn joy też w jednej linii tutaj narazie ustawione w kupie tylko nie wiem co przed nim ? Może konwalnik? Albo żurawka forever purple ?
Z góry dziękuję Wam za pomoc i wszelkie uwagi.
[img ]
Gardenarium 22:02, 12 wrz 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jest w porządku, na ogrodowisku jest popularne
Jeszcze do tego jeżówki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Spooky 19:06, 25 wrz 2020

Dołączył: 25 wrz 2020
Posty: 5
Dzień dobry. Witam się ze wszystkimi
Co jakiś czas zaglądam i podglądam, teraz przyszedł czas na zmiany.
Proszę o poradę:
Mam miejsce na rabatę z hortensjami.
Docelowo 2 prostokąty (oba po ok.8m długości)- po środku nich przejście do ogrodu (pergola z jakimś wijcem
po obu stronach chciałabym szpaler z hortensjami.
Lista roślin które mam
kilka tuj danica,
2 bukszpany kulki
5 jałowców niskich ale nie płożących
4 jałowce okrywowe

Potrzebne będzie jeszcze coś zimozielone na wyższe piętro, gdy hortensje przekwitną.
Jak to ugryźć, by miało ręce i nogi?? Pomożecie? Jak rozmieścić by był efekt wow ? co dodać?
Jaką szerokość powinna mieć ta rabata?
EwaAnna 10:17, 29 wrz 2020


Dołączył: 11 maj 2020
Posty: 37


Droga Grupo,

Nie mam pewności czy pytanie zadaję we właściwym miejscu na forum, jednak bardzo liczę na Waszą pomoc.
w otoczeniu tarasu mam szpaler żywotników, niestety część starych drzew wymagała wymiany, połowę z nich udało się przesadzić z sukcesem. Niestety kilka z nich jest jest w fatalnym stanie i chciałabym usunąć je, zastępując- no właśnie, czym?
Tuje sąsiadują z drewnianym tarasem zbudowanym w literę L. Tuje na zdjęciu rosną na wystawię południowo-wschodniej.

Myślałam o kompozycji liściastych drzew, lub byś może ściany wody lub w ostateczności o dosadzeniu żywotników uzupełniając szpaler.

Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za wszystkie Wasze uwagi!

____________________
Zielonego Atelier Początki *** W życiu potrzebujesz albo INSPIRACJI albo DESPERACJI***
Gardenarium 11:06, 29 wrz 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tuje przesadzone są trochę niechlujnie, każda w swoją stronę i jest przerwa, co nie wygląda z klasą...warto by to poprawić. Bo jak tak krzywo będzie, to co byś nie zrobiła, będziesz na to patrzeć i będzie denerwować. Mnie denerwuje i bym zaraz się chciała wyprowadzać stąd, albo wywalać wszystko i sadzić od nowa. Ale to ja...z tobą może być inaczej.

Możesz posadzić tzw. palmety, czyli płaskie drzewa na pniu wysokim, pod nimi np. hortensje.



Inna opcja śliwy wiśniowe 'Nigra' - a pod nimi dowolne wysokie krzewy albo ekran z cisa formowanego. Tylko do krzywych tui to będzie kiepsko wyglądać, dosadź te tuje i jakoś poprostuj.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies